Gündem Haberleri

  Ailede disiplin nasıl sağlanır

  UĞUR İLYAS CANBOLAT
  16.10.2008 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Ailelerin en çok zorlandıkları konulardan birisi disiplindir. Peki ailede çatışmasız disiplin nasıl sağlanır?

  Ailelerin en çok zorlandıkları konulardan birisi disiplindir. Genellikle anne baba bu konuda farklı düşünürler. Kontrol ve denetim uygulamalarında disiplin uygulamasını kırmak isteyen çocuk diğer tarafa yanaşır. Ortak bir disiplin dili oluşturamayan ailelerde çocuklar bu konuyu istismar etmek isterler. Durumun devam etmesi halinde çocuklar ailede disiplini kıran bir kaos ortamı oluşturabilirler.

  Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Memory Center Nöropsikiyatri Çocuk Ergen Biriminden Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım, çocuk, beş yaşına kadar dürtülerini kontrol etmeyi öğrendiğini belirtiyor. Sayım'a göre "Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar olan dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, davranım bozukluğu ve dürtü kontrol sorunları yaşayan çocuklar bunu gerçekleşmezler".  Aynur Sayım klinik deneyimlerine göre ailenin disiplini zayıfsa, çocuklarının da iç disiplinini oluşturamadıklarını gördüklerini belirtiyor ve bu ailelerde büyüyen çocukların doğru davranışları oluşturmasının zaman aldığını dile getiriyor.

  "Anne-baba çocuğa ortak mesajlar vermeli, birbirini desteklemelidir" diyen Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım, anne -baba ile çocuk arasında sağlıklı ve yeterli bir iletişim olmaması halinde çocuğun anne-babayı dinlemesinin ve işbirliğine girmesinin mümkün olmadığı görüşünde.

  Ailede disiplin nasıl sağlanır
  Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım

  Çocuğun hem akademik yaşamında hem de sosyal yaşamında başarılı olması için anne-babanın kararlı olması, yeterli açıklamalar yapması ve alınan kararlardan taviz vermemesinin önemli olduğuna işaret eden Sayım, aile içinde çatışmaya fırsat vermeden, kararlılıkla bunu uygulamaya geçirmenin, en doğru yoldur.

  Doğru disiplin sağlıklı biçimde nasıl sağlanabilir sorumuza Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım ailelerin zaman zaman aile toplantıları yapmasını öneriyor. Bu toplantılar yoluyla ailenin iletişiminin güçleneceğine dikkat çekiyor. Aile toplantılarının sorunları tartışma fırsatı da vereceğini vurgulayan Sayım bu tutumun çocuğa olumlu bir model oluşturacağını da söylüyor. Aynur Sayım'a göre ailede sorunlar mutlaka ifade edilmeli, tartışılmalı… Aynur Sayım ancak çocuğun bu durumda kurallı yaşanabileceğini öğreneceği ve ileride karşılaştığı sorunları nasıl değerlendirip hangi disiplin içinde çözüme kavuşturacağı konusunda bir fikre sahip olabileceği kanısında... "Anne-babanın kendi fikirlerine değer verdiğini çocukların görmesinin onları rahatlatacağı" nı söyleyen Sayım bunun çocuk üzerinde kurulacak disiplinde bir model oluşturduğu görüşünde.

  Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım son olarak, anne-babanın tutarlılığı, kararlılığı, kendi disiplinlerinin çocuk tarafından model alınacağının unutulmamasını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı