ANKARA HABERLERİ

Aile hekimi motive edilmek istiyor

Hürriyet Haber
08.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Sağlık-Sen’in aile hekimliği sorunları araştırmasına göre, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları sistemle ilgili bazı düzenlemeler talep ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 74’ü mesleki motivasyon için ceza mekanizması yerine ödül mekanizmaları oluşturulması gerektiğine inanıyor.

Hürriyet Haber

GEÇEN yıldan beri tüm ülkede  uygulanmaya başlanan aile hekimliğiyle ilgili sağlık çalışanları yeni  düzenlemeler yapılmasını istiyor. Sağlık-Sen’in aile hekimliği sorunları araştırmasına katılanların yüzde  74’ü mesleki motivasyon için ödül mekanizmaları oluşturulması gerektiğine  inanıyor.
Geçen yılının aralık ayından bu yana tüm Türkiye’de uygulanan aile  hekimliği hizmetlerinin sunumunda karşılaşılan problemler konusunda bir çalıştay  düzenleyen Sağlık-Sen, bu toplantıda ele alınan temel sorunlarla ilgili de eylül  ayında ülkenin farklı yerlerinde görev yapan 362 aile hekimi ve aile sağlığı  çalışanının katıldığı bir saha araştırması yaptı.
Söz konusu sendikanın aile hekimliği sorunları araştırmasında, aile  hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sistemle ilgili yeni düzenleme talepleri  dikkat çekti.
Araştırmaya katılanların yüzde 48,2’si “aile hekimliği mesleki tanımı  yeniden yapılandırılmalıdır”, yüzde 65’i “aile sağlığı çalışanlarının mesleki  tanımı yeniden yapılandırılmalıdır” görüşüne “kesinlikle katıldığını” ifade  etti.
Yeni unvanlar
Çalışmaya katılanların yüzde 59,6’sı “aile sağlığı elemanı” yerine  “aile sağlığı hemşiresi ve ebesi” ile “aile sağlık memuru” gibi unvanlar  kullanılması gerektiğine “kesinlikle katılıyor”.
Soruları yanıtlayanların yüzde 54,2’si “aile sağlığı elemanlarına aile  hekimleri gibi uzaktan eğitim verilmesini”, yüzde 69,1’i “evde bakım  hizmetlerinin aile hekimliği görev alanından çıkarılmasını”, yüzde 65,7’si  “mobil sağlık hizmetlerinin coğrafi koşullar, nüfus yoğunluğu gibi kriterler göz  önüne alınarak yeniden yapılandırılmasını”, yüzde 61,1’i “kanser, kronik  hastalıklar gibi ileri tetkik gerektiren hastalıklarla ilgili tarama görevinin  aile hekimliği görev alanından çıkartılmasını” istiyor.
Ceza değil ödül
Katılımcıların yüzde 74,3’ü ise “mesleki motivasyonu artırmak adına ceza  mekanizmaları yerine ödül mekanizmalarının oluşturulması” gerektiğine inanıyor. Çalışmaya katılarak soruları yanıtlayanların yüzde 66’sı ise “Halkın  aile hekimliğiyle ilgili bilgisinin artırılması ve sorumluluk bilincinin  oluşturulması için Sağlık Bakanlığınca materyaller hazırlanması ve kamuoyuna  duyurulması” gerektiğini düşünüyor.
Aile hekimliği çalışanları ayrıca başka bir ilde ikamet eden misafir  hastalar için ayrı ücret talep ederken, hac gibi yurt dışı organizasyonlarda  görev almak istediklerini dile getirdiler.
Çalışmaya katılanların yüzde 79,3’ü aile hekimleri veya çalışanlarına  nöbet görevi verilmemesini, yüzde 80,6’sı kullanamadıkları yıllık izinlerin  ertesi yıla devredilmesini, yüzde 85,1’i yıllık izinlerinde ücretlerinin  tamamının ödenmesini, yüzde 85,8’i ücretlerinin tamamının emekliliğe  yansıtılmasını istiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aile hekimi motive edilmek istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı