İZMİR HABERLERİ

AK Parti ve CHP'de dosya siyaseti

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)
09.03.2018 - 11:06Son Güncelleme :

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, kentin onay bekleyen projelerine dair hazırladığı ve siyasi partilerin İzmir il başkanlarına sunduğu dosyada; İZBAN hat kirasına, kentsel dönüşüm için beklenen arsa devrine kadar bir çok başlık yer aldı. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün Kocaoğlu'na verdiği dosyada ise 7 ilçe belediyesinin alt yapıdan otopark ve parke taşları yapımına kadar bir çok beklentisi sıralandı.

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, mecliste grubu bulunan siyasi partilerin İzmir il başkanlarına 14 maddelik bir dosya sunarak, destek istemişti.  CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti'ye verilen dosyada, İzmir'in onay bekleyen projeleri yer aldı. Başkan Kocaoğlu, dosyanın giriş kısmında, bu hamlesinin gerekçelerini sıraladı. Bakanlıklar ya da ilgili genel müdürlüklerden onay bekledikleri önemli projeler için makul sürelerin çoktan aşıldığı ifadelerinin yer aldığı dosyada, İzmirlilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik olan bu hizmet ve yatırımlarda, belediyenin önünün açılmasına ve sürecin hızlandırılmasına ciddi anlamda ihtiyaç duyulduğu görüşüne yer verildi.

İNCİRALTI PLANLAMASI

TAHSİS NEDEN YAPILMIYOR?

Dosyada yer alan bir diğer konu yeni yolcu gemilerinin bağlama yatak yeri olarak kullanılabilmesi için tahsis talebinde bulunulan Bostanlı Balıkçı Barınağı oldu. Bu alana dair Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nden gelen olumlu görüşe rağmen, söz konusu tahsisin henüz gerçekleşemediği belirtilen dosyada, sorunun nereden kaynaklandığına cevap arandı. İzmir Deniz Ulaşımının Geliştirilmesi  projesi kapsamında öngörülen Konak, Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinin revizyon çalışmalarının, gerekli plan değişikliğinin onaylanmaması nedeniyle uzun süredir beklediği de dosyaya girdi.

İZBAN HAT KİRASI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile yapılan protokolde sehven yer alan "İZBAN, 3 yıl boyunca her yıl TCDD'ye 5 milyon dolar + 5 milyon Euro öder" ibaresinin yarı yarıya indirilecek şekilde düzeltilmesi ve şehir içi banliyö işletmeciliği nedeniyle doğacak alacak-borç ilişkinin iki kurum arasında çözülmesi gerektiğinin hatırlatıldığı dosyada, ancak bu oranda bir hat kirasının çok yüksek olduğu ve cironun üçte birinden fazlasının hat kirası olarak ödenmesinin şirkette ekonomik sıkıntı yarattığı ifade edildi.  Kocaoğlu, mahkeme kararı ile onaylanmış olan geçmiş yıllara ait hat kullanım ve bakım bedeli tahakkuku için de formül bulunmasını önerdi.

"İZBAN SEFERLERİ ATTIRILMALI"

Toplu taşımada en önemli yere sahip olan İZBAN'ın öncelikli sorununun, sefer sıklığının artırılamaması olduğu kaydedilen dosyada, mevcut alt yapı şartlarında 10 dakikalık sefer sıklığının altına inilemediği ve bu sorunun kalıcı çözümü için sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bir diğer talebi ise, İzmirdeniz projesine yönelik oldu. 40 kilometrelik sahil şeridinde “İzmirdeniz projesi" adı altında sürdürülen çevre düzenlemesi çalışmasının önemli bir bölümünün tamamlandığı halde bu projenin kritik parçalarından olan  Mavişehir-Alaybey ile Alaybey-Alsancak Limanı kıyı kesimine ilişkin plan teklifinin onayı için 2016 yılından bu yana beklediklerine değinildi.

5 YILDIR DEVİR BEKLİYOR

Belediye Yasası'nın 73. maddesine istinaden 10 Nisan 2013 tarihinde; Gaziemir ilçesi Aktepe ve Emrez mahallelerinde kentsel dönüşüm ve gelişim bölgesi içinde, Maliye Hazinesi adına kayıtlı 60 adet parselin, belediyeye harca esas değer üzerinden bedeli karşılığında devrinin istendiği ancak o tarihten bugüne kadar yanıt beklendiğinin vurgulandığı dosyada,  talep eidlen devrin gerçekleşmesi halinde kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanacağına değinildi. Yine  Uzundere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Bölgesi içindeki rekreasyon alanında kalan Maliye Hazinesi'ne kayıtlı 11288 ada 1 ve 2 parselin belediyeye devri için yapılan başvurunun sonuçsuz kaldığı belirtildi.

TCDD'DEN YANIT YOK

İzmir'in Menderes ilçesi Görece'deki 807 ada 4 nolu parsel ile 921 ada 4 nolu parselin mezarlık alanı, Karaburun'da İskele'deki 682 ada 1 parselin itfaiye alanı, Bornova Erzene mahallesindeki 4541 ada 1 nolu parselin belediye hizmet alanı olarak tahsisi konusunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün onayı beklendiğine işaret edilen dosyada, ayrıca mülkiyeti TCDD'ye ait olan ve planda 'Katlı bölgesel otopark alanı ve aktarma merkezi' olarak görünen Konak Güney'deki 2601 ada 2 nolu parsel için kamulaştırma kararı çıkarıldığı hatırlatılarak, ifraz işlemleri yapıldığı halde TCDD'den gerekli yanıt alınamadığına yer verildi.

ARAZİ TAHSİSİ BEKLENİYOR

İzmir'in  Foça ilçesinde de  itfaiye hizmetlerinin daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesi için belirlenen 163 ada  ve 4 nolu parsele kayıtlı  arazinin belediye hizmet alanı olarak işaretlenmiş ve Meclis'ten onay almasına rağmen,  Maliye Hazinesi mülkünde bulunan bu arazinin, plan notu çerçevesinde Defterdarlık'tan tahsisinin beklenildiği kaydedildi. İZSU Genel Müdürlüğü'nün toplam 213 milyon TL tutarındaki; Dikili içme suyu, Çeşme 2. etap içme suyu ve Menderes-Gaziemir içme suyu için İller Bankası'na yapılan yüzde 7 faiz ve 10 yıl vadeli kredi başvurusuna cevap alınamadığı dosyaya giren başlıklardan.

MİNİBÜSLER İÇİN 'İSTİSNA' TALEBİ

AK PARTİ'NİN BEKLENTİLERİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, kendisini makamında ziyaret ederek Büyükşehir Belediyesi'nin takip ettiği konularla ilgili bir dosya veren ve destek isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, İzmir'deki 7 AK Partili ilçe belediyesinin Büyükşehir'den taleplerinin yer aldığı bir dosyayı sunarak destek istemişti. AK Partili belediyelerin yaşadığı sorunların yer aldığı dosyada, Kemalpaşa ilçesi için şu ifadeler yer aldı:

"İlçedeki muhtelif bölgelerde asfalt çalışmaları yapılması, açıkta akan kanalizasyonların artıma tesisine bağlanması, enerji nakil hatlarının yer altına alınması için izin verilmesi, dere ıslahlarının yapılması, Yukarıkızılca Çevre Yolu'nun açılması, köyden mahalleye dönüşen yerleşimlerin ilçe bağlantı yollarının düzenlenmesi gerekiyor."

BELEDİYELER TALEPLERİNİ SIRALADI

Ödemiş ilçesinin taleplerinin başında yer altı otoparkı geliyor. Düğün salonu ve çok amaçlı salon yapımı, köyden mahalleye dönüşen muhtelif bölgelerde yağmur suyu drenaj hattı yapılması da talepler arasında. Ayrıca merkezdeki mahallelerde; kanalizasyon hattı yenilemeleri, asfalt çalışmaları yapılması, kilit parke taşı yapımı, trafik ışıklı sinyalizasyon sistemi kurulması, İZSU tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kazılan alanların dolgularının takibi ve yüzey kaplama tamiratlarının yapılması istendi. Torbalı Belediyesi ise İZSU tarafından ilçede yapılan çalışmalarla ilgili ilçe belediyesine iş programı gönderilmesini istedi. İlçe genelinde kazılan toplamda 400 kilometrelik yolun tamiratının yapılmasının gerekli olduğu belirtilirken ayrıca  Büyükşehir İmar Kanunu kapsamında Büyükşehir Belediyesi'ne verilen imar düzenleme yetkisinin kullanımı sırasında ilçe belediyesiyle istişarede bulunulması gerektiği görüşü dosyada yer aldı. Kiraz Belediyesi ise Zabıta Müdürlüğü'ne araç talebinde bulundu.

Yine parke taşı temini, çocuk oyun grubu temini, mevsimlik çiçek ihtiyacının karşılanması, yol yapımı da talepler arasına giren başlıklardan.

KATI ATIK TRANSFER İSTASYONU TALEBİ

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Parti ve CHP'de dosya siyaseti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mart 2018 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti ve CHP'de dosya siyaseti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı