BİTLİS HABERLERİ

Aile Ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün Doğum Yardımları

IHA
03.09.2015 - 16:21Son Güncelleme : 03.09.2015 - 16:22

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ MEHMET EMİN ÇAKAN

IHA

Aile ve Sosyal Politikalar Bitlis İl Müdürlüğü, doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularını alıyor.
7 Nisan 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesine” yeni bir madde eklenerek doğum yardımı uygulaması yasalaşmıştı. 15 Mayıs 2015 itibariyle doğum yapan ailelerin başvurması halinde doğum yardımından faydalanmaya başlamıştı. Konu hakkında açıklamada bulunan Bitlis Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Çakan, 3 ay gibi kısa bir sürede bin 407 kişinin doğum yardımından faydalanmak için kurumlarına başvurduğunu belirtti. Çakan, doğum cüzdanıyla birlikte başvuranların bu haktan yararlandığını belirterek, “Çıkarılan kanun kapsamında her Türkiye vatandaşına canlı doğan birinci çocuk için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için de 600 TL tutarında doğum yardımı yapıyoruz” dedi.
Doğum yardımının annenin sağ ve Türkiye vatandaşı olması durumunda öncelikle anneye verileceği, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya da ödenebileceğini kaydeden Çakan, “Ödemede ’Kimlik Paylaşım Sisteminde’ yer alan nüfus kayıtları esas alınıyor. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödeniyor. Eğer ki gerçek dışı beyanda bulunup, yersiz ödemeye sebebiyet verenler tespit edilirse aldıkları gün ile tahsilatın verileceği güne kadar hesaplamalar yapılarak faiziyle beraber iadesi alınır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Aile Ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün Doğum Yardımları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aile Ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün Doğum Yardımları haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:16
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı