Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aile hekimliğinde hedef 900 merkez

  Hürriyet Haber
  10.01.2011 - 14:07 | Son Güncelleme: 10.01.2011 - 12:48

  İstanbul'da 1 Kasım'da sorunlarla başlayan aile hekimliğinde amaç İstanbul'da sağlık ocağı sayısını 900'e çıkarmak.

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan, ''Aile Hekimliğinde Hastane İlişkileri'' konulu panelde yaptığı açıklamada, İstanbul'da 1980'li yıllarda 35 sağlık ocağı bulunduğunu, yaklaşık 100 hekimin çalıştığını, bu sayının 2003'te 217 sağlık ocağı ve 672 hekime çıktığını söyledi.

  İstanbul'da sağlık ocağında varılması planlanan rakamın 899 olduğunu vurgulayan Dokucu, ''Bu, İstanbul'un 900 ayrı noktasında 2 ila 6 arasında hekimin çalıştığı merkezlerde insanların yürüyerek erişebilecekleri, temel sağlık hizmetleri alabilecekleri, tamamen ücretsiz olarak kurgulanmış bir hizmeti ayağına götürmektir. İstanbul'un ulaşabildiği iyi rakamlardan biri diye düşünüyorum'' dedi.

  Aile hekimliğine geçen 69. İl İstanbul

  ''Aile hekimliği ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, insanları motive etmekte ve belli bir noktaya sürüklemekte'' diyen Dokucu, İstanbul'un aile hekimliği uygulamasına geçen 69. il olduğunu belirtti.

  Dokucu, aile hekimliği ile temel sağlık hizmetlerinde bir miktar daha ileri gidebilmeyi hayal ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

  Kişinin bel çevresindeki yağ oranı bile kayıtlarda olacak

  ''Aile hekimliğine geçişle beraber, sağlık ocağı otomasyon sisteminin tamamının kayıt altına alındığı, vatandaşların tamamının bir aile hekimi tarafından bütün parametrelerle takip edilebildiği ve o kişiye ait hastalıkların, raporların kayıt altına alınıp online olarak görülebildiği bir sisteme geçiyoruz. Sistemde, aile hekimine kayıtlı hastanın tüm bilgileri, geçirdiği hastalıklar ve hatta beden kitle endeksi ölçümleri yani kişinin bel çevresindeki yağ oranı bile hekimin kayıtlarında yer alacak. Bu sistem öyle bir sistem olacak ki, önümüzdeki birkaç yıl verilerini çok daha net olarak görmeye başlayacağız. Bütün verilerin sağlık yöneticilerinin önüne aktığı ve planlama açısından son derece önemli verilerin karşımıza geldiği bir yapıya dönmüş olacak. Bu aile hekimliği yapılanması sadece hizmetlerin ücretsiz bir şekilde vatandaşların ayağına götürülerek yapılmasını getirmeyecek, aynı zamanda düzenli bir kayıtla sağlık yöneticilerine iyi bir veri kaynağı da oluşturacak.''

  İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Hisar Intercontinental Hospital Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Haydar Sur da, her aile hekimine kayıtlı 2 ya da 3 bin hasta olacağını söyledi. Prof. Dr. Sur, bu hekimlerin, kişinin sağlığından sorumlu doktorlar olacağını, hastanın her durumda gidip bu doktora danışabileceğini, doktorun da hastayı hayatı boyunca izleyeceğini kaydetti. Bu modelin dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında uygulandığını dile getiren Sur, Türkiye'nin bu sisteme daha önce geçmek istediğini ama hekim sayısının yetersizliği nedeniyle geçemediğini anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı