SAKARYA HABERLERİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakarya'da

AA / İbrahim Yozoğlu,Enes Duran
06.12.2014 - 16:10Son Güncelleme : 06.12.2014 - 16:10

- Bakan İslam: - "Bize insanlık dersi vermeye, çoğulculuğu anlatmaya, dünyaya nasıl hakim olunur, onu göstermeye çalışanlar, 3 yılda 150-200 bin göçmen kabul etti Suriye'den. Bu sayı, bizim bir gecede Kobani olayları sırasında Suruç'u açarak içeriye aldığımız göçmen sayısına eşit"

AA / İbrahim Yozoğlu,Enes Duran

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Bize insanlık dersi vermeye, çoğulculuğu anlatmaya, dünyaya nasıl hakim olunur, onu göstermeye çalışanlar, 3 yılda 150-200 bin göçmen kabul etti Suriye'den. Bu sayı, bizim bir gecede Kobani (Ayn el Arap) olayları sırasında Suruç'u açarak içeriye aldığımız göçmen sayısına eşit" dedi.

İslam, partisinin Hendek Gençlik Merkezi'nde düzenlenen Hendek İlçe Teşkilatının 5. Olağan Kongresi'nde, dünyaya hakim olabilmek için gücün yanında merhametin de bulunması gerektiğini söyledi.

Yaşadığı sürece bu yolda mücadele edeceğini belirten İslam, "Biz bu yolu yürümeye devam edeceğiz ancak bizlerden sonra bu yolu yürüyecek nesli de yetiştirmemiz lazım. Türkiye Cumhuriyeti, var olduğu sürece bu mücadele devam edecek. Dünyaya hakim olmak isteyenlerin gücü var. Gücü olan, dünyaya hakim olduğunu ve her şeyi yapabileceğini düşünür. Biz diyoruz ki dünyaya hakim olabilmek için güçle merhametin olması şarttır. Güçle merhamet birleşmediği takdirde o gücün hiçbir anlamı yoktur" ifadesini kullandı.

"Güçle merhamet birleşmediği takdirde dünya Suriye, Mısır, Myanmar, Bosna ve Filistin olur" diyen İslam, bugün itibarıyla güçle merhametin birleştiği yegane toprakların Anadolu olduğuna dikkati çekti.

İslam, güçle merhameti birleştirebilen yegane devletin de Türkiye Cumhuriyeti olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu davayı sürdürebilecek nesiller yetiştirmeye ihtiyacımız var. Gençlere, genç kadrolara ihtiyacımız var. Siyaseten de bizden sonrakileri yetiştirmeye ihtiyacımız var. AK Parti siyaseti böyle bir siyaset. Biz nasıl kendimizden öncekilerden bir şeyler öğrendiysek, kendimizden sonrakilere de öğretmek zorundayız. Biz memleket için yola çıktık. Menfaat siyaseti yapmaya başladığımız anda yıkılırız, yok oluruz. Tarihin adını anmadığı hareketler arasına gireriz. Biz kendimiz için değil, millet, insanlık, mazlum için çalışacağız. Bugüne kadar böyle yaptık, bundan sonra da böyle yapacağız.

Türkiye, bu coğrafyanın nasıl yönetileceğini bilen bir ülkedir. Mısır'da yapılmamasını tavsiye ettiğimiz şeyler yapıldığında ortaya çıkacak felaketi ilk defa Türkiye ifade etti. Filistin'de ne yapılması gerektiğini, barışın nasıl gelebileceğini 10 yıllardır dünya platformlarında söylüyor. Suriye konusunda dünyayı uyaran ülke Türkiye'dir. Uyarılar dikkate alınmadığı için bu felaketler yaşanıyor."

- "Suriyeli misafir sayısı 1 milyon 700 bine ulaşmış durumda"

Dünyanın yöneticisi oldukları vehmine kapılan bazı ülkelerin bir araya gelerek, "Türkiye'nin tezleri galiba doğruydu, galiba biz hata yaptık" demeye başladığına işaret eden İslam, Türkiye'nin hiçbir zaman dünyadaki zulme kayıtsız kalmadığını vurguladı.

İslam, şöyle konuştu:

"Suriye'de insanlık elini uzattı ve 'bir insanın canı dahi kutsaldır, mübarektir' anlayışıyla adeta sınırlarını açtı. Vatan toprağına eş değer sevgiyle, Türkiye'ye bağlı bütün komşularını kayıtsız, şartsız ülkesine davet etti. Bize insanlık dersi vermeye, çoğulculuğu anlatmaya, dünyaya nasıl hakim olunur, onu göstermeye çalışanlar, 3 yılda 150-200 bin göçmen kabul etti Suriye'den. Bu sayı, bizim bir gecede Kobani olayları sırasında Suruç'u açarak içeriye aldığımız göçmen sayısına eşit. 3 yılda bütün Avrupa ülkesinin aldığı göçmen sayısını 'öf' bile demeden bir gecede aldık. 'Bizim misafirimizsiniz, canınız mübarektir, elimizden gelen bütün yardımı gösteririz' dedik ve misafir kabul ettik. Şu anda ülkemizdeki Suriyeli misafir sayısı 1 milyon 700 bine ulaşmış durumda.

Bu, Karadağ nüfusunun 3-4 katı, İzlanda nüfusunun 2-3 katı. Bu nüfusun altında dünyada 90 ülke var. 90 ülkenin nüfusu kadar Türkiye, insanları 3 yıl içinde sınırları içine kabul etti, bakmaya çalışıyor, 'of' bile demedi, 'bakarız' diyor. Geleneklerimizden gelen hasletlerimizin dünyaya örnek olması gereken bir başka nokta bu."

- Gezi olayları

Gezi olaylarında "12 ağacın yeri değiştirildi" diye Türkiye'yi karıştıranların Yalova'da kesilen 200 ağacı görmediğine dikkati çeken İslam, "Gezi olaylarında 'Türkiye, turuncu devrime doğru gidiyor' diyen CNN... Amerika'da, 2 haftadır Ferguson'da yaşanan olayları kimse bilmiyor ve görmüyor, canlı yayın yapılmıyor" şeklinde konuştu.

İslam, bazı siyasi yapıların Kobani olaylarını bahane ederek gençleri, çocukları sopalarla, molotofkokteylleriyle sokağa döktüğüne işaret ederek, "Güzelim şehirleri yakmaya, yıkmaya yeltendiler. Bakanlığımıza bağlı çocuk evlerini içlerinde gençler, çocuklar varken yaktılar. Bütün buları özgürlük ve barış adına yaptıklarını söylüyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Devlet olarak hürriyetlerin sonuna kadar kullanılmasından yana olduklarını ancak bu özgürlüklerin kullanılışında kamu düzeninin sağlanması gerektiğini vurgulayan İslam, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Legal yollardan herkes hakkını arayabilir. Bütün vatandaşlarımız sokağa çıkabilir, demokratik şekilde protestosunu yapabilir ama bunların da bir prosedürü ve şartı var. Bundan sonra yüzünü örterek sokağa çıkan kişi, 'ben hak aramaya değil, suç işlemeye gidiyorum' demiş kabul edilecektir. Bazı güçler Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini istemiyor.

Bu güçler Türkiye'yi sekteye uğratmak için darbe girişimiyle, Meclis kriziyle yapmadılar, cemaat eliyle yapmaya çalıştılar. İş bu noktaya kadar geldi. Bizim dindar insanlarla, aynı secdeye kapandığımız insanlarla, komşularımızla hiçbir problemimiz yok. Cemaat problemimiz yok. Bizim bu cemaatleri karıştıranlarla problemimiz var."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sakarya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sakarya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakarya'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:40
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:01
  • Yatsı
   20:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı