İZMİR HABERLERİ

AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi

AA / Duygu Can
31.01.2015 - 15:10Son Güncelleme : 31.01.2015 - 15:11

-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) -"Cumhuriyetçi olacaksanız milli iradeye saygı göstereceksiniz. Milli iradeye saygı göstermeyenler, cumhuriyetçi olamaz. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu" -"CHP, ey CHP, İzmir'de cumhuriyetçilik yapmayacaksın. Anadolu'nun her yerinde cumhurla buluşmadan cumhuriyetçilik yapılmaz. Biz cumhuru yüreğimizde hissetmişiz. Ona yüreğimizle bağlanmışız. Yüreğimizi parçalamamışız" -"Bizim zihniyetimizde, cumhur arasında ayrım yapmak, cumhur arasında fark gözetmek yoktur. Cumhuriyet'in esası budur"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Duygu Can

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milli iradeye saygı göstermeyenlerin, cumhuriyetçi olamayacağını belirterek, "Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu" dedi.

Davutoğlu, Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İzmir İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Başbakanlığın büyük onur olduğunu ama en güzelinin millete baş hadim (hizmet eden), baş hizmetkar olabildiğini söyledi.

Milletin hizmetkarı olduklarını dile getiren Davutoğlu, cumhuriyet felsefesinin esasında cumhura inanmanın ve güvenmenin bulunduğunu vurguladı.

Davutoğlu, son 1 aydan hareketle Cumhuriyet'ten ne anladıklarını gösterdikleri bazı ziyaretlerde bulunduklarını anımsatarak, Aydın, Muğla, Osmaniye, Mersin, Diyarbakır ve Batman'a gittiklerini bildirdi.

"Muğla'da, Osmaniye'de yörük obalarıyla buluşursak nasıl coşkuyla karşılanmışsak, bugün İzmir'de, geçen haftalarda Aydın'da efelerle nasıl büyük bir coşkuyla buluşmuşsak Diyarbakır'da da Batman'da da ordaki Kürt, Zaza kardeşlerimizle aynı coşkuyla buluştuk. Tekirdağ'daki Evlad-ı Fatihan ile aynı coşkuyla buluştuk" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü bizim zihniyetimizde, cumhur arasında ayrım yapmak, cumhur arasında fark gözetmek yoktur. Cumhuriyet'in esası budur. Şimdi soruyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Anadolu'da var mı? İç Anadolu'da yüzde 5'i, yüzde 10'u geçebiliyor mu? Peki cumhuru nasıl kuşatacak Cumhuriyet Halk Partisi? Cumhurla nasıl buluşacak? Cumhurla buluşmayan bir parti Cumhuriyetçi olabilir mi, olabilir mi? Peki MHP, Doğu'da, Güneydoğu Anadolu'da var mı? Peki HDP İç Anadolu'da var mı? Şimdi soruyorum. Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da, Ege'de Trakya'da, Karadeniz'de, İç Anadolu'da olan, yegane olan parti hangi parti? Cumhuru kucaklayan parti, hangi parti? Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kim var? İç Anadolu'da kim var? Kıyılarda kim var? Dağlarda kim var.

Biraz önce Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın söylediği türküler, sonra seyrettiğimiz gösteride olduğu gibi vatanımızın her köşesinde kim var? Sadece AK Parti var."

Davutoğlu, cumhuriyetçilik anlayışlarının, cumhurun tümünü kucaklamakla başladığına işaret ederek, "Ders bir. CHP, ey CHP, İzmir'de cumhuriyetçilik yapmayacaksın. Anadolu'nun her yerinde cumhurla buluşmadan cumhuriyetçilik yapılmaz. Biz cumhuru yüreğimizde hissetmişiz. Ona yüreğimizle bağlanmışız. Yüreğimizi parçalamamışız. Yüreğimizde Hakkari'de var, Edirne'de var, Muğla'da var, Artvin'de var. Daha da ötesi var. Bizim yüreğimizde İzmirimizde bulunan Türkiye harmanın her bir köşesi olduğu gibi Balkanlar'da var Kafkaslar'da var, Ortadoğu'da var" değerlendirmesinde bulundu.

-"Nevzuhur bir devlet değiliz"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, nevzuhur bir devlet olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Tarihi bir gelenek içinde gelip, Selçuklu ve Osmanlı halkasıyla köklü devlet geleneğimizin son yüce halkasıdır" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti onur ve itibar kazandıkça insanlığın da onur ve itibar kazanacağını anlattı.

Türkiye'de nasıl cumhuru kucakladıklarsa aynı aşkla, aynı azim ve aşkla Balkanları da kucakladıklarını kaydeden Davutoğlu, Cumhuriyet'in orada kendisini Evlad-ı Fatihan olarak gördükleri kardeşlerini de bağırlarına bastıklarını aktardı.

-"Milli irade hiçbir zaman onlara vize vermez"

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"İkinci prensip, eğer cumhuriyetçi olacaksanız milli iradeye saygı göstereceksiniz. Milli iradeye saygı göstermeyenler cumhuriyetçi olamaz. Şimdi CHP'nin tarihine bakın. 60 ihtilalinin arkasında, darbelerin arkasında onlar var. 28 Şubat ikna odalarını yapanlar CHP'de milletvekili. Son olarak 17-25 Aralık kumpaslarıyla milli iradeyle işbaşına gelmiş hükümeti, Başbakanımız o zaman Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı, 'dönemin başbakanı' diye adlandıran paralel çeteyle işbirliği yapanlar cumhuriyetçi olamaz. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu. Aday olmaya cesaret edebildi mi? Edemedi. Çünkü cumhurun ona destek vermeyeceğini biliyor. Madem cumhuriyetçiydiniz kendiniz aday olacaktınız. Kendiniz milletin karşısına çıkacaktınız. Çıkamazlar. Çünkü bilirler ki milli irade hiçbir zaman onlara vize vermez."

-"Milli irade her zaman yüreğimizde olmuştur"

Milli iradenin her zaman yanlarında olduğunu bildiklerine dikkat çeken Davutoğlu, "Milli irade bizim önümüzde olmuştur. Bizim arkamızda, sağımızda, solumuzda ama en önemlisi de yüreğimizde olmuştur" şeklindeki görüşünü paylaştı.

Davutoğlu, yüreğiyle milli iradeye sahip çıkamayanların, laflarıyla, kelamlarıyla sahip çıkamayacaklarını söyledi.

-"Elhamdülillah artık IMF'den borç isteyen bir Türkiye yok"

Başbakan Davutoğlu, "Cumhuriyetimize tam manasıyla bağlanan İzmirli kardeşlerime sesleniyorum" diyerek, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet'i onurlu kılmak için gece gündüz çalışan AK Parti kadroları adına sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan 12 yıl önce, bu al bayrak ve devletimizi temsil eden, Cumhuriyetimizi temsil edenler, bir IMF memurunun talimatını dinler hale gelmişlerdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi kurmadan önce İzmir İktisat Kongresi'nde Cumhuriyetin ekonomik temellerini attı. Ama ondan 80-85 yıl sonra, 90'lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, IMF'den gelecek 5 sente, 1 milyon dolara muhtaç hale getirildi. Cumhuriyet'e sahip çıkmak bu mu? Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni onurlu kılabilmek için 12 yıldır gece gündüz çalışıyoruz ve elhamdülillah artık IMF'den borç isteyen bir Türkiye yok. IMF'ye borç veren bir Türkiye var."

(Sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 15 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:19
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı