ANTALYA HABERLERİ

AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi

AA / Hatice Özdemir
11.01.2015 - 15:17Son Güncelleme :

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Terörün her türlüsünü lanetliyoruz, her türlüsüyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Terörün iyisi kötüsü olmaz, terörün dini, mezhebi, ırkı, bölgesi olmaz" - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Hortumların kesilmesiyle ülkemizde yatırımlar şahlandı, ekonomimiz şahlandı, ülkemiz istikrara kavuştu. Bundan sonraki süreçte sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde şahlanmaya, güçlenmeye, büyümeye devam edecektir" - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Türkiye, AK Parti iktidara geldiği zaman 23 milyar dolar tarım hasılası ile Avrupa’nın 4’üncü büyük tarım ülkesiydi, 2008 yılından bu yana birinci sıraya oturdu"

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Hatice Özdemir

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Terörün her türlüsünü lanetliyoruz, her türlüsüyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Terörün iyisi kötüsü olmaz, terörün dini, mezhebi, ırkı, bölgesi olmaz" dedi.

AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi Kepez Turgut Özal Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile partililer katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, kongreye gelmesi planlanan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’daki program nedeniyle gelemediğini söyledi.

Teşkilat üyelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun selamını getirdiğini belirten Çavuşoğlu, "Bir tarafta uzun adam Cumhurbaşkanımız, bir tarafta bilge adam Genel Başkanımız ve Başbakanımız ile güçlü kadrolar, işte hizmet böyle geliyor" diye konuştu.

Çavuşoğlu, AK Parti'de hizmet edenlerin, davaya ihanet etmeyenlerin her zaman karşılığını aldığını dile getirdi.

Antalya'nın turizmin, tarımın, ticaretin merkezi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Bakan Lütfi Elvan'ın ulaştırma alanında önemli projeler açıkladığını kaydetti. Çavuşoğlu, "Eskiden bütün yollar Roma'ya çıkardı, şimdi bütün yollar Antalya'ya çıkıyor" ifadesini kullandı.

G-20 Zirvesi, NATO Dışişleri Bakanlığı toplantıları, dünyanın botanik EXPO'sunun Antalya'da yapılacağını anlatan Çavuşoğlu, Antalya'nın diplomasinin de merkezi olduğunu söyledi. Antalya'yı Türkiye'nin dünyaya açılan vitrini, Avrupa'ya açılan aydınlık yüzü olarak değerlendiren Çavuşoğlu, bu yıl Antalya'da toplantı yapmaktan herkesin başının döneceğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyanın gözbebeği haline geldiğini dile getirdi. Türkiye'nin dünyada yalnız kaldığına ilişkin söylemler ortaya atıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bazıları 'Türkiye yalnız kaldı' diyor, nasıl yalnız kaldı ben anlamıyorum. Cumhurbaşkanımız, Başkanımız yurt dışında aktif, 2014 yılında 70'ten fazla ziyaret gerçekleştirmişiz, aynı şekilde 80'den fazla konuğu Türkiye'de ağırlamışız. Bu, her iki çalışma gününün birini temasla geçirmişiz demek. 4 aylık Dışişleri Bakanlığım dönemimde 130 dışişleri bakanı ile görüşmüşüm, bazılarıyla 100'den fazla görüşme yapmışım."

- "İslamda terör yoktur"

Paris'teki terör saldırılarına da değinen Çavuşoğlu, dünyada terör saldırılarının arttığına dikkati çekti. Terörün iyi niyetlisi olmayacağına işaret eden Çavuşoğlu, terör ile İslam dini arasında bağlantı da kurulmamasını istedi.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terörün her türlüsünü lanetliyoruz, her türlüsüyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Terörün iyisi kötüsü olmaz, terörün dini, mezhebi, ırkı, bölgesi olmaz. Nereden gelirse gelsin, hangi amaçla ortaya çıkarsa çıksın mücadele etmemiz gerekiyor. Terörle İslamı bağdaştırmaya çalışanlara da sözümüz var. Bizim dinimiz barış dinidir, bizim dinimizde terör yoktur, bizim dinimizde bir insanı öldürmek, dünyayı öldürmek demektir, bir insanı katletmek, bir insanı öldürmek bizim dinimizde yoktur. Bir canı Allah verir, Allah alır. İslam ile terör arasında bağlantı kurmaya çalışmayın."

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa'da ve dünyada yaşanan sorunlar karşısında başkaları ne söylüyor diye beklemediklerini, kendi düşüncelerini rahat bir şekilde paylaştıklarını, tespitlerini, analizlerini çekinmeden söylediğini anlattı.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, getirmeye de devam edeceğini ifade eden Çavuşoğlu, "Bugün Avrupa ile dünyayı tehdit eden iki unsur var; bunlardan biri terördür, biri de artan ırkçılıktır, yabancı düşmanlığıdır, İslamofobidir, her türlü ayrımcılıktır. Her ikisi de insanlığı birleştiren değerleri tehdit etmektedir. İnsanlığı doğrudan tehdit etmektedir. Her ikisiyle de mücadele edilmesi, her ikisinin de yok edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Avrupa'yı ve dünyayı tehlikeler bekliyor" diye konuştu.

Haziran ayında genel seçimler yapılacağını hatırlatan Çavuşoğlu, sadece Türkiye'deki insanların değil, dünyadaki mazlumların, soydaşların AK Parti'li kadrolardan beklentileri olduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, genel seçimde en az 330 milletvekili çıkarılması gerektiğini belirterek, teşkilat üyelerinden çok çalışmalarını istedi.

- Antalya’ya ulaştırma projeleri

Bakan Elvan da AK Parti olarak yola çıkarken yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadele edeceklerinin sözünü verdiklerini, 12 yıldır da bu doğrultuda adımlar attıklarını söyledi.

Türkiye’de bugün kızların üniversitelere çok rahat şekilde girebildiklerini, kadınların devlet memuru olarak başları kapalı çalışabildiklerini vurgulayan Elvan, "Hangi alana bakarsanız bakın, yasaklarla mücadelemizi zirveye çıkardık, demokrasi çıtamızı daha da yukarı çektik" dedi.

Yoksulluk konusunda önemli gelişmeler sağladıklarını, Türkiye’de gerçek anlamda sosyal devlet anlayışını AK Parti iktidarının yerleştirdiğine işaret eden Elvan, hiçbir mazlumu, kimsesizi yalnız bırakmadıklarını dile getirdi.

Yolsuzluk konusunda da 12 yıldır mücadele ettiklerini bildiren Elvan, "Hortumların kesilmesiyle ülkemizde yatırımlar şahlandı, ekonomimiz şahlandı, ülkemiz istikrara kavuştu. Bundan sonraki süreçte sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde şahlanmaya, güçlenmeye, büyümeye devam edecektir" diye konuştu.

Antalya'ya yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Elvan, ulaştırma alanında kente 3 katrilyon liralık yatırım yapıldığını belirtti.

Ulaşım alanında Antalya'nın gelişmeye, büyümeye devam edeceğini dile getiren Elvan, Antalya'dan Konya'ya, Aksaray'a, Nevşehir'e, Kayseri'ye uzanan hızlı tren güzergahının projesinin ihalesine bu ay çıkacaklarını söyledi. Antalyalıların saatte 200 kilometre hızla bu güzergahta yolculuk yapabileceklerine işaret eden Elvan, Antalya'yı Eskişehir, İstanbul, Bursa ve komşu illere bağlayacak hızlı tren hattının proje çalışmalarını da tamamladıklarını ifade etti.

Antalya için büyük önem taşıyan tramvay hattı projesiyle de insanların havalimanından şehir merkezine gelme imkanına kavuşacaklarının altını çizen Elvan, bu projeyi de Antalya Büyükşehir Belediyesi ile 2016 yılına yetiştireceklerini bildirdi.

Karayolunda ise Antalya ile Alanya arasında otoban, Antalya ile İzmir arasında otoyol projelerinin hayata geçirileceğini kaydeden Elvan, Antalya ile Mersin'i bağlayacak bir projeyi gerçekleştireceklerini dile getirdi.

- "Türkiye tarımda Avrupa’nın birinci ülkesi"

Bakan Mehdi Eker de AK Parti hükümeti ile Türkiye'de birçok alanda önemli mesafeler kaydedildiğini, hayatın bütün alanlarında, bütün sektörlerde muazzam gelişmeler yaşandığını söyledi.

AK Parti iktidara geldiği zaman Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye'yi insan hakları ihlalleri, demokrasi, demokratikleşme ile ilgili sorunları nedeniyle takibi altında olduğunu anlatan Eker, Meclisin AK Parti'nin çalışmaları sayesinde takibe aldığı Türkiye’den bir üyeyi başkan yaptığını vurguladı. Eker, bunun Türkiye’nin hangi seviyeye geldiğini gösterdiğini belirtti.

Gerek ekonomide, gerek ulaşımda, gerek sağlıkta, hayatın birçok alanında Türkiye’nin büyük mesafeler kaydettiğine dikkati çeken Eker, "Antalya’nın tarımsal ihracatı AK Parti ile 90 milyon dolardan 505 milyon dolara çıktı, 5 kattan daha fazla arttı. Türkiye’nin tarımsal büyümesinde Antalya’nın da etkisi oldu. Türkiye, AK Parti iktidara geldiği zaman 23 milyar dolar tarım hasılası ile Avrupa’nın 4’üncü büyük tarım ülkesiydi, 2008 yılından bu yana birinci sıraya oturdu" diye konuştu.

Türkiye’nin sadece kendi içerisinde değil, bölgesinde ve bütün mazlum coğrafyada mazlumların sesi olduğunu belirten Eker, 2016 yılında Antalya’da yapılacak dünyanın botanik EXPO'su hakkında da bilgi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı