AYDIN HABERLERİ

AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi

AA / Sarp Özer,Ramazan Ercan
17.01.2015 - 13:56Son Güncelleme : 17.01.2015 - 13:57

- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (1) - "İşte yeni Türkiye bu, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacak olan ama hesap sormak gerektiğinde herkesten hesap sorabilecek yeni Türkiye bu" - "İstiklaliniz ancak ve ancak kendi silahınızı yaparsanız mümkün olur. İstiklaliniz ancak ve ancak paranız değerli olursa güçlü olur. İstiklaliniz ancak ve ancak vatandaşlarınızın dünyada her yerde başı dik olursa güçlü, sağlam olur" - "Bizim tek bir hedefimiz, tek bir gayemiz var, o efelerin, o yiğitlerin hiç yoktan özgürlüğe, istiklale kavuşturduğu bu ülkeyi ebediyete kadar onurlu ve izzetli kılmak. Tek gayemiz bu" - "Şimdi 228 temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen, dünyada en fazla şehirde kendi bayrağını dalgalandırabilen 6. büyük ülkeyiz. Milliyetçilik sözle olmaz, bu bayrağa itibar kazandırmakla olur"

YEREL HABERLER AYDIN

AA / Sarp Özer,Ramazan Ercan

AYDIN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İşte yeni Türkiye bu, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacak olan ama hesap sormak gerektiğinde herkesten hesap sorabilecek yeni Türkiye bu" dedi.

Davutoğlu, partisinin Atatürk Spor Salonu'ndaki Aydın 5. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasına, Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe ile vatan uğruna şehit olanları selamlayarak başladı.

Adnan Menderes'in, "tek parti zulmüne karşı ayağa kalkan şehit başbakan" olduğunu belirterek, rahmet dileyen Başbakan Davutoğlu, Aydın'ı "istiklalin meşale şehirlerinden biri" olarak tanımladı.

Ordular dağılmış, düşman Anadolu'nun içine doğru ilerlerken izzetli, Aydınlı efelerin, Türkmen yiğitlerin, zeybeklerin ayağa kalktığını ve 'Bu topraklar ezeli ve ebedi olarak Türk yurdudur' dediğini vurgulayan Davutoğlu, AK Parti'nin iki önemli felsefesi olan istiklal ve demokrasinin Aydın'da tecelli ettiğini söyledi.

AK Parti olarak siyasi yolda hep istiklal ve demokrasi bilinciyle hareket ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin, dünyanın her yerinde milletimizin izzetini ve onurunu, devletimizin itibarını korumaya al bayrağı dünyanın her yerinde onurla dalgalandırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

-"Derlerdi ki 'İşte görmek istediğimiz Türkiye bu"

Gençlerden kendilerini tarihi şahsiyetlerle özdeşleştirmelerini isteyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bir an düşünün Demirci Mehmet Efe, bu Aydınlılarla birlikte oturuyor onların yiğitleri, efeleri, Türkiye Cumhuriyeti'ne bakıyorlar. Eğer Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, o yiğitler 2001 Türkiyesine bakmış olsalardı derlerdi ki 'Ah bizim istiklalimiz için can verdiğimiz, kan döktüğümüz bu devlet bu hale düşecek miydi' derlerdi. Çünkü 2002 Türkiyesi, bir IMF memuruna hesap vermek zorunda kalan Türkiye idi. Çünkü 2002 Türkiyesi, Türk lirasının 6 sıfırla, milli egemenliğin timsali olan Türk lirasının değerinin kalmadığı bir yıldı. Çünkü 2002 yılı ve o yıllara gelen geçmiş yıllarda Türkiye Cumhuriyeti devleti bu onurlu milletin aziz devleti, ulu devleti kendi tankını tamir etmek için, yenilemek için İsrail'e muhtaçtı. Herhalde gelir ve o Türkiye'ye bakmış olsalardı, o Türkiye'yi idare edenlere dönerler ve derlerdi ki 'Biz bu vatanı hiç yoktan bu şekile düşsün diye kurtarmadık'. Ama yine şimdi Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, o yiğitler, o yörükler, o onuru için, namusu için her şeyi veren o aziz şehitler gelmiş olsalar şu anda aramıza herhalde derlerdi ki, 'İşte görmek istediğimiz Türkiye bu. Hiç kimseye boyun eğmeyen Türkiye Cumhuriyeti devleti bu."

- "Kendi savaş uçağını yapan güçlü ve kudretli Türkiye"

Geçen hafta Savunma Sanayii İcra Komitesinin toplandığını hatırlatan Davutoğlu, "2002'de tanklarını bile tamir etmekten, yenilemekten aciz olan Türkiye'nin yerine Sayın Cumhurbaşkamızın başbakanlığı döneminde başlayan çalışmalar neticesinde aldığımız kararla kendi savaş uçağının ön tasarım aşamasına gelmiş ve inşallah 2023'te yüzde 100 kendi savaş uçağını yapan güçlü ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti Devleti var" dedi.

Efelerin yola ellerinde atadan kalma tüfekleriyle yola çıktığını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"90 yıl sonra 2002'ye geldiğimizde ise Türkiye'de bir AK Parti devrimi yaşandı. Aynen efelerin başını kaldırması gibi millet AK Parti ile buluştu başını kaldırdı, ayağa kalktı. Bir daha oturmamak üzere, bir daha durmamak üzere ayağa kalktı. İşte yeni Türkiye bu, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacak olan ama hesap sormak gerektiğinde herkesten hesap sorabilecek yeni Türkiye bu. Türk lirasının, paramızın değersiz hale geldiği 2002 ile bugünü karşılaştırın, bugün küresel krize rağmen dünyanın yükselen ekonomik gücüne gelmiş bir Türkiye Cumhuriyeti var. İşte istiklaliniz ancak ve ancak kendi silahınızı yaparsanız mümkün olur. İstiklaliniz ancak ve ancak paranız değerli olursa güçlü olur. İstiklaliniz ancak ve ancak vatandaşlarınızın dünyada her yerde başı dik olursa güçlü, sağlam olur."

Berlin'de geçen hafta binlerce gurbetçiyle bir araya geldiğini hatırlatan Davutoğlu, "Emin olun Aydın'da gördüğüm aşk, şevk, onur, kararlılık Berlin'de de vardı Brüksel'de de vardı" ifadesini kullandı.

Konya'daki seçim kampanyasında, Berlin ve Brüksel'de de vatandaşların 'Eskiden, AK Parti öncesinde herhangi bir Avrupa şehrinde, herhangi bir meclise girdiğimizde başımız öne eğik girerdik' dediğini dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü ülkemiz 5 sente muhtaç bir ülke gibi görülüyordu. Çünkü ülkemiz kendi imkanlarıyla ayakta duramayacak ülke gibiydi. Ama şimdi herhangi bir meclise girdiğimizde, bir toplantıya gittiğinizde, sokağa çıktığımızda insanlar sormasalar bile, 'Ah bir sorsalar da biz Türküz diye haykırsak diyoruz' dediler. İşte siyasetin itibar kazandığı, siyasetin anlam kazandığı yer budur. Bizim tek bir hedefimiz, tek bir gayemiz var, o efelerin, o yiğitlerin hiç yoktan özgürlüğe, istiklale kavuşturduğu bu ülkeyi ebediyete kadar onurlu ve izzetli kılmak. Tek gayemiz bu."

- "Gerçek milliyetçilik"

"Ege'ye, İç Anadolu'ya, Aydın'a gelip milliyetçilikten bahsedenler bilsinler ki gerçek milliyetçilik aziz al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandırmaktır" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Biz iktidara geldiğimizde 163 temsilciliğimiz vardı dünyada, şimdi 228 temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen, dünyada en fazla şehirde kendi bayrağını dalgalandırabilen 6. büyük ülkeyiz. Milliyetçilik sözle olmaz, bu bayrağa itibar kazandırmakla olur. Bu bayrak artık dünyada, her yerde sadece bizim milletimizi temsil etmiyor, biraz önce gençlerimizin, o aziz kardeşlerimizin vurguladığı gibi, İslam dünyasında ve dünyanın her yerinde insanlık onurunu temsil ediyor. Biz nerede olursak olalım başımız diktir. Bayrağımızın arkasında duruşumuz sabittir. Bir an bile tereddüt etmeden bu onuru, izzeti korumak için her türlü fedakarlığı yaparız."

(Sürecek)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı