Ailede ihmal gören gençler, Selefilerin ağına düşüyor

CİHAN
30 Aralık 2014 - 09:54Son Güncelleme : 30 Aralık 2014 - 10:11

Düsseldorf’ta faaliyet gösteren Ebru Kültür Merkezi, şiddet yanlısı Selefilik üzerine bilgilendirme semineri düzenledi.

Seminerde konuşan Düsseldorf Polis Teşkilatı Kültürlerarası Diyalog Uzmanı ve Wegweiser Derneği Başkanı Dirk Sauerborn, aşırı gruplar içine düşen gençlerin, ailelerin ihmal ettiği, düzenli aile hayatı olmayan, şahsiyet ve sosyal adaptasyon sorunu yaşayan, okulda başarısız ve bunun sonucu olarak iş ve meslek yeri bulamayanlardan oluştuğuna dikkat çekti.

'WEGWEİSER' KURULDU
Sauerborn, Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) İçişleri Bakanlığı'nın şiddet yanlısı Selefilik’ten çıkışları hızlandırmak için somut adımlar atmaya başladığını, bunun için Wegweiser adlı bir dernek kurarak harekete geçtiğini söyledi.

Sauerborn, "Bu ofislerde eyaletin görevlendirdiği sosyal pedagoglar ve konunun uzmanları düzenli olarak mesai yaparak aşırılık ağına düşmüş çocuk ve gençlere yardımcı olacak. Pedagoglar şiddete meyilli bu gençlerin tekrar topluma kazandırılması için öğretmen, aile ve gerekirse İslam bilimciler ile görüştürülerek aşırı fikirlerden uzaklaşması sağlanacak" dedi.

KAHRAMANLIKLA KANDIRIYORLAR
Proje ile hedeflerinin din değil şiddet olduğunun altını çizen Sauerborn, "Bu gençlere değerli oldukları hissi verilerek kendilerine çekiyorlar. İşe yaradıkları hissi, şehitlik ve kahramanlık gibi hedeflerle de kendilerine bağlıyorlar. Hedefimiz onları tekrar normal hayata döndürmek" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı