İZMİR HABERLERİ

Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı

AA / Ahmet Bayram
10.01.2015 - 12:47Son Güncelleme :

- EHKİB Başkanı Kızılgüneşler: "Çocuk sahibi olan çalışan kadınlara ilave yasal haklar sağlayan düzenlemeler getirileceği yönündeki açıklamalar, çalışanlarının yüzde 64’ü kadın olan sektörümüzde ciddi maliyet artışlarına yol açacak" - "Bu düzenlemeler, hazırgiyim sektörünün özellikle rekabetçiliğini olumsuz yönde etkileyecek"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Ahmet Bayram

İZMİR (AA) - Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Emre Kızılgüneşler, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı'nın kadın istihdamının yoğun olduğu tekstil, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü olumsuz etkileyeceğini savundu.

Kızılgüneşler, yaptığı açıklamada Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı'nda çocuk sahibi olan çalışan kadınlara ilave yasal haklar sağlanmasını öngören düzenlemelerin, tekstil, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörüne ek maliyetler getireceğini ileri sürdü.

Sektörde kadın istihdamının yüzde 64 seviyelerinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, "Doğum yapan ve çalışan annelere normal izin sürelerinin yanı sıra yarı zamanlı çalışma hakkı, doğum yardımı gibi ilave haklar getiriliyor. Bu düzenlemeler, hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne etkisi diğer sektörlere oranla çok daha fazla olacak, hazırgiyim sektörünün özellikle rekabetçiliğini olumsuz yönde etkileyecek" görüşünü aktardı.

Kızılgüneşler, düzenlemenin sektörde küçülmeye neden olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Sektörümüzdeki küçülme Türk ekonomisini, istihdamını ve sosyal barışını çok olumsuz etkiler boyutlara gelecektir. Bizler ülkemizdeki kadın istihdam oranının daha yukarılara çıkarılabilmesi için yeni projeler ve ilave teşvikler üzerinde çalışmalar yürütürken yeni plan, işverenleri kadın istihdamı konusunda bir kez daha düşünmeye yöneltecek."

Emre Kızılgüneşler, planlanan düzenlemede ilave izin haklarının iş kayıplarına yol açacağına aktararak, "Bu nedenle hazır giyim sektörünün istihdam profiline ve doğal yapısına hiçbir şekilde uygun olmayan söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmeden önce bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörümüzün ve ülkemizdeki kadın istihdamının olumsuz yönde etkilenmemesi için bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı