ESKİŞEHİR HABERLERİ

Aile Hekimleri 1 Ocak İtibariyle Cumartesi Nöbetlerini Bırakacak

IHA
27.10.2015 - 11:42Son Güncelleme :
IHA

Türk Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman, aile hekimlerinin cumartesi nöbetlerini eleştirerek, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle cumartesi günleri iş bırakılacağını söyledi.
Hüseyin Kararman, sendika binasında yaptığı açıklamada, aile hekimliğinde haksız ve hukuksuz olan cumartesi nöbetlerine karşı kararlılıkla bir mücadele sürdürdüklerini söyledi. Kararman, "1 Ocak 2015’ten itibaren her cumartesi iş bırakarak angarya olan bu nöbetleri tutmayacağımızı güçlü bir şekilde ilan ediyoruz. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının bu haklı davasına desteğimizi mitinglerle, eylemlerle sürdürdük. İş bırakan aile hekimliği çalışanlarına karşı yapılan soruşturmalara ve cezalara karşı hukuki mücadelemiz de devam ediyor. Sendikasının aldığı iş bırakma kararına uyan kamu çalışanlarına ceza verilemeyeceği mevzuatta açık ve yüksek yargı kararları ile tescillenmiş iken aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu defalarca dile getirdik. Bu konudaki haklılığımız kazandığımız mahkeme kararı ile de bir kez daha tescillenmiştir. Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan aile hekimine verilen cezayı iptal etmiştir. Cumartesi nöbetleri ile ilgili olarak kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen farklılığını ve mücadelesini bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.
Konuyla ilgili olarak Adapazarı’nda yaşanan olayı anımsatan Kararman, şunları kaydetti:
"Adapazarı’nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi aile hekiminin 10 Ocak 2015 tarihinde cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle 5 ihtar puanı cezası verilmişti. Cezanın iptali için sendikamız tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. Mahkeme verdiği kararda aile hekiminin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen’in iş bırakma kararı aldığına dikkat çekti. Kararda ’Örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, izinsiz işe gelmemek fiilinin sübuta etmediği sonuç ve kanaatine varıldığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylemi nedeniyle davacı hakkında tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır’ denilerek verilen ceza iptal edilmiştir. Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla, sendikamızın aldığı karar doğrultusunda cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk. Cumartesi nöbetlerine karşı kazanılan bu ilk dava aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza hayırlı olsun. Herkes bilsin ki bu mücadelemiz cumartesi nöbetleri ortadan kalkana kadar sürecektir. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız. Türk Sağlık-Sen olarak burudan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Çalışan bu işten rahatsız, angarya istemiyor, yargı kararları da çalışanı tasdikliyor. Artık bu zulüm sona ermeli ve cumartesi nöbetleri iptal edilmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Aile Hekimleri 1 Ocak İtibariyle Cumartesi Nöbetlerini Bırakacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aile Hekimleri 1 Ocak İtibariyle Cumartesi Nöbetlerini Bırakacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı