EDİRNE HABERLERİ

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AA / Sefa Mutlu,Etem Geylan
24 Aralık 2014 - 14:17Son Güncelleme : 24 Aralık 2014 - 14:17

- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "(Çözüm süreci) Olumlu yönde gelişmeler var, hep beraber bunları inşallah takip ederek bu sürecin hayırlısıyla bir daha ülkenin hiçbir köşesinde hiçbir annenin ağlamaması, hiçbir ocağa evlat acısı düşmemesi için kararlılıkla bu yolu sürdüreceğiz" - "Bize rahat yüzü yok. Bu ülke, onurla başını yükseltene kadar rahat döşek yüzü de yok" - "Türkiye'nin son 200-250 yıl içindeki iktisat tarihini açın bakın, hiçbir on yıllık dönemde böylesine büyük atılımlar yaşanmamıştır, gerçekleşmemiştir"

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Sefa Mutlu,Etem Geylan

EDİRNE (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinde olumlu yönde gelişmeler olduğunu belirterek, "Hep beraber bunları inşallah takip ederek bu sürecin hayırlısıyla bir daha ülkenin hiçbir köşesinde hiçbir annenin ağlamaması, hiçbir ocağa evlat acısı düşmemesi için kararlılıkla bu yolu sürdüreceğiz" dedi.

Davutoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen partisinin 100. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, Türkiye'de birçok etnik gruptan insanın yaşadığını belirterek, "Farklı dilleri ve lehçeleri konuşuyor olabiliriz ama nihayette bu milletin özü millet-i İbrahim olmak bakımından da Edirne müdafaasını birlikte yapan, aynı kaderi paylaşanların torunları olmak bakımından da tek ve parçalanamaz bir bütünüz" ifadelerini kullandı.

Bu nedenle her fırsatta "tek vatan" kavramı üzerinde durduklarını vurgulayan Davutoğlu, Evlad-ı Fatihan'ın Anadolu'ya "anavatan" dediğini söyledi.

Vatansız kalanların çektiği sıkıntıların Suriyeli mültecilere bakılınca anlaşıldığını kaydeden Davutoğlu, vatanın, üzerinde yaşayan her ferdin ortak değeri, evi, yurdu ve obası olduğuna işaret etti.

- Çözüm süreci

Davutoğlu, birçok ortak noktası olan milletlerin birbirine düşman edilmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını anlatarak, Kuvayımilliye ruhuna değindi.

AK Parti davasının özü ve esasının Kuvayımilliye olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çözüm sürecine bakışımız da budur. Evrensel ve çağdaş haklardan herkesin, Kürt, Zaza, Alevi, Sünni ayrımı olmadan bütün insan haklarından herkesin en geniş anlamda istifade etmesi, eşit vatandaşlık haklarını kullanmaları, ortak tarih bilincini korumaları ve ortak gelecek bilinciyle gelecek nesillere sadece kardeşlik tohumu ekmeleri için biz bu çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Olumlu yönde gelişmeler var, hep beraber bunları inşallah takip ederek bu sürecin hayırlısıyla bir daha ülkenin hiçbir köşesinde hiçbir annenin ağlamaması, hiçbir ocağa evlat acısı düşmemesi için kararlılıkla bu yolu sürdüreceğiz."

- "Ekonomik yükselişi demokrasimize borçluyuz"

Davutoğlu, son bir ay içerisinde ekonomi alanında yapılan reformalar hakkında bilgi vererek, şunlar söyledi:

"Türkiye, 1 Aralık'ta G-20 dönem başkanlığını aldı. Ülkemiz dünyanın en büyük 20 ekonomisinin bir yıl için yönetimini üstlenmiş durumda. Fazla değil 12 yıl önce... Bir yüzyıl geçmedi bu başarının sağlanması için. Sadece 12 yıl geçti. Şunu büyük bir iddia ile söylüyorum, bugünlerde bazı konuları istismar edenlerin yüzüne çarpa çarpa söylüyorum. Modern dönem tarihimizi hatırlasınlar baksınlar, incelesinler. Bütçemiz de kabul edildi, Maliye Bakanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Türkiye'nin son 200-250 yıl içindeki iktisat tarihini açın bakın, hiçbir on yıllık dönemde böylesine büyük atılımlar yaşanmamıştır, gerçekleşmemiştir. Biz, bu ekonomik yükselişi demokrasimize borçluyuz. Millete hesap vermemize borçluyuz, millete hesap vereceğimiz ve Allah'a hesap vereceğimiz için gece gündüz gözümüze uyku girmemesine borçluyuz. Bize rahat yüzü yok. Bu ülke, onurla başını yükseltene kadar rahat döşek yüzü de yok."

Kendileri için mesai saati kavramı olmadığını aktaran Davutoğlu, 24 saatin yetmediği dönemde 25. saati bulmaları gerektiğini söyledi. Davutoğlu, Türkiye'de onlarca yıl yöneticilik yapanların sorumluluk hissetmeden hareket ettiğini aktararak, kendilerinin bunun telafisini yapmak için çalıştıklarını ifade etti. Davutoğlu, gelecek nesillerin onurla ayakta durmaları için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, "Durmak yok, yola devam" sözünün bunun için üretildiğini anımsattı.

- Ekonomi paketleri

Ekonomide açıklanan paketlerin içeriğine değinen Davutoğlu, "Önümüzdeki hafta içinde geriye kalan 8 paketi, sosyal paketleri ilan edeceğiz. 25 sektörel alanda bin 300 eylem ile ekonomimizi, sosyal, sosyal iktisadi hayatımızı yeniden tanzim edecek büyük bir hamle dönemini başlatıyoruz" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, öğretmen atamaları, bedelli askerlik düzenlemesi, sektörel dönüşüm programları gibi yeni gelişmelerin yapıldığını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sekizincisini yeni açıklayacağız. Bu da kayıt dışı ekonomi, onu da bu cuma ya da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. 8 paket, ancak 7'sinin detaylarını açıkladık. Kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması paketini ayrıca açıklayacağız. Bir de sosyal boyut paketini de önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Aileye destek anlamında da çok geniş çalışmalar içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde onu ilan edeceğiz. Böylece ekonomik ve sosyal hayatımızda yeni bir ivme ve motivasyon ortaya koymak için çaba gösteriyoruz."

- Dış politikadaki gelişmeler

Başbakan Davutoğlu, son bir ay içerisinde dış politikada yaşanan gelişmeleri anımsatarak, Türkiye'nin yalnızlaştığı yönündeki eleştirilere cevap verdi.

Eleştiride bulunanların dış politikadaki temasları takip etmekte zorlandığını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bir ay içinde Papa Türkiye'ye geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı Cameron, İtalya Başbakanı Renzi, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet Türkiye'ye geldi. Katar Emiri Türkiye'deydi. ​Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye'deydi. Bu 2-3 haftalık program. Litvanya Cumhurbaşkanı geldi. Saydıkça sayısı artıyor. Ayrıca ben Polonya'ya gittim. Dün Makedonya'daydım, Yunanistan'a gittim."

Davutoğlu, yakın zamanda Makedonya ile gerçekleşen çok sayıda ziyareti anımsatarak, "Kılıçdaroğlu, ilçe başkanlarına bile sözü geçmediği için kendisinin o yalnızlığını aynada görüyor, 'yalnızım' diyemediği için bizi yalnızlıkla itham ediyor" dedi.

(Sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
23 Ağustos 2017, Çarşamba
 • İmsak
  04:30
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:48
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı