Gündem Haberleri

  Air France uçağının kara kutularından biri bulundu

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Araştırma ekipleri, 2009 yılında Rio de Jainero-Paris seferini yaparken, Atlantik Okyanusu’na çakılan ve 228 kişinin ölümüne neden olan Air France yolcu uçağının kara kutularından birine ulaşmayı başardı.

  AIR FRANCE UÇAĞININ ENKAZINA AİT GÖRÜNTÜLER

   

  Fransa Araştırma ve Analiz Bürosu (BEA), bu sabah TSİ 01.00’da kara kutuya ulaştı. Robot denizaltıyla su yüzüne çıkarılan kara kutunun fazla hasar görmediği belirtildi. Kara kutunun bulunması, kazanın nedenleri konusunda çok önemli bilgiler ortaya koyacak.

   

  BEA direktörü Jean-Paul Troadec, kara kutuda bulunan ve irtifa, hız ile diğer önemli bilgileri içeren uçuş verileri kayıt cihazının (FDR) elde edilmesiyle araştırmalarında çok büyük bir adım atacaklarını ifade etti.

   

  İKİNCİ KARA KUTU BULUNMALI

  Yetkililer, kara kutunun BEA bürosuna 8-10 gün içinde ulaşmasını bekliyor. Troadec, “Eğer ilk verileri okuyabilirsek bu büyük bir gelişme olacak. Ancak ikinci kara kutu olmadan pilotların acil durumda nasıl tepki gösterdiğini ve ne karar aldıklarını anlayamayız” dedi.

   

  Yetkililer, kara kutunun incelenmesinin kazada ölenlerin yakınları için cesaret verici olduğunu, aynı zamanda havacılık sanayisinin de kazadan ders çıkarması için fırsat sunduğunu düşünüyor.

   

  Rio de Janeiro’dan Paris’e gitmekte olan Air France uçağı, 1 Haziran 2009 tarihinde Atlantik’e çakılmıştı.

   

  Air France uçağına ait karakutulardan biri.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı