Gündem Haberleri

  AK Parti 'den Türk- İş' e ziyaret

  A.A
  19.07.2007 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Ankara Milletvekili adayı Cemil Çiçek, “23 Temmuz sabahı, genel başkanların partilerin tabanına yük olmaktan çıkmasını istiyoruz. Kaybeden gitsin” dedi.

  AK Parti'nin Ankara milletvekili adayları Cemil Çiçek ve Salih Kapusuz, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaret etti.
  Çiçek, Türk-İş Genel Merkezi'ndeki ziyarette yaptığı konuşmada, 58. ve 59. hükümet döneminde Türk-İş ile çok yapıcı bir diyalog içinde olduklarını, Türk-İş'in birçok konuda kendilerine destek verdiğini ifade etti. Birçok önemli düzenlemeyi gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlatan Çiçek, “İstikrar devam ederse, Türkiye tekrar koalisyonlarla yaşamak gibi bir talihsizliğe maruz kalmazsa, yapacaklarımızı gerçekleştirme noktasında önemli bir siyasi iradeyi ortaya koyma fırsatı bulacağız” dedi.

  Gündemlerindeki konuların başında istihdam konusunun ve sivil bir anayasanın oluşturulmasının geldiğini belirten Çiçek, “Çalışma hayatının anayasal dayanaklarının daha sağlıklı temellere oturtulması noktasında bir çalışmayı da yürütüyoruz” diye konuştu.

  TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI KILIÇ

  Türk-İş Genel Başkanı Kılıç ise geçen 4 yılda çalışanların bazı sorunlarının halledildiğini, bazı sorunlarının ise devam ettiğini söyledi.
  Avrupa Sosyal Şartı'na konulan çekincelerin kaldırılmasını istediklerini bildiren Kılıç, sendikal hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

  Sosyal güvenlik reformu çerçevesinde hazırlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda emeklilik prim gün sayısının kademeli olarak 9 bin güne çıkartılmasının düzenlendiğine dikkati çeken Kılıç, “Bundan ciddi rahatsızlık duyuyoruz. Bu düzenlemeyle, geçici işçilerin emekli olmaları çok zorlaşacaktır” dedi.

  İşsizlik Sigortası Fonu'nun “kredi” olarak kullanılmasına karşı çıktıklarını kaydeden Kılıç, geçici işçilerin kadroya alınması, zorunlu tasarrufların ödenmesi ve Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenecek olması dolayısıyla “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duyarlılığına” teşekkür etti.

  Kılıç, Ekonomik ve Sosyal Konsey'i (ESK), Avrupa standartlarında çalıştıracak bir yasal düzenleme istediklerini vurgulayarak, gelecek dönemde anayasa değişikliği ile birlikte Siyasi Partiler Kanunu'nunda da değişiklik yapılmasını talep etti. Kılıç, milletvekili adayları belirlenirken, parti merkezlerine 100 kişilik kontenjan ayrılması, kalanın da tabandaki partililerce belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
  Hava-İş sendikası'nın THY ve Teknik A.Ş'de grev kararı aldığına işaret eden Kılıç, bunun prosedür gereği olduğunu, görüşmelerin devam ettiğini ve süreci yakından takip ettiklerini anlattı.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI

  Cemil Çiçek'in, “Başbakan Erdoğan'ın seçimde başarısız olacak parti liderlerinin siyaseti bırakması yönündeki çağrısını nasıl bulduğunu” sorması üzerine Kılıç, “Siyasi parti liderlerinin kendi takdiridir. Benim söyleyecek fazla bir şeyim yoktur” dedi.

  Bunun üzerine “Aslında başbakanın çağrısı, demokrasinin kuralıdır” diyen Çiçek, başarısız olan siyasetçinin siyaseti bırakmasının “Başbakan Erdoğan'ın şahsi çağrısı değil, Türkiye'nin içinde yer almaya çalıştığı AB'nin temel kuralı” olduğunu söyledi. Bunun, Türkiye'de demokrasiye taze kan aşılanmasını engellediğini ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

  “Billboard'lara bakıyorsunuz, 'Tek başına iktidar, tek başına iktidar'... Eyvallah, zaten bizim istediğimiz bu. Kim gelecekse tek başına gelsin. Mademki hedef olarak çıtayı buraya koydun, bunun altına düştüğün anda ayrılman lazım ki, o partilerin tabanları da rahat etsin. 23 Temmuz sabahı, genel başkanların partilerin tabanına yük olmaktan çıkmasını istiyoruz. Kaybeden gitsin. Her partinin içinde o görevi yapacak başka insanlar var. Onların önü açılamıyor.”

  Türk-İş Genel Başkanı Kılıç'ın, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın da siyaset arenasına çıktığını hatırlatması üzerine Cemil Çiçek,
  “Konferans veren insan olarak dinlemekte fayda olur” dedi.

  Başarısız olan siyasetçinin gitmemesi durumunda gönderilmesi gerektiğini söyleyen Çiçek, bunun gerçekleştirilmesi halinde demokrasi dışı arayışların önünün kesileceğini, geçmişte Türkiye'nin belli sıkıntılara girmesinde bunun gerçekleştirilememiş olmasının rol oynadığını anlattı.

  “BARAJI AŞMAK, BİRİLERİ İÇİN BAŞARI OLACAK”

  Çiçek, “yüzde 1 oy alan bir partinin, oyunu yüzde 2'ye çıkarması durumunda 'Oyumu yüzde 100 artırdım' diye 4 sene sevindiğini” belirterek, “Barajı aşmak birileri için başarı olacak. Partilerin hedefi iktidar olmaktır. İktidar olamadığın anda başarılı değilsin. Hedefi öyle koyuyorsun, 'Tek başına iktidar, tek başına filanca parti' diyorsun. Hedefi oraya çektiğine göre, onun gerisinde kaldığın anda sıkıntı oluyor” diye konuştu.

  Kendisine göre, Başbakan Erdoğan'ın “seçim kampanyasının en önemli çıkışını yaptığını ve çok doğru bir kuralı hatırlattığını” ifade eden Çiçek, “(Tek başına iktidar) diyeceksin. Ondan sonra 'yüzde 11 oy aldım' diye çifte telli oynayacaksın. O zaman başarı bunun neresinde?” diye sordu. Çiçek, “seçime 3 gün kala, herkesin bu konuda netleşmesi gerektiğini” de söyledi.

  Salih Kılıç'ın, “İnsanlar musalla taşında, siyasetçiler sandık başında hesap verir” demesi üzerine Cemil Çiçek, “(Gazeteciler) manşeti attılar” diye espri yaptı.

  Salih Kapusuz da partisinin tüzüğüne göre milletvekilliğinin, belediye başkanlığının 3 dönemle sınırlı olduğunu ifade ederek, “Sayın Baykal, çocukluk yıllarımdan beri siyasetin önünde duruyor. Hala varlığını devam ettiriyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı