SİİRT HABERLERİ

AK Parti Siirt 5. Olağan Kongresi

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Zahit Yıldız
31.01.2015 - 19:30Son Güncelleme :

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: "Çözüm süreci Türkiye'nin halkıyla barışma sürecidir. Halkın kendi içindeki barışma ve bütünleşme sürecidir" - "Kürtlere sahip çıktığını iddia eden örgüt, Kürtlere en büyük asimilasyonu yaptı"

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Zahit Yıldız

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Çözüm süreci Türkiye'nin halkıyla barışma sürecidir. Halkın kendi içindeki barışma ve bütünleşme sürecidir" dedi.

Aktay, 14 Eylül Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Siirt 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, silahlı örgütün tehditleri ile çözüm sürecini başlatmadıklarını çözüm süreci konusunda atılan her adımın AK Parti'nin kurulduğu tarihten itibaren atıldığını söyledi.

Çözüm sürecinin Türkiye'nin halkıyla barışma sürecini olduğunu ifade eden Aktay, şunları söyledi:

"Çözüm sürecinde ne yapacağımızı vaat etmişsek hepsi orada var. Bunlar bugün yaptığımız bir şey değil, birilerinin silahından korktuğumuz için bugün yaptığımız bir şey değil. Süreci bozmak için elinde silah tutan bir örgüt bir takım çabalarda bulunuyor. Onu öldürüyor, bunu öldürüyor, çıkıp başkasını tehdit ediyor. Bizimde çaresiz kalıp ona teslim oluyormuşuz gibi yanlış yansıtmaya çalışanlar var. Aynı örgüt Kürt kardeşime gidip diyor ki, 'sen benim sayemde Kürt olabiliyorsun'. Böylece Kürt kardeşleri mi kendisine borçlu çıkarmaya çalışıyor. Bu nedenle çözüm süreci Türkiye'nin halkıyla barışma sürecidir. Halkın kendi içindeki barışma ve bütünleşme sürecidir."

- "Asimilasyon cahiliye adetidir"

Aktay, ırkçılığın dinde ve kültürlerinde yerinin olmadığını, asırlarca bu topraklarda ırkçılık yapmadan beraber yaşamayı bildiklerini, bundan sonra da ırkçılığa geçit vermeyeceklerini ifade etti.

Devletin geçmişte Türkü, Kürdü ve Arabı asimile etmek için politikalar uyguladığını anlatan Aktaş, "Bugün konuştuğumuz Türkçe ile yüzyıl önce konuştuğumuz Türkçe aynı değil. Eski devlet sadece Kürtleri asimile etmedi. Bu devlet ezanı Türkçeleştirerek, Arapçayı yasaklayarak, Arapları da asimile etmeye çalıştı. Sadece Kürtleri değil o Kemalist devletin tabiatında herkesi asimile etmek vardı. Herkesi bir ucubeye çevirmeye çalıştılar. Ancak AK Parti olarak devrim yaptık. Asimilasyonu ayağımızın altına aldık. Çünkü asimilasyon bir cahiliye adetidir. Bugün halkımız neyse biz onun hizmetkarıyız. Bu bizim felsefemiz halkımıza saygımız sonsuzdur" diye konuştu.

Kürtlere sahip çıktığını iddia eden örgütün Kürtlere en büyük asimilasyonu yaptığını söyleyen Aktay şunları kaydetti:

"Kürdü İslam'dan uzaklaştırmak kadar büyük bir asimilasyon yoktur. Şuan o Kürtlere sahip çıktığını söyleyen örgüt ve o örgüte yakın olan kanallarda konuşulan Kürtçeyi anlayabilen var mı? Orda da tıpkı Türk Kemalizminin yaptığı öz Türkçeleştirme gayretleriyle öz Kürtçe adı altında Kürtçeyi ucubeye çeviriyor. İslam'dan uzaklaşmış bir Kürt, Kürtlükten de uzaklaşmıştır. Kürdün özü İslamiyettir. Kürdü bu özden uzaklaştırdığınız zaman en büyük asimilasyonu yapmış oluyorsunuz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Siirt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Siirt ilinden AK Parti Siirt 5. Olağan Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 19 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Siirt 5. Olağan Kongresi haberi güncellenecektir.

SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:48
 • Akşam
  17:03
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı