KÜTAHYA HABERLERİ

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu:

IHA
27.07.2015 - 14:31Son Güncelleme : 27.07.2015 - 14:32

MİLLETVEKİLİ VURAL KAVUNCU VE ÇELİKLER YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞME

IHA

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, özelleştirme kapsamında, Çelikler firmasına devredilen Tunçbilek Termik Santralında, hiçbir çalışanın mağduriyet yaşamadan, sürecin tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.
Tunçbilek EÜAŞ özelleşmesinden sonra çalışanların talepleri ve sorunların çözümü için Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlığında geniş katılımlı bir toplantı yapmıştı. Vural Kavuncu, bu toplantıda konuşulan konuların takibi ve yerinde değerlendirme için Tavşanlı AK Parti ilçe Başkanı Hilmi Gümüş ve Tunçbilek Belediye Başkanı Agah Aşkın ile birlikte Tunçbilek EÜAŞ Çelikler firmasını ziyaret etti.
Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Vural Kavuncu, “Alınan kararlar doğrultusunda Çelikler Firması 4-C ye ayrılan kadrolu işçilerin ihbar sürelerini başlatacaklarını ve yasadan doğan ihbar izni haklarını (ücretli izin) vereceklerini beyan ettiler. Kadrolu işçilerden de 4-C ye ayrılmak isteyenler için 2 yıl süreyle bu haklarının olduğunu ve işletmenin ihtiyacı doğrultusunda bu süre içerisinde ayrılmalarına izin vereceklerini, çalışmak isteyenlerle de konuşarak karşılıklı mutabık kalmaları koşulu ile halen çalışmakta oldukları koşullarla devam edeceklerini söylediler. Taşeron işçilerden bir kısmını geri çağırdıklarını, 4-C ye ayrılmaların netlik kazandıktan sonra işletme ihtiyacına göre alımları peyderpey sürdüreceklerini ifade ettiler” dedi.
İşçi alımlarında yöre dışından işçi getirilmemesi konusundaki hassasiyetimizi bir kez daha vurguladıklarını söyleyen Kavuncu, Firmaya, çalışanların sosyal ve sendikal haklarının kullanımı konusunda yasal yükümlülükleri hatırlattık. En iyi çalışma ortamının çalışanlarla karşılıklı gönül rızası olduğunda gerçekleşeceğine inandıklarını belirti.
Baca filtreleri ile ilgili firmanın 2017 sonuna kadar filtre yapma zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Kavuncu, Daha önce de EÜAŞ tarafından bir kaç defa ihalesi yapılmış ancak teknik yetersizlik, firma yetersizliği gibi konulardan atıl kalmıştı. Bu süre teknik çalışma ve hazırlık için de verilen bir süredir. Ziyaretimizde firma yetkililerinin konuştuğumuz konularda olumlu beyanları olmuştur. Bunun için kendilerine teşekkür ettik, hayırlı olması temennisinde bulunduk. Bu konuştuklarımızın elbette konuşmada kalmaması uygulamanın esas olduğunu da ayrıca belirttik ifadelerini kullandı.
Kavuncu, İşçi alımlarında çeşitli kuruluş, kişi ve grupların kendilerine rol biçmeye kalktıklarını, “ben yaptım, ben gayret ettim” diyerek “alımların kendi kontrollerinde gerçekleştiği söylentilerini yayma gayreti içinde olduklarını görmekteyiz. Dışarından hiç kimsenin böyle bir etkisi olmamıştır, olmayacaktır. Ayrıca firmanın kıdem tazminatı konusunda yükümlülük üstlenmemek amacıyla taşeron işçilerin iş akitlerini feshetmeleri, bununla beraber işçilerin önemli bir kısmını geri çağırmış ve ihtiyaca göre de alımlara devam edecek olmasına rağmen siyasetçileri duyarsız kalmakla suçlayıp ucuz prim yapma gayreti içinde olanların bu tarzları ile bir yere varamayacaklarını beyan ediyorum. Kasaba siyaseti yapan ve rol kapma gayreti içinde olan bu kişi ve gruplara şunu söylemek isterim. Gelin işçimizin alın teri üzerinden siyaset yapmak, mevkii rantı sağlamak, rol kapmak çabası içinde olmayın. Bunları çok net bir şekilde açık ederiz. Biz ayırt etmeden tüm işçilerimiz ve ilimizin menfaatleri için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (Tİ - EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu: haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:00
  • Guneş
   06:39
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:31
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı