KIRŞEHİR HABERLERİ

AK Parti Kırşehir Milletvekili Çalışkan:

AA / Tuğba Yardımcı
27.01.2015 - 12:36Son Güncelleme : 27.01.2015 - 12:37

- "Kırşehir'deki yeni jeotermal kaynaklar araştırılıyor"

YEREL HABERLER KIRŞEHİR

AA / Tuğba Yardımcı

KIRŞEHİR (AA) - AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Kırşehir'deki yeni jeotermal kaynakların araştırıldığını bildirdi.

Çalışkan, yaptığı yazılı açıklamada, il genelinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılı yatırım programı gereğince 21 Nisan 2014'de başlayan jeotermal enerji arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Çiçekdağı-Yalnızağaç, Çiçekdağı-Çopraşık, Mucur-Kuşaklı jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahalarda, jeoloji ve jeofizik etütler ile hidrojeokimyasal çalışmalar yapıldığını ifade eden Çalışkan, etüt çalışmaları için bugüne kadar 500 bin lira harcandığını vurguladı.

Çalışkan, proje kapsamında, 2014 yılında mevcut ruhsat sahalarının büyük bölümünde, detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmaların tamamlandığını, elde edilen jeotermal verilerin ise değerlendirme aşamasında olduğuna işaret etti.

Sahalarla ilgili yapılan ilk değerlendirmede, olumlu jeotermal veriler elde edildiğine dikkati çeken Çalışkan, şöyle devam etti:

"Yapılan ilk değerlendirme sonuçlarının olumlu olmasını önemli gelişme olarak görüyoruz. Proje kapsamında, 2015 yılında detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmalara devam edilecek. 2014 yılında yapılan detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmaların değerlendirilmesine müteakip, belirlenen olumlu değerlendirme sonuçlarının ardından, derin jeotermal araştırma sondajlarının yapılması planlanmıştır. Arama yapılan sahalarda yapılacak sondajlarda, elektrik enerjisi ve ısıtmaya uygun sıcaklık değerlerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir."

Çalışkan, Kırşehir ve civarı Jeotermal Enerji Aramaları Proje çalışmaları için 2015 yılı yatırım programına 3 milyon 628 bin lira ödenek ayrıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çiçekdağı-Yalnızağaç, Çiçekdağı-Çopraşık, Mucur-Kuşaklı sahalarında elektrik enerjisi ve ısıtmaya uygun sıcaklık değerlerde jeotermal enerji kaynağının bulunacağını umut ediyorum. Belirlenen bu bölgelerin dışında da jeotermal enerji kaynağı araştırma çalışmalarına devam edilecektir. Bu çalışmaların yapılmasını sağlayan, başta Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanımız Sayın Taner Yıldız olmak üzere Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ediyorum, çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden AK Parti Kırşehir Milletvekili Çalışkan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 12 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Kırşehir Milletvekili Çalışkan: haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı