KAYSERİ HABERLERİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Özyönetim ilan edenleri, açtıkları çukurlara gömeriz

DHA
19.04.2016 - 15:10Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, HDP Grubu'nun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında Güneydoğu'da kamulaştırma yapmasıyla ilgili olarak verdiği gensoruya TBMM kürsüsünden yanıt verdi. Özhaseki, ''teröristler Diyarbakır’da bu çukurları kazarlarsa, eğer HDP’li belediyeler özyönetim ilan ederlerse, içerde başka bir cumhuriyet ve muhtariyet kurmaya kalkarlarsa elbette Türkiye Cumhuriyeti gider, onların dersini verir. Allah’ın izniyle onları da açtıkları çukurlara gömer'' dedi.AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, HDP’li Osman Baydemir’in Sur’da tarihi eserlerin tahrip edileceği iddiasına karşı, ''21 yıl belediye başkanlığı yapan bir isim olarak şehircilik ve belediyecilik alanında yeterince birikime ve tecrübeye sahibim. Aynı zamanda 7 yılda bünyesinde tarihi eser barındıran tüm belediyelerin birliği olan Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’nı yaptım. Birlik bünyesinde üyemiz olan belediyelerin binlerce çalışanına eğitimler verdik. Tarihi mirasa nasıl yaklaşılır, projelendirme nasıl yapılır, restorasyon nasıl yapılır, restore edilen tarihi esere nasıl fonksiyon yüklenir gibi konularında yüzlerce programın altında imzam vardır'' dedi.Hükümet olarak bölgede kamulaştırma kararı alınmasının nedenini maddeler halinde açıklayan Özhaseki,“Birinci olarak çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için parsel bazında yapılacak uygulama esnasında (kamulaştırılması gereken taşınmazlar tek tek belli olmadığından) karşımıza çıkabilecek sorunlarla ilgili ayrı ayrı bu kararın alınması ve uygulamaya konulması seneler alacak bir işlemdir. Tabii ki hazine mülkiyetinde olan taşınmazlar hariç. İkinci olarak, Sur’da mağdur olanlar üzerinden yeni bir rant kapısı doğmaması için valilik tapu devrini yasakladı. Genel Kamulaştırma Kararı ile rant kapısı tamamıyla engellenmiş oldu. Üçüncü olarak, özellikle mirastan kaynaklanan müşterek malik olmanın kişilere verdiği hak sahipliğiyle ilgili ortaya çıkacak birçok problem var. Bazen birkaç metrekare için bile seneler alacak bir mevzuat zorluğu var. Bütün bunların da biran önce aşılması icap ediyor. Dördüncü olarak, koruma amaçlı imar planına uygun yeni yolların açılması, yürüyüş alanlarının oluşturulması gerekli. Son olarak ise, tarihi eserlerin restorasyonu sırasında ona bitişik biçimde yapılmış kaçak ve niteliksiz yapılar için böyle bir kamulaştırma kararı gerekli idi. Yani koruma amaçlı imar planına uygun olarak (Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesinin de uygun gördüğü) bu işlerin yapılabilmesi bu acil kamulaştırma kararına muhtaçtı. Yoksa kimsenin malında devletin gözü yok. Kimsenin dükkânında devletin gözü yok. Amacımız; Sur içini nasıl onarırız. Tarihi geçmişine yakışan bir biçimde nasıl yeniden inşa ederiz. Sur’u yeniden nasıl ayağa kaldırırız'' dedi.

HDP Grubu’nun 'Kürt Şehirleri' tabiri kullanmasını sert bir dil ile eleştiren Özhaseki, “Eğer her şehrimiz için böyle bir yol açarsak, bundan sonra 81 vilayet içerisinde Laz Şehirleri, Çerkez Şehirleri, Kürt Şehirleri ve Türk Şehirleri gibi bölünmenin yolunu açarız. Bu insafsızlıktır. Bir yerde çokça olabilirsiniz o ayrı bir şey. Lakin bu şekilde asla adlandıramazsınız. Yurdumuzun her bir köşesi bizimdir. O köşenin her bir yerinde de ecdadımızın kanları vardır. Şehitlerimiz vardır. Sahabelerimiz vardır. Bu şehirlerimizin hepsi birdir, beraberdir ve Türkiye’nin şehirleridir. Bu coğrafyada yaşayan herkesin şehirleridir'' değerlendirmesinde bulundu.Özhaseki, Diyarbakır'ın, siyasetin şamata aracı yapacağı bir konu olmadığını da belirterek, şunları kaydetti:''HDP’nin, Sur ve Nusaybin’de Hükümet’in politikalarını eleştirmesi yersizdir. Sanki Sur ve Silopi gibi yerlerde de çok sakin bir yaşam var ve herkes kendi halinde mutlu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, güvenlik güçlerinin ve askerinin işi gücü yok. Güvenlik Güçleri, buraları gidip yıkalım mı, diyorlar. Niye askerler Kayseri’ye, Tokat’a veya başka şehirlere gelmiyorlar. Niye askerler, Samsun’a gidip oralarda çatışmaya girmiyorlar. Oralarda da Kürt vatandaşlarımız var. Ama teröristler Diyarbakır’da bu çukurları kazarlarsa, eğer HDP’li belediyeler özyönetim ilan ederlerse, içerde başka bir cumhuriyet ve muhtariyet kurmaya kalkarlarsa elbette Türkiye Cumhuriyeti gider, onların dersini verir. Allah’ın izniyle onları da açtıkları çukurlara gömer.''

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Özyönetim ilan edenleri, açtıkları çukurlara gömeriz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2016 tarihinde saat 15 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Özyönetim ilan edenleri, açtıkları çukurlara gömeriz haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:14
  • Akşam
   17:32
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı