"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ailem, kızıma kayınvalidemin ismini vermeme karşı çıkıyor

Eşim, doğacak kızımıza annesinin ismini vermek istiyor. Benim için sorun yok ama ailem buna şiddetle karşı çıkıyor.

Sevgili Güzin Abla, ben yedi aylık hamileyim. Bir kızım olacak. İlk çocuğumun adını benkoymuştum. İkinci çocuğumuzada eşim annesinin adını koymak istiyor.
Bu, Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel bir isim. Benim için sorun yok.Ancak ailem şiddetle karşı çıkıyor.
Eşime bir şey söylemeseler de bana böyle bir ismi koymamam gerektiğini, ileride arkadaşlarının ismi yüzünden çocukla alay edeceklerini, bu yüzden de kızımızın bizden nefret edeceğini, adını sevmediği için odasına kapanıp ağlayacağını, hep bizi suçlayacağını söylüyorlar. Hatta şaka yollu çocuğa bakmayacaklarını, ailede kimsenin o isimde bir bebekle muhatap olmayacağını söylüyorlar. Ben daha modern ikinci bir isim koyacağımı söylüyorum ama yine de eşimi ikna etmemi istiyorlar. Zaten eşimle bir sürü problemim var, bir de bunu sorun etmek istemiyorum. Üstelik eşimi çok haksız da bulmuyorum. Ailemin hatalı olduğunu da düşünmek istemiyorum. Sen ne dersin ablacığım? Acil cevabını bekliyorum, eşimle ona göre konuşacağım.
Rumuz: Kim haklı

Aman Tanrım, ailen olayı daha fazla dramatize edemez miydi acaba?
Ben senin aksine ailenin çok hatalı olduğunu düşünüyorum. Aileler çocuklarının yaşamına bu kadar burunlarını sokmamalı. Sonuçta bu çocuk sizin ve ona isim koymak da tabii ki sizin hakkınız. Senin bulduğun çözüm ise çok yerinde. Çocuğuna hem eşinin hatırını kırmamak için annesinin adını hem de daha modern ve çağımıza uygun bir ikinci ad koyarsın. Çocuk zaman içinde hangi adı benimserse onu kullanacaktır zaten. Şimdiki çocuklar o kadar zeki ve uyanık ki, kızınızın ileride babasını da seni de üzmeden bir çözüm üreteceğinden eminim. En çok da neye takıldım biliyor musun? Ailenin böyle bir ad taşıyan torunlarına bakmaktan kaçınacaklarını söylemelerine. Bu şaka bile olsa hiç hoş değil. İnsan torununu adına bakarak mı sever?
Dediğin gibi aileni ikna et ya da etme, ama eşinle aranızda sorun yaratmalarına izin verme. Hem de böyle saçma bir nedenle...

Adınızı kullanarak para topluyorlar
İnternette dolaşırken fark ettim, sizin adınızla milleti dolandırıyorlar! http://www.falcim.org/ ads/guzun-abla-danismahatti/ linkine tıklayınca göreceksiniz, sizin adınıza fal seansı yapmak için para istiyorlar. Uyarmak istedim.
Rumuz: Tolga

Uyarın için çok teşekkürler. “Güzin Abla” ismi benim adıma tescilli, kimsenin kullanma hakkı yok elbette. Üstelik benim adıma para toplamaları asla kabul edilemez. Ne yazık ki bu tür olaylar daha önce de yaşanmıştı. Avukatlarımız bu konuyla ilgilenecek.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI