"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ailemin yasakları çok gücüme gidiyor

Merhaba Güzin Abla; benim büyük bir sorunum var...

Ben de her genç kız gibi aşık oldum. Birkaç gün önce ailemden gizli olarak onunla buluştuk. Ne yazık ki, eve geç saatte döndüm ve aileme gecikeceğimi söylemedim. Onun için bana cezalar verdiler. Bu cezalar, hayatımı yok etmek demekti. Elimdeki en önemli şeyleri aldılar. Bana "Ne dershaneye ne kurslara ne de okula gideceksin" dediler. Şoke oldum. Diğerleri pek umurumda değil ama "Okula gitmeyeceksin" demeleri bana çok ağır geldi. Annem de babam da okumuş insanlar, nasıl bu kadar cahil olabildiler, anlamadım. Neyse ki ağabeyim, "Okulda ben ona göz kulak olurum" diyerek onları ikna etti. Hem ceza vermeleri neye yarayacak ki... İnsan içinden geleni yapmak istiyorsa, ben buna engel konulabileceğini sanmıyorum. Tamam, onlara bir yere kadar hak veriyorum ama bana bu kadar ağır ceza vermeleri benim sadece onlardan nefret etmemi sağlayacak. Benim psikolojimi hiç düşünmeden hareket ediyorlar. Beni dinlemeden, sadece bağırarak çözüm bulmaya çalışıyorlar. Onlara "Psikoloğa gitmek istiyorum" dediğimde bana "Ne gerek var?İstersen, teyzen psikolog onunla konuş" dediler. Ama bu çok saçma... Teyzeme sorunlarımı nasıl anlatabilirim ki?

Köşenden, bu tür saçma yasaklarla bir genç kızın yaşamını çalmaya çalışan aileleri uyarmalısın. Şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ne olur yardım et Güzin Abla, buna gerçekten çok ihtiyacım var.

RUMUZ: AİLEM

Yasakların ve gençlerin birbirlerine karşı çekilmelerini görmezden gelmenin hiç kimseye yarar getireceğini sanmıyorum. Bu sadece bir doğal gelişme... Bir içgüdü... Bir gençlik heyecanı... Karşı cinsten birinin arkadaşlığına duyulan ihtiyaç. Bunu engellemek mümkün değil. Yasakları, hatta dayak ve ölüm korkusunu bile hiçe sayıp, yine gençliğin dürtüsünü dinleyecektir insanlar. Hele böyle onun tüm geleceğini yok edecek tarzdaki yasak ve engellemelerle hiçbir yere varılmaz. Çocuğun hayatını mahvetmekten başka...

Bence böyle yasaklarla, çocukları yalana teşvik edeceğinize, onları evinden ve ailesinden soğutacağınıza, arkadaşça bir yaklaşımla, onun sizinle her şeyini paylaşabilmesini sağlayın. Size içini dökebilsin, yaptıklarını anlatabilsin, erkek ya da kız arkadaşını size getirip tanıştırabilsin. Böylece hem istemediğiniz şeyleri yapmasını engellersiniz hem de size daha çok bağlanmasını, yalan söylemeye gerek duymamasını, size güvenmesini sağlarsınız.

Çok şey mi bekledim, çok mu acele ettim

Güzin Abla; ben 18 yaşındayım. Üç hafta öncesine kadar hiç sevgilim olmamıştı. O, 24 yaşında, daha önce birçok kız arkadaşı olmuş ama hepsi de kendi yaşıtı ya da kendinden bir-iki yaş büyükmüş. Bu nedenle çok tecrübeli biri. Bense ilk kez onunla çıktım, hiç tecrübem yoktu. Ben sadece bir ilişkim olduğuna kendimi alıştırmaya çalışıyordum. Bir anlamda korkuyordum onu sevmekten ama ne o beni anlayabildi, ne de ben onu... Tam iki hafta çıktık, sonra da ayrıldık. Ama çıktığımız süreçte ilk günden beri hiç aramıyor, sormuyordu. Ben mesaj atmasam o hiç atmıyordu. Benim attığım mesajların cevabı da ancak birkaç saat sonra geliyordu. İki hafta boyunca neredeyse her gün görüştük ama hiç baş başa olmadık. Hep arkadaşlarını da yanında getiriyordu. Bana kendisini tanıma fırsatı vermiyordu. En sonunda "Ben bu ilişkiyi zamana bırakıyorum; kafam önceki kız arkadaşımdan dolayı karışık" dedi. Ben de "Kafan karışıksa ona git o zaman, benimle dalga geçme" dedim. O da "Tamam" dedi, başka hiçbir şey demedi. Sence çok şey mi bekledim, çok mu acele ettim? Ne yapmalıyım? Ona aşık olmaktan korktum ama korktuğum başıma geldi. Onu çok özlüyorum, çok üzülüyorum. Her gün, her an aklımda. Sence tekrar barışmak için ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım?

RUMUZ: YARDIMINA İHTİYACIM VAR


Güzel kızım, 15 günlük bir arkadaşlık içinde, hele hele o gencin bunca ilgisizliği ve uzaklığı dikkate alınırsa, onunla hiç baş başa kalamadığın halde, ona aşık olduğunu söylüyorsun. Bu aşk değil, sadece bunca zamana kadar hiç erkek arkadaşının olmamasından kaynaklanan bir ihtiyaç sadece. Zamanla geçecek. Göreceksin.

Bu genç adam sana dürüst davranmış ve eski sevgilisini hálá unutamadığını söylemiş. Seninle arkadaşlık yaparak biraz oyalanmak istemiş ama seni henüz çok genç ve saf bulmuş olabilir.

İyi ki de seninle gerçek bir ilişki kurmaya kalkışmamış, seni hiç değilse üzmemiş, sana sorun yaratacak bir davranışta bulunmamış. Belli ki elektriğiniz de tutmamış.

Nişanlım hamile ama maddi imkansızlıktan

evlenemiyoruz

Sevgili Güzin Abla; seni bir ekol olarak bildik, okuduk, sevdik... Ben İstanbul’da yaşayan, 29 yaşında bir delikanlıyım. Bir işyerinde çalışıyorum ve Allah izin verirse nişanlımla bu yıl evlenmeyi düşünüyorum. Aslında ben beş senedir nişanlıyım ve maalesef imkansızlıktan evlenemiyoruz. Sana belki defalarca yazdım ama bir cevap alabildim. İşin kötü yanı, fazla zamanım yok, çünkü nişanlım bir aylık hamile. Hemen evlenmeliyiz ama benim borçlarım var. Ailemi de geçindirmek zorundayım. Ben senin okurlarına her zaman yardım ettiğine şahit oldum. Bize bu zor anda desteğini esirgeme ne olur; ben bu yazıyı sahurda yazdım çünkü düşünmekten uyuyamıyorum ve nişanlımı boynu bükük dolaştırmak istemiyorum. Yayınlarsan eminim bir cevap bulacağım. Teşekkürler, yaptığın iyilikler seni her türlü kötülükten korusun. emailim:birmasumserseri@hotmail.com

RUMUZ: İSYANKAR OLDUM

Sevgili oğlum, aslında bu tür mesajları pek yayınlamıyorum biliyorsun ancak ortada dünyaya gelecek bir bebek var ve sen çaresizlikten evlenemiyorsun. Şu anda ramazan ayındayız. Bu, iyiliklerin, yardımların ve hayırların yerini bulduğu zamandır. Bir evliliğe destek olmak, bir genç çifte yardımcı olmak elbette çok büyük sevaptır. Umarım sana yardım etmek isteyen okurlarım olacaktır. Telefonunu saklıyorum. Bana sonucu mutlaka bildir. Sevgilerimle.
X