MERSİN HABERLERİ

AK Parti Mersin Milletvekili Uzun, mevsimlik işçilerin sorunlarını dinledi

AA / Selahattin ÖZBOZKURT
19.01.2015 - 12:02Son Güncelleme :
AA / Selahattin ÖZBOZKURT

MERSİN (AA) - TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu'na seçilen AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

İlçeye bağlı Yenice, Çiçekli, Karsavran ve çevre köylerdeki yaklaşık 250 çadırda barınan mevsimlik işçileri ziyaret eden Uzun, hızlı ve etkin bir şekilde, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi için rapor hazırlayacağını söyledi.

Vatandaşların mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla bulundukları illerden diğer illere aileleriyle gittiğini belirten Uzun, "Bu süreçte ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal çevreyle ilişkiler, çalışma ve sosyal güvenlik bakımından mevcut sorunların tespitiyle bu sorunların giderilmesine yönelik çalışmalara başladık. Bu doğrultuda AK Parti hükümeti kurulduğu günden itibaren herkesin ve herkesimin yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmış ve çalışmaya devam edecektir" dedi.

Uzun, mevsimlik geçici tarım işçilerinin ne zaman geldikleri, nereye yerleştikleri, hangi koşullarda yaşadıkları ve çalıştıklarını belirleyerek onlar için insan haklarına uygun yaşam ve çalışma koşullarının sağlanmasını sosyal devlet anlayışı olarak gördüklerini kaydetti.

Çalışmaların önümüzdeki günlerde kendini göstereceğinin altını çizen Uzun, şöyle devam etti:

"Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye’nin birçok ilinde yaşanıyor. Yüz binlerce çocuk doğrudan veya ailesi gezici tarım işçisi olarak çalıştığından yoksulluk sınırının altında yaşıyor, zorunlu eğitimine devam edemiyor. Bireyin çocukken eğitim sürecini erken terk etmiş olması yoksulluk ve yoksunluk halinin devam etmesine neden olmaktadır. Ailelere yönelik haklar, iş güvenliği ve iş sağlığı, hijyen, riskler gibi konularının yanı sıra özellikle çocuk ve gençlerin okuma istekleri, mevsimlik gezici tarım işçiliği yapma konusunda isteksizlikleri de dikkate alınarak, onların eğitimlerini destekleyecek tedbirlerin alınması, ailelerin ekonomik durumlarını iyileştirici hizmetlerin sunulması, bu çerçevede atılması gereken en önemli adım olarak görmekteyim."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden AK Parti Mersin Milletvekili Uzun, mevsimlik işçilerin sorunlarını dinledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 12 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Mersin Milletvekili Uzun, mevsimlik işçilerin sorunlarını dinledi haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı