İZMİR HABERLERİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Delican:

AA / Gülcan Kaplan
24.02.2016 - 15:42Son Güncelleme :

- "Kocaoğlu, oşinografik ve hidrografik çözümlemeleri üniversitelere yaptırdığında, her iki adadaki su kalitesi ölçülerek Bakanlığa gönderdiğinde, ÇED raporu Ankara tarafından verilecek. Kocaoğlu'yla Ankara'ya gidip ÇED raporunu birlikte almayı taahhüt ediyorum"

AA / Gülcan Kaplan

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun körfezin temizlenmesi projesine ilişkin yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savunarak "Kocaoğlu, oşinografik ve hidrografik çözümlemeleri üniversitelere yaptırdığında, her iki adadaki su kalitesi ölçülerek Bakanlığa gönderdiğinde, ÇED raporu Ankara tarafından verilecek. Kocaoğlu'yla Ankara'ya gidip ÇED raporunu birlikte almayı taahhüt ediyorum" dedi.

Delican, İzmir'deki AK Partili 7 ilçe belediye başkanıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kocaoğlu'nun algı operasyonlarını sürdürdüğünü öne sürdü. 2012'de alınan ortak kararla TCDD ve belediyenin körfezin dip derinliğinin artması için hazırlıklara başladığını hatırlatan Delican, 2013'te inceleme ve değerlendirme kurulunun TCDD'nin kanal açmak istediği yerde sit probleminin bulunmadığı yönünde karar aldığını ancak Ragıppaşa'da sit sorununun ortaya çıktığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığından görüş istendiğini anımsattı.

Ekolojik değeri olan Çamaltı Tuzlası ile uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan Kuş Cenneti'nin ortadan kalkmaması gerektiği ifade eden Delican, yapılan çalışmalarda körfezden 47 milyon metreküp çamur çıkarıldığını, bu çamurdan bir ada yapılmasının kararlaştırıldığını, belediye adayla ilgili yeterli altyapı hizmetlerini sunamadığından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının devreye girdiğini ve iki ada yapılmasını istediğini ancak iki adanın su kalitesi verileriyle ilgili sürecin aksadığını söyledi.

Delican, şöyle devam etti:

Delican, başlattıkları "kardeş belediyecilik" projesini Kocaoğlu'na da önerdiğini dile getirerek "Kocaoğlu'na tavsiyem, başarılı CHP'li belediye göremesek de başarılıymış gibi görünen Eskişehir ile kardeş olsunlar, İzmir'e biraz çeki düzen gelsin. Bizi eleştirmek, yaygara yapmak yerine kenti daha iyi hizmete kavuşturmak için çabalasın. Bu algı kalkanından da çıkmalarını öneriyoruz.Sorunları ortaklaşa çözmeye hazırız. Gelsinler, İzmir için birlikte çalışalım" diye konuştu.

- Kemalpaşa'daki saldırı

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ise gazetecilerin dün yaşanan saldırıyla ilgili sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Hiçbir sıkıntımız yok. Akşam bölge insanlarımızla toplanıp sohbet ettik. Çok şükür ölümüz, yaralımız yok. 10-15 dakika panik havası oldu ama şu an hiçbir sıkıntı yok. Emniyet ve jandarma yetkilileri, toplantılar yaptılar. Kemalpaşa, İzmir'in en güvenli, en şirin ilçesidir. Belki de bu noktada Kemalpaşa hedef seçilmiştir. Tüm halkımıza geçmiş olsun diyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Parti İzmir İl Başkanı Delican: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 15 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti İzmir İl Başkanı Delican: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı