İZMİR HABERLERİ

AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi

AA / Hande İlbeyi Canca,Kadir Karakuş
31.01.2015 - 15:43Son Güncelleme :

-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) -''Bizim milliyetçilik anlayışımız şu veya bu bölge adına, şu veya bu etnik grup adına başkalarına karşı yürütülen bir mücadele değildir. Ulusalcılık adına şu veya başka gruplarla iş birliği yapıp, milleti, vatanı bölme, ayrıştırma davası değildir'' -''Gücü, şefkati, kudreti olmayan bir devletin siyasileri eğer milliyetçilik, vatanperverlik yapmaya kalkarlarsa bu sadece hamasi nutuk olur''

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Hande İlbeyi Canca,Kadir Karakuş

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ''Bizim milliyetçilik anlayışımız şu veya bu bölge adına, şu veya bu etnik grup adına başkalarına karşı yürütülen bir mücadele değildir. Ulusalcılık adına şu veya başka gruplarla iş birliği yapıp, milleti, vatanı bölme, ayrıştırma davası değildir'' dedi.

Davutoğlu, Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin İzmir 5. Olağan Kongresi'nde, cumhuriyetçiliğin lafla, sözle olmayacağını, cumhura güvenmek, milli iradeye saygı göstermek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni değil namerde, merte dahi muhtaç etmemek gerektiğini söyledi.

"Bizim dönemimizde devletimiz, Cumhuriyetimiz, herhangi bir otorite karşısında boyun eğdi mi, borç istedi mi? Daha önce borçları ödedik mi? Başımız her yerde dik mi'' diye soran Davutoğlu, Anadolu'nun her köşesinde olduğu gibi Avrupa'da buluştuğu vatandaşların da hepsinin başının dik olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, "Allah bize bu yetkiyi, emaneti, bu sorumluluğu verdiği her anda Cumhuriyetimizi başı dik bir devlet yapmak için gece gündüz çalışacağız. Bizim cumhuriyetçilikten anladığımız budur'' ifadelerini kullandı.

Milliyetçilik, vatanperverliğin de lafla değil devletin gücüyle, kudretiyle, şefkatiyle olacağına işaret eden Davutoğlu, ''Gücü, şefkati, kudreti olmayan bir devletin siyasileri eğer milliyetçilik, vatanperverlik yapmaya kalkarlarsa bu sadece hamasi nutuk olur'' dedi.

-''Önemli olan milletin başını öne eğdirmemek''

Ocak ayının başında Savunma Sanayi İcra Komitesini topladıklarını ve bazı kararlar aldıklarını anımsatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şimdi bir kıyaslama yapmanızı istiyorum aziz İzmirliler. Cumhuriyetimizin onurunu, milletimizin itibarını her zaman savunmuş Hasan Tahsin'in torunları, bir mukayese yapın. Biz iktidara gelmeden önce, 1990'lı yıllarda, 2001'de Türkiye başka ülkelerden hibe silah alıyordu. Şu demek, 30-40 yıl başka bir ülke kullanmış silahları, 'Artık benim işim bitmiş' demiş, tankları Türkiye'ye yolluyor. Biz o tankları alıp başka bir ülkeye, ülke isimlerini zikretmiyorum ama siz bilirsiniz. Bugün her yerde başı dik Filistin'i savunduğumuz için bilirsiniz, İsrail'e modernizasyon için gönderiyorduk. Bu mudur milliyetçilik? Sayın Bahçeli'nin devri iktidarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışarıdan gelen hibe silahlara muhtaçtı. Tanklarını bile modernize edemiyordu. İzmir'e gelip milliyetçilik yapmak kolaydır. İç Anadolu'ya gelip, yapmak kolaydır. Ama önemli olan milletin başını öne eğdirmemek.''

Davutoğlu, Savunma Sanayi İcra Komitesinde önemli bazı kararlar aldıklarını ifade ederek, ''Bir kez daha paylaşıyorum sizlerle. Vatanperverliğimizin, gerçek, ayrıştırıcı, dışlayıcı olmayan, milliyetperverliğimizin esası olarak zikrediyorum, son aldığımız kararla milli savaş uçağımızın ön tasarım aşamasına geçildi. 2023 yılında bu özgür semalarda Türk yapımı milli savaş uçağı uçacak. İşte milliyetperverlik, milliyetçilik, vatanperverlik budur. Hasan Tahsin'in ilk kurşunundan şimdi bütün semalarımızda yüzde yüz Türk yapımı, Türk malı, Türk mühendislerinin ürünü olan milli savaş uçağımız, onurla al bayrağı semalarımızda dalgalandıracak'' diye konuştu.

-''Kimseye boyun eğmiyoruz''

Uzay teknolojisine geçiş için çok ciddi adımlar attıklarını da belirten Davutoğlu, ''İşte milliyetçilik anlayışımız bizim bu. Bizim milliyetçilik anlayışımız şu veya bu bölge adına, şu veya bu etnik grup adına başkalarına karşı yürütülen bir mücadele değildir. Ulusalcılık adına şu veya başka gruplarla iş birliği yapıp, milleti, vatanı bölme, ayrıştırma davası değildir. Aksine bizim millet anlayışımız herkesi bir ve eşit gören, özgür gören, demokrasiye bağlı gören gerçek bir vatandaşlık anlayışına dayanır'' dedi.

Bu vatandaşlık anlayışıyla Filistinli babanın da hakkına, hukukuna sahip çıkarak, onurlu bir dış politika takip ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, ''Kimseye boyun eğmiyoruz. Ama mazlumlar bize doğru yönlerini döndüğünde işte onlara sahip çıkıyoruz. Soydaşlarımız bizden yardım istediğinde onlara sahip çıkıyoruz'' ifadesini kullandı.

-''Rumeli'de her haneye üç emanet gönderiyoruz''

Kongreye Rumeli'den gelen misafirlerin olduğunu, Balkanlar'ın İzmir'de nasıl temsil edildiğinin bilindiğini belirten Davutoğlu, bir müjdeyi daha paylaşmak istediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

''Aralık ayında Üsküp'e gittiğimde, orada soydaşlarımızla buluştuğumda, soydaşlarımız bizden bayrak istemişlerdi. 'Al bayraklardan bize binlerce gönderir misiniz' demişlerdi. Biz de demiştik ki, 'Madem ki böylesine al bayrağa bağlısınız, madem ki Kosava'dan, Makedonya'dan, Saraybosna'dan, İstanbul'a, Ankara'ya, Konya'ya, İzmir'e sadakatla bağlısınız. Size üç emaneti göndereceğiz.' İsteyen herkese. Sadece Üsküp'te değil, Makedonya'da değil, Kosova'da değil bütün Rumeli'ye her haneye üç emanet gönderiyoruz. Üç emanet Türkiye'den, İzmir'den al bayrak, Kur'an-ı azimüşşan ve Türkçe sözlük. İşte sahip çıkmak bu.''

Son Bakanlar Kurulu toplantısında bu konudaki kararı kesinleştirdiklerini, bir ay içinde ilk teslimatların başlayacağını belirten Davutoğlu, ''Biz milleti böyle savunuruz. Orhun Anıtları'na restorasyon mu gerekir, o restorasyon Ankara'dan gider. Kırım Tatarları'na ev mi gerekir, onu AK Parti iktidarları inşa eder. Gagavuz Türkleri'ne su mu lazım, biz göndeririz. Filistin'e hami mi lazım, biz oluruz. Suriye'deki Bayırbucak Türkmenleri'ne, Tel Abyad taraflarına, Haseke'de, Halep'teki Kürt kardeşlerimize sahip çıkmak mı gerekir, biz sahip çıkarız. Hiçbir ayrım olmadan hepsini bağrımıza basarız. Bizim millet anlayışımız, birlik, beraberlik anlayışıdır'' diye konuştu.

-''İzmir'den zafer bekliyoruz''

Davutoğlu, salondaki vatandaşların sloganları üzerine, ''Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Ama AK Gençlik gurur duymak yetmez, çalışacaksınız, sizden müjde bekliyoruz. İzmir'den müjde bekliyoruz, İzmir'den zafer bekliyoruz. Milli irade zaferi bekliyoruz'' dedi.

Cumhuriyetçiliklerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni güçlü kılmak olduğunu bir kez daha vurgulayan Davutoğlu, ''Bizim milliyetçiliğimiz, bütün bir milleti bütünleştirip bir kılmaktır. Yurtdışındaki gönüldaşlarımıza, tarihdaşlarımıza sahip çıkmaktır'' diye konuştu.

(Sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı