Ege Haberleri

  Aile hekimlerinin nöbet boykotu sürüyor

  Taylan YILDIRIM/ İZMİR
  11.01.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın geçen hafta başlattığı hafta sonu nöbet sistemine tepki gösterdi. Bu hafta da nöbete gitmeyen hekimler, İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

  İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan aile hekimlerine, meslektaşlarından da destek geldi. Yaklaşık 50 kişinin toplandığı doktorlar adına basın açıklamasını İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala yaptı. Aile hekimlerinin özverili çalışmalarıyla bu sistemin başarıya ulaştığını söyleyen Pala şunları söyledi:
  "Sağlık Bakanımız, bir süredir bizleri inciten açıklamalar yapmıştır. Hizmet vermek için yemin ettiğimiz aziz milletimizin gözünde bizi küçük düşürücü, üstelik de aslı olmayan bir şekilde sürekli itham etmiştir. Acil sağlık hizmetlerinin verilme yeri, hastanelerin acilleridir. 112 ambulans servisleridir. Aile sağlı merkezleri acil yardık vermek için planlanmamıştır. Aile hekimleri, haftada en az 40 saat çalışan görevlilerdir. Aile hekimleri nöbet tutmuyor denmiştir. Oysa aile hekimleri halen ülkede ücretsiz olarak defin nöbetleri tutmaktadır. Ayrıca adli nöbet tutmakta, personel açığı olan hastanelerde, nöbetçi hekim olarak görev yapmaktadır. Yaklaşık 21 bin aile hekimi, tüm ülkede verilen poliklinik hizmetlerinin yaklaşık yarısını vermektedir. Bakanlık ısrarla bizlerin sesine kulaklarını tıkamış, sadece vatandaş memnuniyeti gözeten uygulamalar yapmaya devam etmektedir. Bu sürdürülebilir bir politika değildir. Bakanlık tüm itirazlarımıza rağmen bu uygulamaya başlamıştır. Ancak aile hekimleri bu nöbetlere iştirak etmemektedirler. Nöbete gidenlerde ceza almamak için ve korktukları için gitmektedirler. Son olarak sürdürülebilir bir sağlık sistemi için hizmet alan kadar hizmet verenin de, memnuniyetini göz önüne alan bir bakanlığımız olması isteğimizi yineliyoruz."
  Tabip Odası'nın da destek verdiği basın açıklaması, konuşmaların ardından sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı