Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Air France uçağının ikinci kara kutusu da bulundu

  Hürriyet Planet
  03.05.2011 - 12:35 | Son Güncelleme: 03.05.2011 - 12:53

  1 Haziran 2009 tarihinde Rio de Jainero-Paris seferini yaparken Atlantik Okyanusu üzerinde düşen Air France uçağının, ikinci kara kutusu da denizden çıkartıldı.

  AIR FRANCE UÇAĞININ ENKAZINA AİT GÖRÜNTÜLER

   

  Robot denizaltılar tarafından çıkartılan ikinci kutunun, kokpit içinde pilotların konuşmasını kaydeden “kokpit ses kayıt cihazını” içeriyor. Yetkililer, kokpit ses kayıt cihazına ulaşılmasıyla, pilotların uçak düşmeden önce nasıl hareket ettiklerini anlayacak.

   

  Yaşana son gelişmeyle, ilk kara kutunun sağlayacağı uçuş bilgilerinin ardından, Airbus 330 tipi uçağın neden düştüğü kesin olarak anlaşılabilecek. İlk karakutu, dün bulunmuştu. Her iki kara kutunun da, yaklaşık 3,900 metre derinlikten çıkarıldığı belirtildi.

   

  KAZANIN SIRRI ÇÖZÜLECEK

  Fransa Araştırma ve Analiz Bürosu (BEA) direktörü Jean-Paul Troadec, dün ilk kara kutuya ulaşıldığını ancak kazanın kesin nedeninin anlaşılması için ikinci kara kutuya ulaşılması gerektiğini belirtmişti.

   

  Troadec, dün ilk kara kutunun elde edilmesinin ardından “Eğer ilk verileri okuyabilirsek bu büyük bir gelişme olacak. Ancak ikinci kara kutu olmadan pilotların acil durumda nasıl tepki gösterdiğini ve ne karar aldıklarını anlayamayız” ifadesini kullanmıştı.  

   

  BEA Yetkilileri, kara kutuların BEA bürosuna 8-10 gün içinde ulaşmasını bekliyor. Air France’ın 447 sefer nolu uçuşunu yaparken çakılan uçağının enkazı geçen ay bulunmuştu. Kazada, biri Türk olmak üzere 228 kişi hayatını kaybetmişti.

   

  Air France uçağına ait ilk kara kutu.

   

  Kazayı aydınlatacak olan ikinci kara kutu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı