DİYARBAKIR HABERLERİ

Aile hekimlerinin acil nöbeti uygulaması

AA / Halil İbrahim Sincar
07.01.2015 - 15:10Son Güncelleme :

- Mardin Tabip Odası, Mardin Ses Şubesi ve Mardin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri’ne (TSM) bağlı birimlerde Cumartesi gününden itibaren başlayan nöbet uygulamasına tepki gösterdi.

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Mardin Tabip Odası, Mardin Ses Şubesi ve Mardin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri’ne (TSM) bağlı birimlerde Cumartesi gününden itibaren başlayan nöbet uygulamasına tepki gösterdi.

Mardin Tabip Odası Başkanı Kamiran Yıldırım, TSM önünde sağlık çalışanları adına yaptığı açıklamada, aile hekimleri olarak Cumartesi günü ASM ve TSM’leri açmadıklarını ve açmayacaklarını belirtti.

Acil nöbet görevlendirmelerinin dayandırıldığı yasanın evrensel hukuk normları ve çalışma ilkelerine uygun olmadığını aktaran Yıldırım, halkın sağlığını ilgilendiren bu önemli bir konuda sağlık çalışanlarının ve örgütlerinin görüşünü almadan çözüm üretilemeyeceğini savundu.

Sorunların hem çalışanlarının haklarının hem de bütün halkın sağlık hakkının korunarak çözüme ulaştırabileceğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

"Bizler sağlık alanında faaliyet gösteren örgütler ve sendikalar olarak halkımızın yararına olmayan ve sağlık personelinin dinlenme hakkının gasp edildiğini, Cumartesi günü çalışma uygulamasına karşı olduğumuzu belirtmiştik. Dolayısı ile bu uygulamaya katılmayarak cumartesi günlerinde dayatılan bu mesailere karşı nöbet tutmayarak greve gireceğiz. İlgililere ve halkımıza nöbetleri tutmayacağımızı duyuruyor ve doğacak aksaklık ile mağduriyetlerden sorumluluğumuzun olmayacağını bir defa daha belirtiyoruz."

Sağlık çalışanları, daha sonra nöbet tutmayacaklarına dair dilekçelerini ilgili makamlara gönderdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aile hekimlerinin acil nöbeti uygulaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı