ANKARA HABERLERİ

AK Parti Adana 5. Olağan İl Kogresi

AA / Kadir Karakuş
13 Aralık 2014 - 18:30Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 18:30

- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) "AK Parti 81 ilin 78’inde milletvekili çıkardı, 71’inde de birinci parti oldu. CHP 33 ilden, MHP 47 ilden milletvekili çıkaramadı, aramızdaki büyük fark bu. Biz ülkemizin her köşesinde aynı barış dilini konuşuruz. Biz, gücümüzü milletten alırız, hesabı da Allah’a ve millete veririz, sadece ve sadece" - "Bizim dedelerimizin savunduğu topraklar bir cihan devletinin topraklarıydı. Biz inşallah göreceğiz ama biz göremesek dahi, bizim çocuklarımız yani sizin hükmedeceği, selam götüreceği, barış götüreceği topraklar da küresel ölçekte olacak inşallah. Biz, her yere adalet götürmek için yola çıktık. Mazlumlarla beraber olmak, zalimlerin karşısında dimdik durmak için yola çıktık"

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Kadir Karakuş

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 81 ilin 78’inden milletvekili çıkardığını, Türkiye'nin 71 ilinde birinci parti olduğunu belirterek, "CHP 33 ilden, MHP 47 ilden milletvekili çıkaramadı, aramızdaki büyük fark bu. Biz ülkemizin her köşesinde aynı barış dilini konuşuruz. Biz, gücümüzü milletten alırız, hesabı da Allah’a ve millete veririz, sadece ve sadece" dedi.

Davutoğlu, Yüreğir Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Adana 5. Olağan İl Kongresi'ne katıldı.

Kongrenin yapılacağı salona gelişinde, dışarıda bekleyen partililere hitap eden Davutoğlu, havalimanından salona gelene kadar yol güzergahında büyük sevgi gösterileriyle karşılandığını belirterek, Adana’nın kendisine unutulmayacak bir karşılama yaptığını söyledi. Gelecek dönemde Adana’ya sık sık geleceğini ifade eden Davutoğlu, "Biz Toroslar'ın çocuğuyuz. Adana bizim yüreğimizde, zihnimizde. Allah Adanalılar'ı korusun. Allahınıza kurban" diye konuştu.

Kongrede partililerin "Başbakan Ahmet Davutoğlu sloganlarıyla kürsüye çıkan Davutoğlu, "Bizim inancımıza, ahlakımıza göre ‘baş hadim, milletin baş hadimi’. Başbakan olmak kolay, baş hadim olmaktır esas olan millete. Hep beraber asırların derinliğinden geleceğin ufkuna yürüyeceğiz, durmak yok. Selçuklu’dan, Osmanlı’dan, Cumhuriyetimiz’den geleceğe yürüyeceğiz" dedi.

Adana’nın ilçelerini tek tek sayarak, selamlarını ileten Başbakan Davutoğlu, kongre öncesinde Kongre Divan Başkanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın ağabeyi Ahmet Elitaş’ın vefat haberini aldıklarını, buna rağmen Mustafa Elitaş’ın divan başkanlığı görevini bırakmadığını anlatarak, "AK Parti’nin dava ahlakına yakışan bir olay yaşadık. Muhterem Ahmet Elitaş biraz önce vefat etti ama o divan başkanlığı koltuğunu bırakmadı, işte ahlak budur" diye konuştu.

Davutoğlu, salondaki partililerden Ahmet Elitaş için dua etmelerini isteyerek, Mustafa Elitaş’a da başsağlığı diledi.

Başbakan Davutoğlu, Adana’ya bu yıl ikinci defa geldiğini, Ocak ayında Dışişleri Bakanlığı döneminde 140 büyükelçi ile bir toplantı gerçekleştirdiğini, o zaman "Adanalılar hiçbir zaman hiçbir olay karşısında pasif kalmazlar, Adana öncü şehir" dediğini anımsatarak, "Sadece 01 plakasıyla bütün şehirleri arkasına takmasıyla değil. Tarihte, siyasette, iktisatta da öncü şehir. Adanalılar ne zaman bir dava, bir aşk, muhabbet gerekmişse sağlarına, sollarına bakmadan ‘biz buradayız’ demişlerdir" diye konuştu.

Seyhan ile Ceyhan nehirlerinin Çukurova’da buluştuğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bir de Seyhun ile Ceyhun var. Amu Derya, Siri Derya, o da Maveraünnehir, Semerkant’ın, Buhara’nın diyarı. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın, Horasan erenlerinin diyarı. Bizim davamız oralardan kopup gelen, o boyların, aşiretlerin, Horasan erenlerinin, Maveraünnehir’den Çukurova’ya getirdiği davadır. Bugün AK Parti’nin adı, o tarihi davasının adıdır. Onu yüceltmek hepimizin görevidir. Selam olsun Maveraünnehre, selam olsun Semerkant’a, Buhara’ya, Horasan erenlerine, oralardan buralara güzel Türkçemiz'i getiren Karacaoğlan’a selam olsun. Bizim çok kanatlıdır, çok boyutludur. Bir kanadı Maveraünnehir’de Seyhun ile Ceyhun arasında, diğer kanadı Fırat ile Dicle’nin arasında Mezopotomya’da. O kültürü alıp Adana’ya, Çukurova’ya getirenlere selam olsun.

Biz, Çözüm Süreci, milli birlik ve beraberlik derken, tekrar tarihdaşlık, vatandaşlık, tekrar ve inadına kaderdaşlık derken, işte Maveraünnehir ile Mezopotomya ruhunu, Türkçe ile Kürtçe’yi ve Hazreti Ömer’in döneminde fethedilen Adana’nın o tevhid ruhunu bir araya getirmeye ahdettik, ant içtik. Adana, güzel Türkçesi ile güzel Kürtçesi ile güzel Arapçası ile her bir sokağında nakış nakış vahdeti, birliği, beraberliği getiren Adana’ya selam olsun."

- "Başbakan Ahmet, Türkiye sana emanet"

Partililerin tezahüratları üzerine, Adana’nın kongreye iyi hazırladığını söyleyen Davutoğlu, 2015 Haziran’ında yapılacak seçimlerde aynı heyecanı, hazırlığı görmek istediğini belirterek, Adanalı partililerden seçimlerde Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy oranı beklediğini dile getirdi.

Bu sözleri üzerine "Başbakan Ahmet, Türkiye sana emanet" tezahüratı yapan partililere, Davutoğlu şöyle seslendi:

"Biz bu emaneti omuzlarımıza aldık yürüyoruz ama gençler bu emaneti birlikte üstlenmeye hazır mıyız? Hangi vesayetçi, paralelci gelirse gelsin bu emaneti daha yücelere taşımaya hazır mıyız? Bu emanet için emeğinizi, terinizi dökmeye hazır mıyız? Bu emanetin sembolü olan al bayrağı ülkemizin ve dünyanın her yerinde dalgalandırmaya hazır mıyız? İşte bizim davamız bu al bayrağı yurdumuzun her köşesinde dalgalandırmak. Bizim davamız, bu al bayrağın gölgesine sığınmak isteyen her mazluma kucak açmak. İşte onun için AK Parti farkı budur.

Bizim dedelerimizin savunduğu topraklar bir cihan devletinin topraklarıydı. Biz inşallah göreceğiz ama biz göremesek dahi bizim çocuklarımız yani sizin hükmedeceği, selam götüreceği, barış götüreceği topraklar da küresel ölçekte olacak inşallah. Biz, her yere adalet götürmek için yola çıktık. Mazlumlarla beraber olmak, zalimlerin karışsında dimdik durmak için yola çıktık. AK Parti farkı bu."

Başbakanlık görevini aldıktan sonra Anadolu’nun doğusunu, batısını, kuzeyini, güneyini dolaştığını, her yerde aynı muhabbeti gördüğünü anlatan Davutoğlu, "Başka parti genel başkanları ülkemizin her bir köşesine gidebiliyorlar mı? Meclis konuşmasında söyledim ve davette bulundum. ‘Çıkın Anadolu’nun, Trakya’nın her bir köşesine gidin’ dedim. AK Parti 81 ilin 78’inde milletvekili çıkardı, 71’inde de birinci parti oldu. CHP 33 ilden, MHP 47 ilden milletvekili çıkaramadı, aramızdaki büyük fark bu. Biz ülkemizin her köşesinde aynı barış dilini konuşuruz. Biz, gücümüzü milletten alırız, hesabı da Allah’a ve millete veririz, sadece ve sadece."

Kongreye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Süleyman Soylu, Ekrem Erdem, Abdülhamit Gül, Adana ve çevre illerin AK Parti milletvekilleri katıldı.

Kongre Divan Başkanı Mustafa Elitaş'ın, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün de kongreye misafir olarak katıldığını anons etmesi üzerine, salondaki bazı partililer Sözlü’yü yuhaladı ve ıslıkla protesto etti. Bunun üzerine Elitaş'ın, "Olmaz öyle şey, misafirimizdir. Saygıdeğer misafirimizdir" sözleri üzerine de salondaki partililerin büyük çoğunluğu Hüseyin Sözlü’yü alkışladı.

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AK Parti Adana 5. Olağan İl Kogresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı