Ege Haberleri

EGE

  Aile şirketinde 3. kuşak riski

  Burcu TANER, (DHA)
  18 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 20:38

  Aile şirketlerinde ilk kuşağın girişimci, ikincinin koruyucu olduğunu söyleyen EBSO Başkanı Yorgancılar, çatlamanın üçüncü kuşakta başladığını söyledi, “Bu nedenle kurumsallaşma önemli” dedi.

  EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, küçük aile işletmelerinin ayakta kalmak için kurumsallaşma ve markalaşmaya önem vermesi gerektiğini söyledi.
  Türkiye’de 80 yıldır varlık gösteren şirketlerin giderek azalmasını, bu konuya yeterince önem verilmemesine bağlayan Yorgancılar, Türkiye’deki aile işletmelerinde birinci kuşağın girişimci, ikinci kuşağın ise koruyucu bir özelliği olduğunu aktardı.

  HEPİMİZİN OLSUN

  Yorgancılar, “Ancak üçüncü kuşağa gelince çatlamalar oluşuyor. Onca değer ve emek yok oluyor. Geleneksel üretim kalıplarına bağlı, değişime ayak uyduramayan şirketler zorlanıyor” dedi.Ekonominin temel dinamiğini oluşturan KOBİ’lerin yüzde 90’ını da aile işletmelerinin oluşturduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Küçük olsun benim olsun mantığından uzaklaşılarak, ‘bizim olsun, hepimiz olsun’ mantığına geçmeliyiz” diye konuştu.

  AKRABAYA DİKKAT

  EBSO’da aile şirketlerinin sürdürülebilirliği için yapılması gerekenlerin ortaya konulduğu toplantıda, Milli Prodüktivite Merkezi Genel Sekreteri Kerim Ünal, “akraba profesyonelliği” kavramının iyi anlaşılması gerektiğini anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı