DİYARBAKIR HABERLERİ

AK Parti Mardin İl Kongresi

AA / Halil İbrahim Sincar,Hasan Namlı,Ahmet Kaplan
04 Ocak 2015 - 18:08Son Güncelleme : 04 Ocak 2015 - 18:08

- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2) - "Güçlü bir Türkiye, çözüm sürecini başarı ile tamamlamış, kendi içerisinde birliğini sağlamış olan bir Türkiye'dir" - "Nasıl Türkiye'de bir zihniyet değişimi olduysa dünyada da bir zihniyet değişimi olacak. Sadece Türkiye'de barışı ve adaleti değil, yeryüzünde barışı ve adaleti hep beraber kuracağız" - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu: "Kendini dev zanneden Pensilvanya mensuplarını cüce yaptınız"

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Halil İbrahim Sincar,Hasan Namlı,Ahmet Kaplan

MARDİN (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Güçlü bir Türkiye, çözüm sürecini başarı ile tamamlamış, kendi içerisinde birliğini sağlamış olan bir Türkiye'dir" dedi.

Kurtulmuş, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Mardin İl Kongresinde, 2011 yılından bu yana 1 milyon 700 bin Suriyelinin Türkiye'de misafir edildiğini söyledi.

İç savaş nedeniyle 10 milyon 500 bin Suriyelinin göçmen haline geldiğini kaydeden Kurtulmuş, Irak Tunus ve Yemen gibi bütün İslam coğrafyasının bölünmüş vaziyette olduğunu belirtti.

Bütün dünyanın büyük kargaşalar, kırılmaların içerisinde olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Ukrayna'da Rusya ile batının birbirine girmiş vaziyette bulunduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, dünya barışının Türkiye'de olduğu gibi yeni bir zihniyetle tesis edilebileceğini, bu zihniyette dünyada güçlü olanın gücünün değil, haklı olanın hakkının esas alınması gerektiğini vurguladı.

- "Dünya beşten büyüktür ve BM böyle devam edemez"

Güçlü olanın gücü esas alındığında İsrail'in Filistin'e yaptığı zulmün önüne geçilemediğinin görüldüğünü dile getiren Kurtulmuş, İsrail'in saldırganlığını durdurulamamasının nedeninin Birleşmiş Milletlerin (BM) sistemi olduğunu anlattı.

"Öyle bir BM kurulmuş ki beş ülke ne isterse o oluyor. Kimin BM'de dayısı varsa istediği her türlü zulmü yapıyor" diyen Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Dünya beşten büyüktür ve BM böyle devam edemez. Suriye'de 4 yıl içerisinde yaklaşık 300 bin sivil ölmüş. BM'ye gidiyorsunuz, Suriye rejimimin de orada bir dayısı var. Rusya, Suriye rejimini tutuyor. Gelin Ukrayna'ya hadi bakalım orada Müslümanlar yaşamıyor, daha rahatsınız. Ukrayna sorununu çözün ama çözemezler. Rusya, Kırım'ı ilhak ediyor, Ukrayna'yı işgal ediyor. Rusya BM'deki 5 ülkeden birisi. Allah rızası için bu akıl mıdır ? Rusya nasıl kendisinin işgalci olduğunu kabul etsin ve kendi aleyhine bir karar çıkarsın."

- "Bu düzen böyle devam etmez"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, dünyada yeni bir düzenin kurulmasına ihtiyaç olduğunu işaret ederek, "Bizim medeniyetimizin zihniyeti ile çözülürse dünyada barışı sağlarsınız" şeklinde konuştu. Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu düzen böyle devam etmez. Bu düzen böyle devam etseydi bu kadar çok savaş olmazdı. Bu düzen adil bir düzen olsaydı, her sene dünyada 5 milyon 5 yaşın altında çocuk, aşılanamadığı için hayattan kopmazdı. İşte onun için nasıl Türkiye'de bir zihniyet değişimi olduysa dünya da bir zihniyet değişimi olacak. Sadece Türkiye'de barışı ve adaleti değil, yeryüzünde barışı ve adaleti hep beraber kuracağız. Türkiye'nin insanları, bu coğrafyanın insanları kuracak."

- Güçlü Türkiye

Kurtulmuş, barışın sağlanması için herkesin birlikte yaşama iradesine sahip olması ve din ile mezheplere saygı duyulması gerektiğini bildirerek, şöyle devam etti:

"Güçlü bir Türkiye, çözüm sürecini başarı ile tamamlamış, kendi içerisinde birliğini sağlamış olan bir Türkiye'dir. Siyasi ve ekonomik olarak ayağını sağlam yere basan, çevresine ilham olan ve yeryüzünde yeni bir dünyanın kurulması için gayret sarf eden bir Türkiye'dir. "

Kurtulmuş, 7 Haziran 2015'te yapılacak seçimde, AK Parti'nin sandıklardan büyük farkla birinci parti olarak çıkacağını sözlerine ekledi.

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise AK Parti'nin özgüven, demokrasi ve kalkınma devrimini gerçekleştirildiğini vurgulayarak, yapılacak daha çok işlerinin olduğunu söyledi.

Şantajlarla, montajlarla sindirmeyi, korkutmayı ve ürkütmeyi istedikleri Erdoğan'ı, milletin, Cumhurbaşkanı seçtiğini anımsatan Soylu, Türkiye'nin bu tür oyunlara düşmeyeceğini belirtti.

Partililerin "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" sloganları üzerine Soylu, "Sizin attığınız her adımı dinliyorlar merak etmeyin. Kalbinizdeki o pırıltıyı dinliyorlar ve ürküyorlar. Kendini dev zanneden Pensilvanya mensuplarını cüce yaptınız. Bu sandık cüce yaptı, milli irade cüce yaptı" diye konuştu.

AK Parti Mardin milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkulubey ile AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı ve Çorum Milletvekili Murat Yıldırım'ın da katıldığı kongrede, Bahattin Uncu il başkanlığına seçildi.

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AK Parti Mardin İl Kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:50
  • Guneş
   05:34
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı