NEVŞEHİR HABERLERİ

Aile hekimlerinih aşılamada Avrupa birincisi olma gururu

DHA
08.08.2017 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

NEVŞEHİR, (DHA) - TÜRKİYE’de 2005 yılında başlayan aile hekimliği uygulaması, toplum sağlığı açısından çok büyük kazanımlar sağladı.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Erkut Coşkun, aile hekimlerinin en büyük övünç kaynağı, Türkiye’yi aşılamada Avrupa birincisi konumuna taşımamız ve anne-bebek ölüm oranlarının düşüşüne sağlanan büyük katkıya dikkat çekti.
AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Erkut Coşkun konuya ilişkin açıklamasında;  2010 yılında 100 binde 16.4 olan anne ölümlerinin  2014’te 15.2'ye düştüğünü dile getirdi. Coşkun ''Aynı şekilde 2010 yılında 1000 canlı doğumda 10.1 olan bebek ölüm hızı, 2014 yılında 7.6'ların altına düşmüştür ve yine gerilemeyi sürdürmüştür. Aile hekimlerinin, annenin kontrolleriyle başlayıp doğum sonrası anne ve bebek kontrolleri ve aşılama ile sürdürdüğü takipler, bu düşüşteki en önemli etkenlerin başındadır. '' diye konuştu.
Coşkun, anne ve bebekle yakın temas halinde olan ve onların sağlıkları için mücadele eden aile hekimlerinin çatı örgütü olan AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu), şu günlerde önemli bir uyarı yapmayı kendine görev bildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''GEBELERİN OOĞUMU HASTANELERDE YAPILMALIDIR''
'' Bildiğiniz gibi, nüfus hizmetleri kanununda yapılması düşünülen bir değişiklik gündemdedir. Elbette ki, yapılacak değişikliklerle birçok yanlış uygulamanın önüne geçilecek, sistemin daha düzgün işlemesi sağlanacaktır. Tasarıda biz aile hekimlerini ve sağlıklarından sorumlu olduğumuz anne ile bebekleri yakından ilgilendiren bir madde vardır. Evde yapılan doğumlarda, kişilerin beyanına ek olarak, aile hekimlerinden rapor tanzim etmeleri istenecektir. Söz konusu kanun değişikliğinin yapılması halinde, evde doğum oranlarında artış yaşanacaktır. En başta, anne ve bebeklerin sağlığının riske atılması demek olan bu uygulama, sağlık bakanlığı politikalarına da ters düşmektedir. 2010/27 No’lu Sağlık Bakanlığı Genelgesi uyarınca, “Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi”ne göre izlenen her gebenin doğumunun hastanede gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Evde doğum yapmayı planlayan ve gebe takiplerine gelmeyen anne adaylarının risk tespitleri yapılamayacak, hastaneye yönlendirilmeleri ve gerekli tedbirlerin alınamaması nedeniyle anne ölümleri haliyle de bebek ölümleri sayısında artış yaşanacaktır. Bu konuda özellikle aile hekimlerinin özverili çalışmaları ile anne bebek ölümlerinde düşüşe örnek gösterilen Türkiye, örnek ülke olma konumundan çıkacaktır. Yapılacak düzenlemeler, sağlık bakanlığı politikalarıyla uyumlu bir şekilde, her gebenin doğumunun hastanede gerçekleşmesinin desteklenmesi, anne adaylarının mutlaka gebelikleri hakkında ilk müracaatının aile hekimlerine yapılması yönünde olmalıdır. Sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek için kanun tasarısının, Sağlık Bakanlığı, THSK ve AHEF’in görüşleri alınarak yeniden değerlendirilmesini arz ve talep ediyoruz”

FOTOLU

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aile hekimlerinih aşılamada Avrupa birincisi olma gururu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı