Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AK Parti’nin Meclis’e tek adayı

  ANKARA
  29 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 29 Haziran 2013 - 01:22

  AK Parti, 24’üncü yasama dönemini AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek’in başkanlığında tamamlama kararı aldı.

  İktidar grubundan tek aday olan Çiçek’in 2 Temmuz Salı günü, 3’üncü turda seçilmesi bekleniyor. AK Parti’de 3 dönem sınırı değiştirilmezse gelecek genel seçimde Çiçek’in yeniden milletvekili adayı olma şansı bulunmuyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Meclis Başkanvekilliği için tercih ettiği isim olan İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da, AK Partili ilk kadın başkanvekili olacak.
  KUZU DA İSTEDİ
  Yasama döneminin son 2 yılını kapsayan 2’nci dönemi için Meclis Başkanlık Divanı ile partilerin grup yönetimleri yenileniyor. Meclis Başkanlığı seçiminde, ilk 2 turunda seçilmek için 367, 3’üncü turunda 276 çoğunluk aranacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün AK Parti grup toplantısından önce Meclis Başkanlığı için tek adayın Cemil Çiçek olduğunu açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da toplantıdan önce “Biz milletvekili arkadaşlarımızla imzaladık. Cemil Çiçek’i tekrar Meclis Başkanı olarak teklif edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise resmi başvuruda bulunmamakla birlikte AK Parti’de adaylık kulisi yaptı. Kuzu’nun Meclis Başkanlığı için ısrarlı olması üzerine devreye giren Başbakan Tayyip Erdoğan, ikna ederek Çiçek’in tek aday olmasını sağladı. AK Parti kulisinde, Erdoğan’ın, yeni anayasa çalışmasına başkanlık eden Çiçek’in deneyimlerini yansıtarak süreci tamamlaması beklentisiyle de başkanlıkta değişime gitmediği konuşuluyor.
  Çiçek, 15 Kasım 1946’da Yozgat’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra avukatlık yapan Çiçek, siyasette Yozgat Belediye Başkanlığı, ANAP kuruculuğu, ANAP, Fazilet Partisi ve AK Parti’de 6 dönem milletvekilliği, ANAP ve AK Parti’de olmak üzere 3 hükümette devlet bakanlığı, 2 hükümette Adalet Bakanlığı, 1 hükümette de Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çiçek, 2011 seçiminden sonra Meclis Başkanı seçilerek devlet zirvesinde 2’nci sırayı aldı. Çiçek’ten önce MHP’den Konya Milletvekili Faruk Bal, CHP’den İstanbul Milletvekili Osman Korutürk TBMM Başkanlığı’na aday
  oldular. Partiler ilk 2 turda, kendi adaylarına oy verecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı