MALATYA HABERLERİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

AA / Naim Boşkut
23.01.2015 - 17:59Son Güncelleme :

- "2002 yılında yüzde 59'la kullanmış olduğunuz faizleri, hatta o anayasa kitapçığının fırlatıldığı dönemde yüzde 500'lere, binlere çıktığı dönemleri, bir gecelik faizleri hatırlıyorsunuz. O yaşanan krizlerden sonra şimdi Türkiye'de yüzde 4-5 faizlerle esnafımız kredi kullanıyor"

AA / Naim Boşkut

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "2002 yılında yüzde 59'la kullanmış olduğunuz faizleri, hatta o anayasa kitapçığının fırlatıldığı dönemde yüzde 500'lere, binlere çıktığı dönemleri, bir gecelik faizleri hatırlıyorsunuz. O yaşanan krizlerden sonra şimdi Türkiye'de yüzde 4-5 faizlerle esnafımız kredi kullanıyor" dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Odasını ziyaret eden Çalık, burada yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarına en önemli desteği veren meslek grubunun esnaf ve sanatkarlar olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun esnafın sorunlarına çok hakim olduğunu belirten Çalık, "Başbakanımız esnafımızla ilgili çok önemli düzenlemelerin müjdesini verdi. Eskimeye, kaybolmaya yüz tutmuş sanatların hiç faiz almadan kredilerinin verilmesi çok önemli bir adımdı. Aynı zamanda ustalık belgesi alıp, üç yılını doldurup, üç yıldan sonra ustalık belgesini aldıysa şayet 1 yıl boyunca esnaflık yaptığını belgelerse o esnafımıza da yine sıfır faizle kredi veriyoruz" diye konuştu.

Çalık, ziyaret ettikleri her yerde esnafın AVM'lerle ilgili düzenlemeyi sorduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"Biz TESKON programını yaparken onu da meclise getirdik. Mecliste onun da görüşmesi sağlandı ve AVM'lerle ilgili düzenleme yapıldı. AVM'lerin içerisindeki dükkanların yüzde 5'i dışarıda esnaflık yapan ve AVM içerisinde olmak isteyen esnaf kardeşlerimize ayrıldı. 'Yüzde 5 ayrılıyor da kirası aynı olacaksa ne fark edecek ki' dediler. Başbakanımızla paylaştık. Onunla ilgili 'kira düzenlemesini de yapalım' dedi. Eğer esnafımız AVM'ye gider ben burada dükkan açmak istiyorum derse oradaki kira ödeyen vatandaşımızın dörtte bir oranında kirasını ödemek üzere düzenlemeyi yaptık."

2002 yılında kullanılan kredi miktarına, faiz oranına ve kredi kullanımına bakıldığı zaman 2014 yılı rakamlarının çok ciddi manada herkesi mutlu eden seviyelere ulaştığını dile getiren Çalık, "2002 yılında yüzde 59'la kullanmış olduğunuz faizleri, hatta o anayasa kitapçığının fırlatıldığı dönemde yüzde 500'lere, binlere çıktığı dönemleri, bir gecelik faizleri hatırlıyorsunuz. O yaşanan krizlerden sonra şimdi Türkiye'de yüzde 4-5 faizlerle esnafımız kredi kullanıyor. O gün kredi kullanan esnaf sayısı 150 bin iken bu gün bir milyon civarında esnafımız kredi kullanıyor" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 17 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:48
Sayfa Başı