Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ailemi katledenler adına yarışamam!

Guor Marial, ailesinden 28 kişinin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu Sudan hükümetinin teklifini reddetti, Londra’da bağımsız yarışacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İÇ Savaş sonrası Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan’da ilginç bir olay yaşanıyor. Henüz Olimpiyat Komitesi bulunmayan ülkenin 28 yaşındaki atletli Guor Marial, Londra 2012’de bağımsız atlet olarak mücadele verecek.
Savaşta ailesinden tam 28 kişiyi kaybeden Marial, ABD’de ikâmet ediyor. Yeşil kartı bulunan ancak ABD adına yarışamayacak olan maratoncu, olimpiyat bayrağı altında yarışacak ve amblemsiz bir formayla koşacak. Olur da kürsüye çıkarsa olimpiyat marşı çalınacak.

Heyecan ve gururu iç içe yaşıyor

Çok heyecanlı olduğunu vurgulayan atlet, “Güney Sudan’ın sesi duyuldu. Sonunda hak ettiği yeri buldu. Bayrağımızı dalgalandıramayacak olsam da mutluyum. Sudan bana onlar adına koşmamı teklif etti ama bunu yapamazdım” dedi.

Guar Marial 8 yaşındayken, silahlı kişiler tarafından kaçırılarak Kuzey Sudan’da bir çocuk çalışma kampına götürüldü. Buradan kaçmayı başaran Marial, önce Mısır’a gitti. 16 yaşında sığındığı ABD’de atletizmle tanışan Marial, maratonda olimpiyatlara katılma hakkı elde etti. İç savaşta ailesinden 28 kişiyi kaybeden Marial’in en büyük sevinci ailesinin kalan fertlerinin kendisini televizyondan izleyebilecek olması. Hollanda Antilleri’nden de üç sporcunun bir ülkeye bağlı olmaksızın olimpiyat bayrağı altında koşacakları yetkililer tarafından açıklandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler