SAKARYA HABERLERİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Atabek:

AA / Onur Orhan,Uğur Subaşı
22 Ocak 2015 - 12:47Son Güncelleme : 22 Ocak 2015 - 12:48

- "ASDEP, soyal hizmetler çalışmasının sahada gidebileceği en üst noktalardan biridir' diye düşünüyorum"

AA / Onur Orhan,Uğur Subaşı

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Aile Sosyal Destek Programı'nın (ASDEP) sosyal hizmetler çalışmasının sahada gidebileceği en üst noktalardan biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Belediye Başkanı Ali İnci ve AK Parti İlçe Teşkilatı'nı ziyaret eden Atabek, ilçe koordinasyon toplantılarını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Sakarya'nın sorunlarını çok yakından takip ettiklerini belirten Atabek, "Bir kez de yerinde görelim istedik. İlçe müdürlerimiz merkez hükümetin taşradaki ayakları. Dolayısıyla ilçe müdürlerimizin yaptığı çalışmaları çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Atabek, devam eden projeleri olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi:

"Bundan sonra başlayacak projelerimiz var. Bu hizmet alanlarında bakanlık olarak sizlerin işlerini nasıl kolaylaştırırız, hangi hususlarda katkı sağlayabilir, nasıl takviye yapabiliriz, onu konuşmak için buradayız. Hendek, çok başarılı ilçemiz. İyi idareciler var, işler iyi gidiyor. Biz de iyi giden işleri nasıl hızlandırırız, bunun için sizleri ziyarete geldik."

ASDEP'in tam olmasa da aile hekimliğine benzediğine işaret eden Atabek, "Program, Sakarya'yı çok yakından ilgilendiriyor. 4 lokasyon seçildi, Sakarya da bunlardan bir tanesi. ASDEP'le dezavantajlı ailelerimize sosyal çalışmacı görevlendireceğiz. Yani her dezavantajlı ailenin sosyal çalışmacısı olacak fakat sosyal danışmanların mekanı olmayacak, vatandaş onların ayağına gelmeyecek, kendi sosyal çalışmacımız vatandaşın mekanına gidecek. Sorunu yerinde gözlemleyecek ve tespite çok kolay varacak" ifadesini kullandı.

Atabek, sosyal çalışmacılara birer tablet vereceklerini dile getirerek, "online" tespit formunu gittikleri evlerde doldurmalarını isteyeceklerini aktardı.

Tabletlerde GPRS takılı olduğunu, bu sayede çalışmaları merkezden çok daha kolay takip edeceklerine dikkati çeken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sosyal çalışmacı arkadaşımız bir aileye gitti. Peki, burada ne yapacak? Danışmanlık hizmeti yapacak. Öncelikle bakanlığımızla ilgili hangi çalışma ya da hangi hizmet alanında bu aile faydalanabilir, buna bakacak. Bugüne kadar faydalanmamış ise öncelikle hizmet modellerimizi o aileye uygulayacak. Bir engellisi var. Bakım parası alabilecek durumda ama almıyor, yaşlısı var ya da eğitim desteği alması gereken çocuk var. Bir istismar söz konusu. Önce bakanlığımızla alakalı hizmet modellerini gözden geçirecek, akabinde de diğer bakanlıklarımızla alakalı koordinasyon sağlayacak. Diyelim ki ailede işsizlik var, İŞKUR'la entegre çalışacağız, oraya yönlendirecek. ASDEP, sosyal hizmetler çalışmasının sahada gidebileceği en üst noktalardan biridir' diye düşünüyorum."

Bu kapsamda 3 sosyal çalışmacının Hendek ilçesinde görevlendirildiği bilgisini veren Atabek, gerekli altyapının kurulduğunu, en yakın zamanda ilçede çalışmaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Atabek: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 12 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Atabek: haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   06:02
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   17:03
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı