BURSA HABERLERİ

Aile hekimlerine cumartesi nöbeti uygulaması

AA / Uğur Ulu
17 Ocak 2015 - 13:13Son Güncelleme : 17 Ocak 2015 - 13:14

- Bursa'da aile hekimlerinden oluşan bir grup, cumartesi nöbeti uygulamasını bir günlük iş bırakma eylemiyle protesto etti

AA / Uğur Ulu

BURSA (AA) - Bursa'da aile hekimlerinden oluşan bir grup, cumartesi nöbeti uygulamasını bir günlük iş bırakma eylemiyle protesto etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bursa Şube Başkanı Ergül Çiçek, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada, sağlıkta dönüşüm programının sağlığı ticarileştirdiğini iddia ederek, performansa göre çalışma sistemi sonucu muayene, müdahale ve ameliyat sayılarında belirgin artışlar görünmeye başlandığını savundu.

Bu uygulamaların, çalışanlara "daha uzun süre çalışma, esnek ve kuralsız mesai" olarak yansıdığını öne süren Çiçek, şöyle konuştu:

"Önce birinci basamak sağlık çalışanlarına hastane acil servislerinde nöbet sistemi getirilmiş, tepkiyle karşılaşınca bundan vazgeçilmiştir. Şimdi de birinci basamakta toplum ve aile sağılı merkezleri çalışanlarının 7 gün 24 saat esnek, kuralsız çalıştırılması yerleştirilmeye çalışılıyor. Temel görevi toplumsal koruyucu sağlık hizmeti olan birinci basamakta aile hekimliği sistemiyle neredeyse ortadan kalkan bu sistemi yeniden etkin hale getirecek bir sistem yerine toplum ve aile sağlığı merkezleri çalışanlarına şimdilik cumartesi günleri merkezleri açık tutarak olumsuzlukları aşmaya çalışmak çözüm değildir."

Çiçek, sözlerini "Çözüm, hizmet isteyenlere maddi yük getiren, hastanelere başvuruyu kışkırtan, koruyucu sağlık hizmetlerini neredeyse ortadan kaldırıp hastalanmanın önünü açan, çalışanları performans baskısı altında ağır bir iş yükü ile karşı karşıya getiren, esnek, kuralsız çalışmak zorunda bırakan sağlıkta dönüşüm programı uygulamalarının ortadan kaldırılmasındadır" diye tamamladı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Aile hekimlerine cumartesi nöbeti uygulaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 13 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aile hekimlerine cumartesi nöbeti uygulaması haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı