Aile konutuna ‘koca’ baskısı

Hürriyet Haber
27.09.2013 - 01:33 | Son Güncelleme:

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Mart ayında yapılan düzenlemeyle evli çiftlerin birlikte yaşadığı konutların tapularının kişinin değil, ailenin üzerine kayıtlı olması sağlandı.

Düzenleme sonrası başvurularda 3 kat artış görülürken, 2012’de bin 243 olan aile konutu şerhleri yılbaşından bu yana yaklaşık 3 bin 700’e ulaştı. Eşlerin rızasını almadan ev satılmasının önüne geçen düzenleme koca baskısına takıldı. 2011, 2012 ve Ocak-Ağustos 2013 tarihlerini arasındaki dönemde bin 584 ailenin konut şerhinde değişiklik yapıldığı görüldü.

BAŞVURU YETERLİ

Gelen aile ve koca baskısından dolayı 1328 kadın kendi isteğiyle aile konut şerhinin terki yani eski haline geri döndürülmesini istedi. 256 şerh ise satış, intikal, imar değişikliği, ihtiyati tedbir terkini gibi işlemlerle kaldırıldı. Yapılan son düzenlemelerle aile konutu şerhlerinde mahkeme kararı alınmasına yönelik uygulamaya son verildi. Aile konut bundan sonra tapunun maliki olmayan eşin, konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge ve evlilik cüzdanıyla tapu müdürlüklerine başvurması yeterli olacak.

Satılık ve kiralık gayrimenkul ilanları için tıklayın

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı