Aile reisi kimler için beyan verir?

Hürriyet Haber
22 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mart 1998 - 00:01

KEMAL TEKKUL (ANKARA): Ailenin tasaruflarını beş kişiye ait müşterek hesapta değerlendirdik. Bu beş kişi, ben, eşim, oğlum, kızım ve küçük torunumdur. Bu beş kiyi ayrı ayrı beyanname verebilir mi? Benim, eşimin ve evli kızımın vereceği beyannameler eşlerin beyannamesi ile ilgilendirilmeden işlem görür mü?

Müşterek hesabın faiz geliri beşe bölünecek. Kişi başına 4.6 milyarı aşarsa beyana tabi. Eğer bu beş kişiden her birinin ticari, zirai, mesleki kazançlarından dolayı beyan vermeleri gerekiyor ise, faiz 4.6 milyarın altında da olsa beyannameye eklenecek.

Gelir V.K.nun 93'ncü maddesine göre ‘‘eşlerin ve velayet altındaki çocukların yıllık beyanname ile bildirilmesi icabeden gelirleri aile reisi tarafından tek beyanname ile beyan edilir.’’ Bu nedenle evli kızınız ve torununuzun gelirleri onlar tarafından beyan edilecek. Size, eşinize, oğlunuza (18 yaşından küçükse) ait gelirleri de aile reisi beyanı ile siz beyan edeceksiniz. Aile reisi beyanından her gelirin, ailenin hangi ferdine ait olduğu ayrı ayrı gösterilecek. Sonra da aile fertlerinin gelirleri toplanarak beyan edilecek.

Kadın eşin evlenmeden önce mevcut veya evlilik esnasında miras veya vasiyet yolu ile iktisap ettiği mallardan dolayı sağladığı menkul ve gayrimenkul sermaye iratları (kocanın yardımı ile elde edilenler hariç) ayrı beyan edilirler.

Arındırma işinde eşitsizlik var

AV. A. TİMUR KANAT (BAKIRKÖY): Ticari, zirai ve mesleki kazançları dolayısı ile beyanname vermek zorunda olanların faiz ve repo gelirlerini, hem 4.6 milyarın altında da olsa beyanları ve hem de enflasyondan arındırmadan beyanları, diğer vatandaşların ise faiz gelirlerini yüzde 67.6 oranında arındırdıktan sonra sadece yüzde 32.4'ünün, hem de 4.6 milyarı aşarsa vergilendirilmesi sizce, Anayasanın eşitlik ilkelerine aykırı değil mi?

Vergi yasalarımız sade vatandaşların faiz, repo gibi gelirlerini menkul sermaye iradı olarak sayıyor. Ticari, zirai ve mesleki kazançları dolayısı ile beyanname vereceklerin menkul sermaye iratlarını ise, ticari kazanç olarak kabul ediyor. Ticari kazançlara arındırma yapılmıyor. Bu mevzuatın anayasaya aykırılığı, ya mecliste belli bir sayının Anayasa Mahkemesi'ne müracaatı ile ya da ‘‘bir mükellefin vergi idaresi ile anlaşmazlığa düşmesi’’ durumunda mahkemede, bu kanunun anyasaya aykırılık iddiasında bulunması ve mahkemenin de bu iddiayı ciddi bularak, Anayasa Mahkemesi'ne buşvuruda bulunması ile çözümlenebilir.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı