AYDIN HABERLERİ

AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi

AA / Ramazan Ercan,Sarp Özer
17 Ocak 2015 - 14:13Son Güncelleme : 17 Ocak 2015 - 14:14

- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Türkiye'nin ve istiklal aşkıyla yola çıkan efelerin manevi geçmişine ihanet edercesine bu karikatürleri (Charlie Hebdo'da yayımlanan karikatürler) basmaya kalkışanlar oldu ve buna kim sahip çıktı? Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıktı, 'Geçmiş olsun' dediler. Bizim, prensibimiz açıktır, her yerde şiddete, teröre karşı çıkarız ama hiçbir yerde de hakarete göz yummayız. Hazreti Peygamberin ve onun ashabının, bütün büyüklerimizin onurunu, izzetini korumak için sesimizi her yerde yükselttik, yükseltiriz Allah'ın izniyle" - "Başbakanlık görevini aldığımda yaptığım ilk ziyaretlerden biri rahmetli Adnan Menderes'in huzuruna gitmek oldu. Manen ona söz verdim, Aydınlılar adına söz verdim ve dedim ki: Ahirette mekanın cennet olsun. Sen şehitsin, eğer senin emanetini yani milli iradeyi korumak gerekirse senin gibi darağacına yürümek konusunda bir saniye dahi tereddüt etmeyeceğiz"

YEREL HABERLER AYDIN

AA / Ramazan Ercan,Sarp Özer

AYDIN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin ve istiklal aşkıyla yola çıkan efelerin manevi geçmişine ihanet edercesine bu karikatürleri (Charlie Hebdo'da yayımlanan karikatürler) basmaya kalkışanlar oldu ve buna kim sahip çıktı? Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıktı, 'Geçmiş olsun' dediler. Bizim, prensibimiz açıktır, her yerde şiddete, teröre karşı çıkarız ama hiçbir yerde de hakarete göz yummayız. Hazreti Peygamberin ve onun ashabının, bütün büyüklerimizin onurunu, izzetini korumak için sesimizi her yerde yükselttik, yükseltiriz Allah'ın izniyle" dedi.

Davutoğlu, AK Parti Aydın İl Teşkilatı'nın Atatürk Spor Salonu'ndaki kongresinde yaptığı konuşmada, milliyetçiliğin sözle değil bayrağa itibar kazandırmakla olacağını belirtti.

Türk bayrağının sadece bu milleti değil İslam dünyasında ve dünyanın her yerinde insanlık onurunu temsil ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Biz nerede olursak olalım başımız diktir, bayrağımızın arkasında duruşumuz sabittir. Bir an dahi tereddüt etmeden bu onuru, bu izzeti korumak için her türlü fedakarlığı yaparız" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paris'te dünya liderleriyle birlikte terör saldırısına karşı yürürken yine aynı temel ilkeden hareket ederek ama aynı şekilde Türkiye'de de vurguladığımız gibi bir takım fitne ve provokatör ajanlarının ortaya çıkarmaya çalıştığı fitneleri engellemek üzere söylediğimiz gibi dünyanın hiçbir yerinde Hazreti Peygamber'e hakaret edene karşı da sessiz kalmayız, atıl durmayız. Hazreti Peygamber'in onuru bütün bir insanlığın onurudur. O alemlere rahmet olan yüce peygamber için her şeyimizi feda ederiz. Ona yapılacak hakarete hiçbir şekilde taviz vermeyiz de sessiz de kalmayız ama maalesef Türkiye'nin ve o efelerin istiklal aşkıyla yola çıkan o efelerin manevi geçmişine de ihanet edercesine bu karikatürleri basmaya kalkışanlar oldu. Buna kim sahip çıktı? CHP sahip çıktı. 'Geçmiş olsun' dediler. Bizim prensibimiz açıktır. Her yerde şiddete karşı çıkarız, teröre karşı çıkarız ama hiçbir yerde de hakarete göz yummayız. Hazreti Peygamber'in ve onun ashabının, bütün büyüklerimizin onurunu, izzetini korumak için sesimizi her yerde yükselttik, yükseltiriz Allah'ın izniyle."

Kongreye katılan gençlerin, "Vur vur inlesin CHP dinlesin" tezahüratı üzerine Davutoğlu, "Vurmaya gerek yok. Neden? Çünkü zaten birbirlerine yeteri kadar vuruyorlar" karşılığını verdi.

- "Bütün kirli çamaşırlar ortaya çıktı"

İki ayda birçok reform paketi açıkladıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin yurtdışı seyahatleri gerçekleştirdiğini ve Türkiye'de birçok dünya lideri ağırladıklarını ifade eden Davutoğlu, CHP'nin ise iki ay "Şişli'de acaba tekrar düzeni nasıl sağlarız" diye uğraştığını kaydetti.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Şişli'de birbirine vuran vurana, mahkemeye giden gidene, şantaj yapan yapana. Bütün kirli çamaşırlar ortaya çıktı. Bir tek Şişli'de. Bakın neler yapmışlar, demokrasi ilkesi bakımından. Seçimden önce adaydan kağıt almışlar, 'Seçimi kazansan bile istifa edeceksin' diye. Bu nasıl seçim, bu nasıl demokrasi anlayışı? Aday istifa etmeyince seçimi kazandıktan sonra sayın İnönü istifa etmeyince bu sefer tehdit etmişler. O da onları tehdit etmiş. Sanki uluslararası bir mesele gibi Kılıçdaroğlu arabulucu tayin etmiş. Bir milletvekilini göndermiş aralarını bulsun diye. O da bulamamış. Gören de dünyanın en büyük krizi var. Bir Şişli'yi bile idare edemeyenler Türkiye'yi nasıl idare edecekler. Bir Şişli'de bile düzeni kuramayanlar Türkiye'de neyin sözünü verebilecekler. Bırakın onlar Şişli'yle uğraşsınlar, onlar birbirlerini vurmaya devam etsinler. Biz yolumuza devam edeceğiz. Kınayanın kınamasından çekinmeden, tehdit edenin tehdit etmesinden korkmadan, yılmadan yolumuza devam edeceğiz."

Aydın'ın kendilerine "demokrasi" dersini öğrettiğini dile getiren Davutoğlu, Başbakanlık görevini aldığında Adnan Menderes'in kabrine gittiğini ve orada manen söz verdiğini anlattı.

"Dedim ki ahirette mekanın cennet olsun, sen şehitsin. Eğer senin emanetini, yani milli iradeyi korumak gerekirse senin gibi dar ağacına yürümek konusunda bir saniye dahi tereddüt etmeyeceğiz" diyen Davutoğlu, Aydınlı gençlere de seslenerek, "Her biriniz Adnan Menderes'siniz. Her biriniz demokrasiye sahip çıkacaksınız. Her bir Aydınlı Menderes'tir" diye konuştu.

Başbakanlığı hizmet ehli olarak gördüklerini, makamlara, mevkilere değer katan tek şeyin millete hizmet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Adnan Menderes rahmetlinin diyarından sesleniyorum. Adnan Menderes'in şehadetinden sonra aynen o zaman onurlu şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde bazı gruplar hiyerarşi tanımadan, ordu geleneğine saygı göstermeden paralel bazı cuntalar, yapılar oluşturmuşlarsa ve Adnan Menderes'i şehadete götürmüşlerse daha sonra bu 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta tekrar etmişse işte şimdi de benzer bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızda demokrasiyi korumak konusunda hiç tereddüt etmedik.

Türkiye'de Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde 12 yılda darbe ve milli iradeye dışardan müdahale oyunları bütünüyle bozuldu, elhamdülillah. Şimdi artık Türkiye'de kimse 'darbe'yi bir siyasi sözcük olarak kullanmıyor ama geçmişte onurlu, şerefli silahlı kuvvetlerimiz içinde böyle paralel yapılar oluşması gibi cunta şekilnde bu sefer de 17-25 Aralık olaylarında, 19 Ocak tır baskınında bir başka paralel çete, Türk demokrasisine darbe vurmaya kalktı. Milletten destek almadan, milleti arkasına almadan, millete hesap vermeden bu ülkeye hükmetmeye kalktı ama şaşırdıkları, beklemedikleri, hesap etmedikleri şey şuydu ki bu sefer karşılarında kaya gibi duran AK Parti kadroları var.

Bakınız bu paralel çete, onun arkasındaki işbirlikçileri, Türkiye'deki yandaşları ki yandaşlarını biliyorsunuz muhalefet partileri birer birer dökülüyor. CHP'nin bir milletvekili genel başkan Kılıçdaroğlu'na 12 soru sordu, paralel çeteyle ilişkiler konusunda. Çarpıcıdır bir Aydın milletvekili de CHP'li, 'Eskiden kurtulma şansımız vardı ordu müdahale ederdi şimdi o şans da kalmadı' deme zilletini gösterdi. Hep medet umdukları yer ya darbeler ya paralel çeteler. Onlar demokrasi dışından medet umuyorlar. Sonra da yüzsüzce gelip Adnan Menderes'in memleketi Aydın'dan oy istiyorlar. Biz ise ne olursa olsun, ne yapılırsa yapılsın sadece ve sadece milli iradeye sahip çıktık. Sahip çıkmaya devam edeceğiz. Adnan Menderes'in bizlere emanetlerisiniz. Nasıl demokrasi bize şehit başbakanımız Adnan Menderes'in emanetiyse, Aydın da bize Adnan Menderes'in emanetidir sahip çıkacağız çıkmaya devam edeceğiz."

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Aydın 5. Olağan İl Kongresi haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   13:22
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı