Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ajanlar Akdeniz'de cirit atıyor

  Hürriyet Planet
  20.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.08.2012 - 17:52

  Almanya ve İngiltere’nin istihbarat servislerinin Suriye’deki isyancılara yardımcı olmak amacıyla Akdeniz’de konuşlandırıldığı öne sürüldü.

  Ajanlar Akdenizde cirit atıyor ‘ESAD TÜRKİYE SINIRINDA KASABAYI VURDU’

   

  Almanya’da haftalık yayımlanan Bild am Sonntag gazetesi Alman dış istihbarat servisi BND’nin Suriye açıklarına demirleyen gemilerle ülkedeki çatışmaları izlediğini bildirdi. Gazete ajanların kıyıdan 600 kilometre içeriye kadar olan hareketliliği takip edebildiğini aktardı.

   

  Habere göre Almanlar elde ettikleri istihbaratı ABD’li ve İngiliz yetkililere aktarıyor.

   

  Bild’e konuşan bir ABD’li yetkili, “Hiçbir Batılı istihbarat kurumunun Suriye içindeki kaynakları BND’ninkiler kadar iyi dediğini belirtti. Almanların ayrıca Adana’da bulunan NATO üssü üzerinden de Suriye’deki çatışmalara müdahale ettiği belirtildi.

   

  Bir BND yetkilisi, “Esad rejiminin devrilmesine yaptığımız önemli katkıdan dolayı gurur duyabiliriz” diye konuştu.

   

  İNGİLİZLER KIBRIS'TA
  İngiliz Sunday Times gazetesi ise Suriye muhalefetinden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, İngiltere istihbarat kurumlarının Suriye ordusunun hareketleri konusundaki istihbaratının, isyancıların rejim güçlerine başarılı saldırılar düzenlemesine katkıda bulunduğunu bildirdi.

   

  Suriyeli yetkilinin bu açıklamasının İngiltere istihbaratının Suriye’de gizli operasyonlar yürüttüğü yönündeki ilk ifşaat olduğuna dikkat çekilen gazetede, İngiliz makamlarının Kıbrıs Adası’nda bulunan askeri üslerde toplanan ve Türkiye üzerinden Özgür Suriye Ordusu’na aktarılan istihbarat konusunda bilgisi ve yüzde 100 onayı olduğu belirtildi.

   

  Yetkili, “İngiliz istihbaratı, olan biteni Kıbrıs’tan yakından takip ediyor. Çok faydalı oluyor çünkü çok önemli şeyler öğreniyorlar. İngilizler bilgileri Türkler ve Amerikalılara veriyor. Biz de Türklerden alıyoruz” dedi.

   

  HALEP OPERASYONUNUN İSTİHBARATI İNGİLTERE'DEN

  Habere göre, bugüne kadar isyancılara gönderilen en değerli istihbarat, Ağustos başında, Beşar Esad’a bağlı güçlerin Halep’e gönderilmesiyle ilgili oldu.

   

  Yetkili gazeteye, “İngilizler hükümetin ordusunun iletişimlerini izliyor. Askerlerin Halep yolu üzerinde olduğuna dair bilgi aldık. Böylece İdlib ve Sarakib’de hükümet ordularını başarıyla vurduk. Askerleri ve 40 tanktan oluşan bir konvoyu Sarakib yakınlarında pusuya düşürdük. Yollarını kestik ve onları RPG ile yok ettik” diye konuştu.

   

  CIA'İN VARLIĞI DA BİLDİRİLMİŞTİ
  Daha önce New York Times gazetesi CIA ajanlarının Türkiye’nin güneyinde faaliyet gösterdiğini, Reuters haber ajansı da Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Katar’la işbirliği yaparak Suriye’deki isyancılara askeri destek ve iletişim yardımı sağlamak amacıyla Adana’da gizli bir üs kurduğunu iddia etmişti.

   

  Hatta ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'deki bir komuta merkeziyle işbirliği yapılarak Suriyeli muhaliflere destek verilmesi için talimat verdiği de öne sürülmüştü. Obama’nın, CIA ve ABD’nin diğer istihbarat birimlerine Suriyeli muhaliflere destek yetkisi veren bir başkanlık emrini imzaladığı bildirilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı