Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 29ºC
01 Eylül 2014 14:21

YGS sonuçları açıklandı (2014 YGS sonuçları)

YGS sonuçları açıklandı (2014 YGS sonuçları)

20 mart Pazar günü gerçekleşen YGS sınavı sonuçları açıklandı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2014-YGS) sonuçları açıklandı. YGS sonuçlar açıklandı. YGS sınav sonuçları ve ayrıntıları hurriyet.com.tr’de YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? YGS sonuçları için tıklayın. YGS sonuçları açıklandı (2014 YGS soruları cevapları) ÖSYM – YGS

20 mart Pazar günü gerçekleşen YGS sınavı sonuçları açıklandı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2014-YGS) sonuçları açıklandı. YGS sonuçlar açıklandı. YGS sınav sonuçları ve ayrıntıları hurriyet.com.tr’de YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? YGS sonuçları için tıklayın. YGS sonuçları açıklandı (2014 YGS soruları cevapları) ÖSYM – YGS

YGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM İÇİN TIKLAYIN

Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. 2014-YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Sınava giren adayların cevap kağıtları daha sonra erişimlerine açılacak. Adaylar, kendi cevap kağıtlarının görüntüsüne, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Merkez bu yıl sınavda 500 tam puan alan adayları açıklamayacak. Merkez adaylardan izin aldıktan sonra adayların bilgilerini paylaşacak.

ÖSYM Başkanı Ali Demir YGS sonuçlarının bugün açıklandığını bildirdi. Adaylar sınav sonuçlarını http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.
2 milyon 7 bin 685 öğrenci bu yıl 23 Mart Pazar günü gerçekleştirilen YGS sınavında ter dökmüştü. Sınava giren öğrenciler sonuçlarını TC Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle internetten öğrenebilecek ancak kendilerine 2014 YGS sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak. Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular ise 21-30 Nisan 2014 arasında yapılacak. YGS'den 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

İPTAL EDİLEN SORU YOK

ÖSYM Başkanı Ali Demir, iptal edilen sorunun olmadığını da açıkladı.

ADAYLARIN KENDİ CEVAP KAĞITLARI DAHA SONRA ERİŞİME AÇILACAK

Sınava giren adayların cevap kağıtları daha sonra erişimlerine açılacak. Adaylar, kendi cevap kağıtlarının görüntüsüne, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek. ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Merkez bu yıl sınavda 500 tam puan alan adayları açıklamayacak. Merkez adaylardan izin aldıktan sonra adayların bilgilerini paylaşacak.

ALİ DEMİR: YÜZDE YÜZ GÜVENLİ

ÖYSM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, TRT Haber’de YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) sonuçlarının açıklandığını söyledi. Sınav sorularının büyük bir güven içerisinde tutulduğunu söyleyen Demir, "Yüzde 100 güvenli bir sistem ile Sınavları gerçekleştirdiğimize inanıyorum" dedi. 20104 YGS’de hiçbir sorunun iptal edilmeyeceğini itirazlar olursa, itiraz edilen sorunun değerlendirilebileceğini söyleyen Demir, Soruların internet üzerinde paylaşılmasına ilişkin "Bizden izin almadan kar amacı güderse telif hakkı kapsamında suç duyurusunda bulunuruz" diye konuştu.

SINAVIN ŞAMPİYONU FATİH KOLEJİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2013 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınav (LYS) İstatistiklerine göre, Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi sınav ortalamaları ve branşların toplamında Türkiye şampiyonluğu elde etti. Fatih Koleji, 5 Türkiye birinciliği, 5 Türkiye ikinciliği ve 4 Türkiye üçüncülüğü ile büyük bir başarı yakaladı.

YGS SONUÇLARININ KULLANIMI

YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakları bulunmuyor.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak. YGS'de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması istenecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurabilecek. LYS'lere başvurular, 21-30 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılacak. LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adayların LYS sınav merkezi tercihleri, LYS başvuruları sırasında alınacak.

Sınavın sona ermesiyle sınav binalarından çıkan adaylar, kimi testlerde zorlandıklarını kimilerini ise zorluk yaşamadan cevapladıklarını belirttiler.

 

YGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM İÇİN TIKLAYIN

20 mart Pazar günü gerçekleşen YGS sınavı sonuçları açıklandı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2014-YGS) sonuçları açıklandı. YGS sınav sonuçları ve ayrıntıları hurriyet.com.tr’de YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? YGS sonuçları açıklandı (2014 YGS soruları cevapları) ÖSYM – YGS

Her türlü hakkı saklıdır.

Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız

Diğer Haberler

Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.