MERSİN HABERLERİ

Ailede iletişime dikkat

DHA
28.03.2016 - 11:02Son Güncelleme :
DHA

MERSİN Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi (MERKAM) ve Mut Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle Mut İlçesi’nde 'Okul Başarısında Aile İçerisinde İletişimin Önemi' konulu konferans düzenlendi.
Gazi İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikolojik Danışman Yrd.Doç.Dr.Nurcan Gökçakan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğretim görevlileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. İletişimin dinlemekle başladığını, ne kadar güzel iletişim kurabilirse insanların birbirlerini anlayabileceğini belirten Gökçakan, "Eğer biz ev içinde birbirimizi anlamıyorsak, dışarıdakilerin bizi anlaması ya da bizim onları anlamız çok faydalı değil. İnsanın önce, sığınacak limanı olarak tanımladığımız evde mutlu olması gerekiyor. Biz yıllarca sevgiyi, mutluluğu, iyilik halini, yaşama enerjimizi ya da sevinçlerimizi, evde, arabada, iyi kıyafette, saçta, kaşta vs. aradık. Ama aslında doğrusu, sevgi, bizim sığınacak limanımız olan ve çokta kutsal olan ailenin içindedir. İletişimde aslında dinleyerek başlar" dedi.
Çocukların anlamayacağı düşünülerek dinlenilmediğini, hayatımızdaki herkesi kesmeden bölmeden dinlememiz gerektiğini, çocukların 4 yaşından itibaren anlamaya başladığını vurgulayan Gökçakan, 7 yaşındaki çocuğun ileride göstereceği bütün kişilik özelliklerinin yüzde 75’ini aldığını, 'Çocuk 7’sinde neyse 70’inde o' atasözünün ciddiye alınmadığını ancak 'Kızını dövmeyen dizini döver' atasözünün ciddiye alındığının altını çizdi.
Çocuklara ders konusunda fazla baskı yapılmaması gerektiğini kaydeden Gökçakan,  "Evleri etüt merkezi haline getirmeyelim. O çocuklar nerede nefes alacaklar. Aşırı baskı, gereksiz konuşmalar, çocuğu sürekli fanus içinde tutmalar, ergenlik çağındaki çocuğu patlatıyor. Her genç çocuk sporla ilgilenmeli. Sakın ola ki, sınava hazırlanıyor, diye o çocuğu spordan, tiyatrodan, halkoyunlarından asla alıkoymayın" diye konuştu

Konferans, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Murat SÖZERİ / MUT(Mersin), (DHA)
MS(AŞ)(28.03.2016)(FOTOĞRAF)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Ailede iletişime dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 11 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ailede iletişime dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı