Gündem Haberleri

  Ailemi korudum

  Osman BEKLEYEN, Feyat ERDEMİR- Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde 9 Kasım’da yaşanan olaylara karışan Uzman Çavuş Tanju Çavuş, ilk duruşmada tahliye edildi. Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7.5 saat süren duruşma sonunda sanık Çavuş sabit ikamatganının bulunması, tutuklu kaldığı süre, kamu görevlisi olması, kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  SIKI KORUNDU

  Şemdinli olaylarıyla ilgili ilk dava olma özelliğini taşıyan Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesi adliye çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tutuklu Tanju Çavuş, Van’dan Hakkari adliyesine arkasında okul servisi yazan sivil bir minibüsle zırhlı araçlar eşliğinde getirildi. Çavuş, arka kapıdan alındığı adliyeye girişte, yüzünü elinde bulununan mavi bir dosya ile kapattı. Duruşmaya uzman çavuşun eşi Sevil, çocukları Yusuf, Ömer ve Fatih Şafak da katıldı. Olaylarda ateş açıp Ali Yılmaz’ın ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle yargılanan Çavuş, ’meşru müdafa sınırının aşılması suretiyle bir kişiyi öldürmek, silahla beş kişiyi yaralamak’ suçlamasıyla 30 yıla kadar hapsi isteniyor. Mahkemede, Çavuş 11 sayfalık savunma dilekçesini verdikten sonra sözlü savunma yaptı. Eşi ve 3 çocuğu ile Şemdinli halkından da 5 kişi tanık olarak dinlendi. Tanju Çavuş maskeli ve silahlı kişilerin otomobiline saldırdığını iddia ederek, "İçeri uzanan eller çocuklarımı dışarıya çıkarıp öldürmeye çalışıyorlardı" dedi. Tanıklar ise yol kesmenin sözkonusu olmadığını ve Tanju Çavuş’un öne sürdüğü gibi maskeli kimse bulunmadığını söyledi. Duruşma sonunda Tanju Çavuş’un tahliyesine karar verildi.

  AVUKATLARDAN TEPKİ

  Çavuş’
  un tahliyesine müşteki avukatları tepki gösterdi. Kararı yanlı bulan avukatlar, olayın tahliye edilen Mehmet Ali Ağca olayına benzediğini ifade ettiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı