Ege Haberleri

EGE

  Ajanlardan kirli oyun

  Hürriyet Haber
  29 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Aralık 2009 - 19:27

  MİT ve polisin suçüstü belgeleri ile yakaladığı üç Türk casusu, Yunanlı ajanların tehdit ve şantajla tuzağa düşürdüğü saptandı.

  İZMİR ve Bodrum’da, MİT ile polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonda casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan üç kişinin, çeşitli vaatlerle kandırılıp tehdit edildiği öğrenildi. Zanlılardan Nuri Hafız’ın, Yunan makamları tarafından, kendilerine istedikleri bilgileri ulaştırmadığı takdirde günübirlik gezi turlarının engelleneceği yönünde tehdit edildiği, İsmet Şen’in ise, insan kaçakçılığı suçundan girdiği cezaevindeyken casusluk konusunda anlaşma yapılıp erken tahliye edildiği ortaya çıktı. Adalardaki en lüks otellerde ağırlanan üç zanlının, bilgi akışını düzenli sağlamaları halinde aylık 10 bin euro maaş ödeneceğinin kendilerine vaat edildiğini ancak kandırıldıklarını söyledikleri öğrenildi.

  Bir yıl sürdü

  Kent ve çevresindeki askeri tesislerle savaş gemilerinin hareketliliğiyle ilgili görüntülerin çekilip, yabancı ülkelere satıldığı bilgisini alan MİT’le İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışma başlattı. Ekiplerin yaklaşık bir yıl boyunca gizlilik içerisinde sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonrasında, kimlikleri belirlenen, bağlantıları tespit edilen kişilere yönelik geçen çarşamba günü, eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda iyi derecede Yunanca bilen tur operatörü Nuri Hafız ve fırıncılığın yanı sıra çamaşırhane işleten kuzeni Ahmet Hafız Bodrum’da, İsmet Şen ise İzmir’de gözaltına alındı.  Bu kişilerle bağlantılı, Yunanistan’ın İzmir Konsolosluğu’nda görevli diplomat da temaslar sonucu ülkesine gönderildi.

  Askeri bilgiler

  Ege kıyılarındaki askeri ve kamu tesislerini, kıyı emniyeti faaliyetlerini, savaş gemilerini, sayısını ve hareketliliğini belirledikleri ortaya çıkan zanlıların ayrıca, askerin çarşı iznine çakıp çıkmadığından, askeri araçların plakalarına, tatbikatların ne şekilde ve kaç askerle yapıldığı, katılan askerlerin rütbelerine kadar bilgileri toplayıp servis yaptıkları saptandı.  Zanlıların casusluk faaliyetleri için, en kolay yol olarak Yunan adalarına vizesiz günlük tekne turlarını kullandıkları saptandı. En az ayda bir kez Yunan adalarına giden zanlıların, burada buluştukları gizli servis elemanlarına, elde ettikleri bilgileri şifreli olarak verdikleri, bilginin önem durumuna göre de 500 Euro ile 700 Euro arasında değişen miktarlarda para aldıkları belirlendi.

  Erken tahliye

  Zanlıların, Yunan adalarına geçtiklerinde, EYP ajanları tarafından karşılanıp, en lüks otellerde ağırlandığı belirlendi. Akrabalardan bazıları Yunan adalarında yaşayan Nuri Hafız’ın, Yunan makamları tarafından, kendilerine istedikleri bilgileri ulaştırmadığı takdirde günübirlik gezi turlarının engelleneceği yönünde tehdit edildiği öğrenildi. İsmet Şen’in ise, insan kaçakçılığı suçundan Yunanistan’da girdiği cezaevindeyken casusluk konusunda anlaşma yapılıp erken tahliye edildiği ortaya çıktı.

  Düzenli aylık

   En son, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkisi’nde gerçekleştirilen Efes 2009 Fiili Müşterek Atışlı Tatbikatı’nın bilgilerini Yunanlı ajanlara ulaştıran üç zanlının, bilgi akışını düzenli sağlamaları halinde aylık 10 bin euro maaş ödeneceğinin kendilerine vaat edildiğini ancak kandırıldıklarını söyledikleri öğrenildi. Zanlılardan sadece Nuri Hafız’ın düzenli olarak aylık bin euro ücret aldığı kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı