ANKARA HABERLERİ

Aile cinayetlerinde sayılara değil olayın vehametine bakalım

Hürriyet Haber
30.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Cinayetlerin aile içinden yaşanmasının acıyı daha da katladığına işaret eden Aile ve Sosyal Araştırmalar (ASAGEM) Genel Müdürü Ayşen Gürcan, aile cinayetlerinin sadece günümüzün sorunu olmadığını dile getirdi.

Hürriyet Haber

AİLE ve Sosyal Araştırmalar (ASAGEM) Genel Müdürü Ayşen Gürcan, aile içi cinayetlerde olayın sayısal verilerinden çok “olayın vahametinin” dikkate alınarak harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gürcan, insanlık suçu olan cinayetlerin ne yazık ki, tüm toplumlarda ve tüm dönemlerde görülen bir olgu olduğunu belirtti. Cinayetlerin aile içinden yaşanmasının acıyı daha da katladığına işaret eden Gürcan, aile cinayetlerinin sadece günümüzün sorunu olmadığını, her dönemde görüldüğünü dile getirdi.
Basın yayın organlarının kabul edip, olayların üstüne gitmeye başlamasıyla aile cinayetlerinin daha da görünür olmaya başladığını söyleyen Gürcan, şunları kaydetti:

“Ancak gerçekten bir artış var mı sorusuna, adliyeye yansımış, teşebbüs ve cinayet oranlarına baktığımızda yıllara göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmüyor. 2005-2008 yılları arasında Adalet Bakanlığı’na bağlı 134 Ağır Ceza Mahkeme kayıtlarına göre 2005’te teşebbüs 215 olan cinayet sayısı 2008’de 255 olarak işlem görmüş. Artış oranı kaba ev cinayetleri oranında 100 binde 2 olarak ortaya çıkıyor. Ancak bu durum bunun artmayacağının da bir garantisi değil. Dolayısıyla bizim olayın sayısal verilerinden harekete geçmemizden ziyade, olayın vahametini dikkate alarak harekete geçmemiz gerekir.”

İstatistiklerle bakmayalım

Aile içinde risk altında vatandaşlar için ister kadın, ister çocuk, ister yaşlı, ister özürlü olsun bir koruma programı uygulamaya başlanmasını da önemli bir adım olarak değerlendiren Gürcan, Türkiye’nin bu aşamaları çoktan geçtiğini belirtti.
 “Toplumsal olumsuzlukların niceliği-istatistiği olmaz, bir vaka bile üzerine gidilmesi gereken bir olaydır” diyen Gürcan, ailelerin hukuki hakları, yapmaları gerekenler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hakim kararı yetmez

Aile içi şiddet ile ilgili kurum çalışanlarının bilinçlendirilmesi için eğitimler verildiğini anımsatan Gürcan, aile içi şiddet ve cinayetlerin önlenebilmesi için ayrıca yeni destek hizmetlerine gereksinim bulunduğuna dikkati çekti. Aile içi şiddet nedeniyle eşin evinden uzaklaştırılma kararı alındığı ailelerin takip edilmesinin önemine vurgu yapan Gürcan, ayrıca şiddet uygulayan bireyin rehabilitasyonunun da sağlanması gerektiğini dile getirdi.
 Gürcan, şöyle devam etti:

 “Aile içi şiddet ve cinayetin önlenmesinde sadece hakim kararı yetmez, araya mutlaka takibi sağlayacak bir hizmet ve rehabilitasyon için ruh sağlığı merkezleriyle işbirliği gerekiyor. Sadece şiddet değil, ailenin yaşadığı sorunlara toplumsal dokuya uygun çözümler üretmede Aile Destek Hizmetleri anlayışının yerleşmesi gerekmektedir.”

Aile yaşamını korumak, desteklemek ve sorunlarının çözümüne yardımcı olmak amacıyla aile bireylerine yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerin yanı sıra rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren Aile Sosyal Destek Merkezleri sanıyorum bu sorunu çözmede, yeni modeller üretme ve hayata geçirmede başlıca araç olacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aile cinayetlerinde sayılara değil olayın vehametine bakalım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı