KAYSERİ HABERLERİ

AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Doğan:

IHA
10 Temmuz 2015 - 10:58Son Güncelleme : 10 Temmuz 2015 - 10:59

YEREL HABERLER KAYSERİ

IHA

AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Doğan “Bosna’nın Srebrenitsa şehrinde katledilen kardeşlerimizin yarası 20 yıldır kanıyor, acıları dinmiyor. Toplu mezarlardan her yıl yeni cesetler çıkması Boşnaklar başta olmak üzere tüm Müslüman milletlerin acısını tazeliyor” dedi.
Srebrenitsa soykırımının 20. yıldönümü münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınlayan Doğan “Hollandalı askerlerin bulunduğu ve BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995 tarihinde, Ratko Mladiç öncülüğünde Sırp birliklerince işgal edildi. BM Barış Gücü’ndeki Hollandalı komutanların göz yummasıyla 5 gün içinde onbine yakın Boşnak kardeşimiz katledildi. Bu soykırım, Avrupa’nın ve BM’nin tarihine kara bir leke olarak geçti” yorumunu yaptı.
Sırpların üst üste zaferler kazandığı dönemde sesi çıkmayan Avrupa devletleri ve BM’nin, savaşın seyri Boşnaklar’ın lehine gelişince barış görüşmelerini başlattığını hatırlatan Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Katliam tam da bu görüşmeler sırasında yaşandı. Böylece Batı medeniyetinin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Nitekim rahmetli Bilge Kralımız Aliya İzzetbegoviç bu durumu şöyle özetlemişti: ‘Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına…’
Doğan, Bosna’daki savaş sırasında katliam yapan çok sayıda savaş suçlusu Sırp dışarıda gezerken ülkesini savunan Boşnaklar’ın ve Srebrenitsa’nın efsanevi komutanı Naser Oriç’in tutuklanmalarının başka bir çelişki olduğunun altını çizerek şunları belirtti:
“Bosna’da Naser Oriç’le ilgili son gelişmeler, Suriye’de sınırlarımızın dibinde Kürt devleti kurma girişimleri, Mısır’daki emperyalist işbirlikçi darbe güçlerinin Mursi ve arkadaşlarını idama mahkum etmeleri, AK Parti’nin gücünün biraz zayıflamasının bile İslam düşmanlarını nasıl cesaretlendirdiğinin en güzel göstergesidir. Gönül coğrafyamız seçim sonuçlarından muzdariptir. Türkiye’nin ve İslam aleminin düşmanları ise bayram etmektedirler. Ama bu sıkıntılı sürecin geçici olduğuna inanıyorum.”
11 Temmuz’da Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 20. yıldönümü anma törenleri için Türkiye’den de başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere çok sayıda Bosna gönüllüsünün bu törenlere katılacağını belirten Ahmet Doğan, mesajını “Sırplar tarafından katledilen Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyor, gönül coğrafyamızda yaşanan bu katliamların bir an önce sona ererek kardeşlik ve barışın hâkim olmasını Rabbimden diliyorum” diyerek bitirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Doğan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Doğan: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:51
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:32
  • Yatsı
   21:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı