Air Berlin’e ‘Turkey’ ekledi, filodaki uçak 6’ya çıkacak

Tolga ÖZBEK
28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Esas Holding’in en büyük hissedarı olduğu Alman Air Berlin Havayolları, 1 Kasım’dan itibaren Antalya merkezli uçuşlara başlıyor. Pegasus Havayolları ve ortak olduğu İzair’le birlikte gerçekleştirilecek seferler, ‘Air Berlin Turkey’ adıyla yapılacak.

Charter olarak adlandırılan tarifesiz uçuşlarda, İzair’e ait iki Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı kullanılacak. İlk sefer, 1 Kasım sabahı Antalya’dan Stuttgart’a gerçekleştirilecek. Daha sonra uçuş ağı Bremen, Düsseldorf, Frankfurt, Leipzig/Halle, Nüremberg ve Paderborn kentlerine genişletilecek. Haftalık uçuş sayısı 31’e çıkacak.

Uçaklar boyandı

Uçuşlarda kullanılacak İzair’e ait Boeing 737-800 tipi uçaklar Air Berlin renklerine boyandı. Türk bayraklı ve İzair ekipleri tarafından uçurulacak uçakların gövdelerindeki Air Berlin logosunun önüne ‘Turkey’ eklendi.

Operasyonunu iki uçakla başladığını söyleyen Pegasus Havayolları Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk, “Yaz sezonunda uçak sayısını 6’ya çıkartmayı planlıyoruz. Uçuş ağımıza önümüzdeki yıl Berlin, Köln, Münster, Hanover ve Münih kentlerini de ekleyeceğiz” dedi. Eylül ayında Pegasus ve Air Berlin’in ortak uçuşlara başlamasının ardından bu operasyonun büyük önem taşıdığına dikkat çeken Air Berlin Turizm Pazarlama Müdürü Detlef Altmann, “Satışların önemli bölümü charter tur operatörleri tarafından yapılacak. Kabin hizmeti ve filo yapısı ile Air Berlin standartlarını yolcularımıza sunacağız” diye konuştu.

Ortak şirket kurulacak

Halen iki şirket ortak bir havayolu kurmak üzere görüşmeler yapıyor. Bu operasyonun önümüzdeki yıllarda ortak kurulacak havayolu üzerinden gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Pegasus Havayolları’nın bağlı olduğu Esas Holding, 2009’da Air Berlin’in yüzde 15,3 hissesini İsviçre Bankası UBS’ten satın almıştı. 128 uçağı bulunan şirket, yolcu sayısıyla Almanya’nın ikinci havayolu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı