Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ajanlık şüphesiyle tutuklanan Türk vatandaşı konsolosla görüşmedi

  Sevil ERKUŞ / ANKARA
  19 Aralık 2014 - 16:11Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 19:32

  Türk istihbaratı için çalışmakla suçlanarak Alman Federal Mahkemesi’nin kararıyla tutuklanan üç Türk’ten biri, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu’yla görüşürken, diğeri görüşmek istemedi.

  Muhammed Taha G. (58) Ahmet Duran Y. (58) ve Göksel G. (33) adlı üç Türk’ten ikisinin Türkiye vatandaşlığı bulunduğunu belirten Türk yetkililer, diğerinin 2005 yılından Türk vatandaşlığından çıktığını söyledi.

  Ajanlık şüphesiyle tutuklanan Türk vatandaşı konsolosla görüşmedi 'MİT'le alakası yok'

  Federal Mahkeme’nin Türk istihbarat servisi için çalıştıkları suçlamasıyla ikisi Türkiye vatandaşı üç Türk için 11 Kasım 2014 tarihinde yakalama kararı çıkartmış, Muhammed Taha G. ile Göksel G. Frankfurt havaalanında, Ahmet Duran Y. ise Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki evinde gözaltına alınıp daha sonra çıkarıldıkları Federal Mahkeme tarafından tutuklanmışlardı.

  Dava dosyasının önümüzdeki hafta avukata verileceğini belirten yetkililere göre, böylece Türk vatandaşlarının neden suçlandıklarının detaylarıyla anlaşılacak.

  Üç Türk’ün Almanya’da yaşayan Türkler ve örgüt yapılaşması hakkında bilgi topladıkları iddia ediliyor.

  Ajanlık şüphesiyle tutuklanan Türk vatandaşı konsolosla görüşmedi 'Almanya'da tutuklanan Üç Türk'le ilgili süreç devam ediyor'

  "BAĞ YOK"
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "biri Alman vatandaşlığına geçen üç kişinin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ya da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile bir bağı olmadığını" söyledi.

  Alman makamlarının Türkiye'nin ilgili başkonsolosluğuna bilgi verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, başkonsolosluğun süreci takip ettiğini, kendilerinin de durumu yakından izlediğini kaydetti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı