"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

“Ailene karşı aşkımızı savunmadın” diyor

Ailem istemediği halde erkek arkadaşımla görüşmeye devam ettim, geleceğimiz olmadığını anlayınca da ayrıldım. Şimdi hiç fedakârlık yapmadığımı söylüyor.

Merhaba Güzin Abla, benim 1,5 yıldır görüştüğüm bir erkek arkadaşım vardı. İlk zamanlar her şey yolunda gidiyordu. O sıralar ailem bilmiyordu konuştuğumuzu. Öğrendiklerinde ilişkimi bitirmemi istediler...
Onunla görüşebilmek için sürekli aileme yalan söylemek zorunda kaldım. Hatta sınavlarıma bile çalışamadım. Bu benim için çok zor bir durumdu.
Bir sene böyle geçti. Biz mutluyduk ama ailem hiçbir şekilde görüşmemizi istemiyordu ve hiç destekçim yoktu. Yine de bir umut beraber olabiliriz sandık.
İkimizin de okulu vardı ve onun daha askerliğini yapması gerekiyordu. Bunları düşününce ilişkimizin geleceği olmadığını fark ettim. Daha fazla bağlanmadan ayrılmaya karar verdim ve bunu ona da açıkladım. Zor da olsa ayrıldık.
Şimdi o da ailesi de beni suçluyor. Ben onun için çok fedakârlık yaptım ama o hiç fedakârlık yapmadığımı düşünüyor.
“Ailenin karşısına çıkıp aşkımızı savunsaydın” diyor. Sürekli ailesinin bana düşman olduğunu, artık beni sevmediklerini söylüyor. O ise her şeye rağmen beni hâlâ seviyormuş. İnsan seviyorsa, sevdiği üzülmesin diye böyle konuşmaz.
Ben ailemi dinlemedim, yine üzülen ben oldum.Bence aile her şeyden önemli. İlk zamanlar aşktan gözüm kör olmuştu, ailemin dedikleri bana yanlış gibi geliyordu, ama gördüm ki haklılarmış, yeni anladım ve pişmanım.
Rumuz: Pişman

Güzel kızım, pişman olmuş, hatanı anlamışsın. Peki o halde neden bana yazma ihtiyacı duydun? Demek ki, yüreğinde hâlâ onunla ilgili kıpırtılar var, ondan tam anlamıyla kopmamışsın.
Bana her şeyi yazmışsın ama ailenin neden onu istemediğini yazmamışsın. Onun hakkında bildikleri bir şeyler mi var? Yoksa pek çok ilişkide olduğu gibi aranızda bir mezhep sorunu mu var? Aileler arasında çok ciddi farklılıklar mı var?
Sana nasihat verebilmek için bunları bilmek isterdim doğrusu...
Öte yandan ailenin çok önemli olduğu konusunda çok haklısın. Ancak bazen aileler sırf kendi istedikleri birini gelin ya da damat olarak görmek için böyle sevenleri ayırmaya çalışabiliyorlar. Bu o kadar çok sık rastladığım bir konu ki, zaman zaman ailelerin de haksız davrandıklarını düşünmeden edemiyorum.

Annem bir adamla görüşüyor babama anlatmalı mıyım?

Güzin Abla, ben 15 yaşında bir kızım. Annemin babamı aldattığını öğrendim.
Biz üç kardeşiz, üçümüz de biliyoruz bu ihaneti ama annem bildiğimizi bilmiyor.
Önceleri aile dostumuz diye tanıdığımız bu adam, sık sık eve gelip gidiyordu.
Başlarda pek anlamıyordum durumu ama bir sabah uyandığımda annemle onu öpüşürken gördüm. Onlar beni görmedi, hemen yatağıma döndüm. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.
İçimden babama anlatmak geliyor ama sonra vazgeçiyorum. Yardımınıza çok ihtiyacım var.
Rumuz: Yardım edin

Canım kızım, ne kadar zor durumda olduğunu anlıyorum. Bazen böyle çaresizlik içinde kalabilir insan.  Bu olayı babana anlatırsan, çok ciddi, belki de hiç beklemediğin tepkilerle karşılaşabilirsin. Ancak annenin bu yaptığının doğru olmadığının da farkındasın.
Yapacağın ilk şey, annenle karşılıklı oturup ciddi ciddi bu olayı konuşmak. Annene tüm bu bildiklerini anlat, düşünceni söyle, öfkelenmesine ya da tepkilerine aldırma.
Ortada ne kadar ciddi bir sorun olduğunun farkına varmalı, ona göre kararını vermeli.

X