"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ailesi Çerkez’miş

Güzin Abla

<ı>İstanbul'dan Ş /

Sevgili Güzin Abla, sürekli sizin köşenizi okuyan bir genç kızım. 21 yaşındayım ve bir yıldır bir gençle arkadaşlık ediyoruz. Çok iyi bir insan. Kültürlü, üniversite mezunu ve birbirimizi çok seviyoruz. Ancak aramızdaki tek sorun onun ailesinin Çerkez olması. Onların örf ve adetlerinin bizimkilerden çok farklı olduğunu söylüyor. Bir kere törelerine göre erkek evletlarını asla Çerkez olmayan birine vermezlermiş. Onlarda, büyüklerin yanında konuşmaz, oturulmaz hatta çocuk bile sevilmezmiş. Şimdi ben ne yapacağımı bilemiyorum. Çünkü ailem modern insanlardır ve ben çok rahat büyümüş bir genç kızım. Acaba onlara ayak uydurabilir miyim?

Sevgili Kızım, beni büyüten dadım da Çerkezdi. Bu nedenle gelenekleri hakkında bilgim var. Hayatımda dadım kadar saygılı, yüreği sevgi dolu, fedakar insan tanımadım. Onu en az annem kadar severim. Ailemizin göz bebeğiydi her zaman. Onu asla unutmadım, unutamam. Ondan çok şey öğrendim. Belki de insanları sevmeyi ondan öğrendim. Beni o büyütmüştür. Bu nedenle bu sayıp döktüklerin öyle korkulacak, çekinilecek şeyler değil. Çerkez ailelerin törelerine göre erkeğe büyük saygı gösterilir. Büyüklere saygıda kusur edilmez. Ama gençler ve çocuklar da çok sevilir. Özellikle aile büyükleri birbirine karşı büyük bir saygı içindedir. Ayrıca sevdiğin insan modern bir insan olduğuna, üniversite mezunu olduğuna göre, tümüyle ailesinin etkisinde de değildir mutlaka. Yani ailesinin istediği gibi mutlaka bir Çerkez kızı almaya zorunlu tutulmaz, sanırım. Ailede bu geleneğe uymak isteyenler vardır belki ama zaman içinde sen saygılı tutumunla onların gönüllerini kolayca fethedebilirsin. Herkesin birbirine saygı duyduğu bir aile ortamında, çekinilecek ve seni üzecek bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Belki de sevdiğin genç sana bu gelenekleri biraz abartarak anlatmıştır...

X